مهر بررسی كرد؛

اکتمرا دارویی موثر ولی با عوارض

اکتمرا دارویی موثر ولی با عوارض مستر لمون: استان کرمانشاه در پیک پنجم بیماری کرونا قرار گرفته و برخی خانواده بیماران مبتلا به کرونا با شنیدن تاثیرات مثبت داروی اکتمرا اصرار به تهیه و استفاده از این دارو دارند.


دریافت 13 MB خبرگزاری مهر - گروه استانها، یحیی بیابادی: پیک پنجم بیماری کرونا ویروس از اوایل مرداد ماه آغاز شد و رفته رفته خودرا به اوج این بیماری رساند، هم اکنون استان کرمانشاه با ۱۲ شهرستان با وضعیت قرمز و ۲ شهرستان با وضعیت نارنجی در قله این پیک قرار دارد و بگفته استاندار کرمانشاه باتوجه به سیر نزولی تعداد بستری ها، این بیماری در استان کرمانشاه در پیک پنجم درحال کنترل شدن است. سویه جدید این ویروس با نام دلتا که عاملی برای شروع موج پنجم کرونا در کشور و در استان کرمانشاه بود با سرعت انتقال بیشتر و قدرت سرایت بالاتر سراسر کشور را درگیر این بیماری کرد و در این موج تعداد رکورد بستری های کرونائی و حتی تعداد فوت بر اثر ابتلاء به این بیماری شکسته شد. یکی از داروهایی که این روزها برای بیماران کرونائی مورد استفاده قرار می گیرد، «اکتمرا» است که باتوجه به تأثیر چشم گیری که بر درمان شرایط وخیم بیماران مبتلا به کرونا دارد، در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از این نیز داروهایی مانند «رمدسیویر» و «فاویپیراویر» بعنوان درمانی برای بیماران مبتلا به کرونا محسوب می شدند، اما شایعات ضد و نقیض درباب این ۲ دارو، کارایی این داروها را به چالش کشیده است.
این روزها که استان کرمانشاه همچنان درگیر موج پنجم ویروس کرونا است، «اکتمرا» در کنار سایر داروها بعنوان درمانی مؤثر برای درمان و کنترل علایم کرونا استفاده می شود؛ و عملکرد این دارو با درمان التهابات شدید ریه ناشی از لطمه ویروس کووید -۱۹ به بافت ها، موجب بهبود شرایط تنفسی بیمار طی چند ساعت پس از تزریق می شود. همین مورد سبب شده بیماران مبتلا به ویروس کرونا در کرمانشاه با شنیدن تأثیرات مثبت داروی «اکتمرا» بر تهیه و استفاده از این دارو بدون توجه به احتمال بروز عوارض خطرناک این دارو اصرار کنند.خانواده بیماران برای دریافت «اکتمرا» اصرار نکنندقباد محمدی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بامداد امروز در جمع خبرنگاران اظهار نمود: داروی «اکتمرا» همچون داروهایی است که هم اکنون برای بیماران بستری مبتلا به کرونا با درگیری بالای ریه تجویز می شود. وی با اشاره به عوارض منفی که ممکنست این دارو داشته باشد، اضافه کرد: هم اکنون برای تصمیم گیری در مورد استفاده از این دارو برای بیماران، چهار تن از متخصصان استان کرمانشاه از جانب رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تعیین شده که با تأیید ۲ نفر از آنها، دارو برای بیمار تجویز و استفاده می شود. معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه اشاره کرد: در خیلی از موارد خانواده ها برای دریافت این دارو به متخصصان اصرار می کنند که باتوجه به عوارض بسیار شدید این دارو، خواهشمندیم خانواده ها و پزشکان تجویز این دارو را بر عهده کمیته ذکر شده بگذارند.
وی افزود: اصرار بیجا و دریافت این دارو برای بیمارانی که به تشخیص متخصصان معتمد دانشگاه علوم پزشکی نیازی به آن ندارند، سبب تحمیل هزینه ۵۲ میلیون ریالی به خانواده ها و منجر به مضرات و عوارض شدیدی برای این بیماران می شود.«اکتمرا» علاوه بر فواید زیاد، عوارضی داردبابک صیاد متخصص بیماریهای عفونی و از اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در این خصوص اظهار نمود: داروی «اکتمرا» از داروهایی است که در درمان بیماری کرونا مورد استفاده قرار می گیرد. وی با اشاره به مطالعاتی که در سطح جهانی روی این دارو انجام شده است، اضافه کرد: این دارو در موارد شدید بیماری می تواند مؤثر واقع شود و اثر بخشی آن با مطالعات گسترده تأیید شده است. این متخصص بیماریهای عفونی با اشاره به موارد استفاده این دارو در بیماران کرونائی، اشاره کرد: مصرف این دارو فقط در موارد حاد ابتلاء به ویروس کرونا تجویز می شودکه سطح اکسیژن به شدت پایین آمده باشد و احتمال این توبه شدن بیمار باشد. وی افزود: در مواردی همچون پایین بودن پلاکت خون، بالا بودن آنزیم های کبدی، وجود سابقه خونریزی گوارشی و عملکرد نامناسب کلیه این دارو منع استفاده دارد. صیاد اشاره کرد: در کنار فواید زیاد این دارو، عوارضی چون شعله ور شدن عفونت در بدن و یا حتی عوارضی که منجر به مرگ شود پیش بینی می شود که همین مساله سبب شده تنها پزشکان متخصص با حضور بر سر بیماران و برآورد حال بیمار و تشخیص این که سود استفاده از این دارو بیشتر از زیان آن برای بیمار است، تجویز شود. این پزشک متخصص اظهار داشت: از همشهریان عزیز خواهش می کنم تجویز این دارو را به پزشکان متخصص بسپارند و اصراری بر استفاده از این دارو نداشته باشند.


منبع:

1400/06/16
23:40:50
5.0 / 5
267
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است