موسسه ملی تحقیقات سلامت اعلام كرد؛

عوارض پس از واکسیناسیون را بشناسیم

عوارض پس از واکسیناسیون را بشناسیم این روزها یکی از سوالات شایع مردم پس از تزریق واکسن کووید ۱۹، رفتن به پزشک به دلیل عوارض واکسن است. این که با کدام علایم و چه زمانی رجوع نماییم، مهم می باشد.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، دانشکده بهداشت و مؤسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، به این پرسش که چند روز پس از ماندگاری واکنش های واکسن باید به پزشک مراجعه نمود و علت طولانی شدن زمان عوارض واکسن ها چیست، پاسخ داده است.
عوارض واکسن ها طبیعی هستند و احتیاج به درمان خاصی ندارد مگر این که شدید باشد. بروز عوارض واکسن در بدن انسان در ارتباط با واکنش های سیستم ایمنی آنها است. شدت علایم بعضی از افراد به حدی است که لازم است به پزشک رجوع کنند. اما در بعضی دیگر هیچ علایم و عوارضی احساس نمی گردد.
سوالی که به دنبال واکسیناسیون امکان دارد مطرح شود این است که داشتن علایم تا چند روز عادی بوده و چند روز پس از ماندگاری علایم و واکنش های واکسن باید به پزشک رجوع کرد؟ همینطور علت طولانی شدن زمان عوارض واکسن ها چیست؟
- داشتن درد و تب علامت طبیعی و شایعی است. اما در موارد زیر لازم است با پزشک یا عرضه دهنده خدمات بهداشتی تماس گرفته شود:
- اگر قرمزی یا حساسیت به لمس در موضع تزریق پس از ۲۴ ساعت بدتر شود
- اگر عوارض جانبی به حدی شدید باشد که فرد را نگران کند یا زمانی که عوارض پس از چند روز (حدود ۴ روز) از بین نروند.
مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری های آمریکا (CDC)توصیه می کند با مشاهده علایم و واکنش های آلرژیکی شدید، پس از ترک محل واکسیناسیون، فرد باید هر چه سریع تر با پزشک خود و یا اورژانس پزشکی تماس بگیرد.
عوارض جانبی می تواند توانایی فرد در انجام فعالیتهای روزمره را تحت تاثیر قرار دهد، اما باید در خلال چند روز از بین بروند. مصرف داروهایی مانند مسکن ها یا آسپرین برای پیشگیری از عوارض جانبی پیش از واکسن سفارش نمی گردد و مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری (CDC) آنرا تأیید نمی نماید. به جای مصرف زودهنگام چندین داروی بدون نسخه (مانند انواع مسکن ها)، بهتر است صبر کنید و ببینید آیا عوارض جانبی ایجاد می شود یا خیر، سپس عوارض احتمالی را به صورت جداگانه درمان کنید. فرد باید پیش از مصرف هرگونه داروی بدون نسخه، به داروساز یا پزشک رجوع کند تا عوارض جانبی واکسن را کم کند. اما اگر شخصی احتیاج به تسکین فوری دردهای عضلانی، درد در محل تزریق، تب یا تلفیقی از این موارد را داشته باشد، داروهای ایبوپروفن، استامینوفن یا پاراستامول و آسپرین امکان دارد کمک نماید. عوارض جانبی واکسن های کووید -۱۹ فقط باید چند روز (حدود ۴ روز) طول بکشد. اگر دوام بیشتری داشتند، بایستی با پزشک تماس گرفت.
در صورت مشاهده هر یک از علایم زیر پس از حدود ۴ روز تا ۴ هفته بعد از واکسیناسیون بلافاصله با مراکز بهداشتی مربوطه تماس بگیرید:
- سردرد شدیدی که با مسکن برطرف نشود یا بدتر شود
- سردردی که هنگام خوابیدن یا خم شدن احساس بدتری می کند
- سردردی که برای شما غیرمعمول است و با تاری دید، مشکلات گفتاری، ضعف، خواب آلودگی یا تشنج ایجاد می شود
- بثوراتی که مانند کبودی های کوچک یا خونریزی در زیر پوست به نظر می آید
- تنگی نفس، درد قفسه سینه، تورم پا یا درد مداوم شکم
- تب پس از واکسن ویروس کرونا که بیشتر از حدود ۴ روز ادامه داشته باشد
- ایجاد تب پس از واکسیناسیون کاملاً عادی است. این امر امکان دارد بعد از واکسیناسیون اتفاق افتد و معمولا طی ۴۸ ساعت از بین می رود. اگر تب بیشتر از ۴۸ ساعت بعد از واکسیناسیون شروع شود و بعد از شروع، بیشتر از ۴۸ ساعت طول کشد، باید خویش را قرنطینه کنید و آزمایش کرونا انجام دهید.
به طورکلی عوارض جانبی جدی که بتوانند مشکل سلامتی طولانی مدت ایجاد نمایند، به دنبال هر واکسیناسیون، همچون واکسیناسیون کووید -۱۹، بسیار بعید است. عوارض جانبی معمولا در چند روز اول دریافت واکسن رخ می دهد. از زمان آغاز نخستین برنامه واکسیناسیون جمعی در اوایل دسامبر سال ۲۰۲۰، صدها میلیون دوز واکسن تجویز شده است. بعد از واکسیناسیون، بدن برای ساختن ایمنی در مقابل ویروسی که سبب کووید -۱۹ می شود، چند هفته زمان لازم دارد. ازاین رو امکان دارد فردی دقیقاً قبل یا پس از واکسیناسیون به ویروس کووید -۱۹ آلوده و بیمار شود. دلیل این امر این است که واکسن هنوز وقت کافی برای محافظت از بدن را نداشته است. ازاین رو هیچ واکسنی نمی تواند سبب ایجاد کووید -۱۹ شود چونکه هیچیک از آنها شامل کل ویروس کرونا نیستند. هر فردی که بعد از دریافت واکسن به کووید -۱۹ مبتلا شود، احتمالاً پیش از ایجاد ایمنی کافی، در معرض ویروس قرار داشته است.
برای رفع ناراحتی عوارض جانبی واکسن کووید ۱۹ در ایام اول، بسته به علایم، موارد زیر را میتوان انجام داد:
- قراردادن کمپرس سرد (مانند پارچه مرطوب) در محل تزریق
- مشورت با پزشک جهت امکان استفاده از مسکن های بدون نسخه
- نوشیدن مایعات زیاد
- پوشیدن لباس سبک تر و نازک تر در صورت وجود تب
برخی افراد پس از تزریق واکسن کووید -۱۹، هیچ دردی را در محل تزریق مشاهده نمی کنند و همینطور به هیچ وجه احساس درد ندارند. این طبیعی است. خیلی از افرادی که در آزمایشات بالینی کووید -۱۹ واکسینه شده بودند، هیچ علامتی را تجربه نکردند اما مشخص شد که توسط واکسن محافظت می شوند.
حال این سوال مطرح می شود که آیا عوارض جانبی پس از دوز اول یا دوم بیشتر است؟ به قول متخصصان، با استفاده از واکسن های دوتایی، افراد بعد از دوز دوم خود، عوارض جانبی را گزارش می کنند. طبق CDC، عوارض جانبی پس از تزریق دوم "ممکن است شدیدتر از عوارضی باشد که پس از نخستین تزریق تجربه شده است. بر مبنای شواهد CDC، عوارض جانبی پس از تزریق نوبت دوم واکسن هم نشانه های طبیعی بدن است که محافظت از بدن را نشان می دهند و باید ظرف چند روز از بین برود.
همچنین بعضی از عوامل، احتمال بروز عوارض جانبی را بیشتر می کنند. به قول کارشناسان، افراد جوان احتمالاً عوارض جانبی را بیشتر تجربه می کنند چونکه سیستم ایمنی قوی تری دارند. احتمال بروز عوارض جانبی شدیدتر در زنان بیشتر از مردان است. از ۱۴ دسامبر تا ۱۳ ژانویه، بیشتر از ۷۹ درصد عوارض جانبی توسط زنان گزارش شده است. عوارض جانبی هم بسته به این که آیا در گذشته تماس با ویروس کرونا داشته اید یا نه امکان دارد متفاوت باشد. اگر مدتی قبل به کووید -۱۹ مبتلا شده اید یا از قبل ایمنی دارید، واکسن می تواند مانند تقویت کننده عمل کند، که در بعضی موارد کاملاً بدون علامت است.
تجربه عوارض جانبی بعد از واکسیناسیون یکی از علائم عملکرد واکسن است که سیستم ایمنی بدن به آن پاسخ می دهد. عوارض جانبی جدی و طولانی مدت به دنبال هر واکسیناسیون، همچون واکسیناسیون کووید ۱۹، بسیار بعید است. عوارض جانبی معمولا در ۲ تا ۴ روز اول دریافت واکسن رخ می دهد. ازاین رو در صورت مشاهده علایم، در فاصله ۴ روز تا یک ماه پس از تزریق واکسن، حتما با پزشک تماس بگیرید. در صورت داشتن علایم غیر عادی مانند سردردهای شدید همراه با تاری دید و دردهایی که با مسکن برطرف نمی گردد با مراکز بهداشتی تماس بگیرید. تب هم اگر بعد از ۴۸ ساعت از تزریق واکسن شروع شود و بیشتر از ۴۸ ساعت ادامه یابد، حتما به پزشک و مراکز بهداشتی درمانی رجوع شود.


منبع:

1400/06/20
11:32:20
5.0 / 5
269
تگهای خبر: برنامه , بیماری , پزشك , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است