در یك نشست خبری اعلام شد؛

120 هزار دوز واكسن مشترك ایران و كوبا تحویل وزارت بهداشت شد

120 هزار دوز واكسن مشترك ایران و كوبا تحویل وزارت بهداشت شد مستر لمون: در نشست خبری مشترک رؤسای انیستیتوی پاستور ایران و فینلای کوبا اعلام گردید 120 هزار دوز واکسن تولید مشترک دوکشور تحویل وزارت بهداشت شده است که از این هفته وارد واکسیناسیون عمومی می شود.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر نشست مشترک رؤسای انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا در محل وزارت بهداشت ایران اجرا شد. در این جلسه پروفسور ویسنته ورز بنکومو، رییس انستیتو فینلای کوباگفت: انستیتو فینلای کوبا واکسن های مختلفی را در طول ۳۰ سال قبل ساخته است. فلسفه شکل گیری این انستیتو برای تولید واکسن مننژیت بی برای کودکان بود و متعاقب آن، فیدل کاسترو و دولت کوبا مبادرت به سرمایه گذاری خاص روی این انستیتو بعنوان یک مؤسسه واکسن ساز نمود و واکسن هایی نظیر استرپتوکوک پنومونیه، حصبه، وبا و هموفیلوس آنفلوانزا را تولید کرد.
وی افزود: در ابتدای شکل گیری واکسن پنوموکوک هم همکاری مشترکی با انستیتو پاستور ایران را حدود ۴ سال پیش شروع کردیم. مشکل و چالش جدی این بود که واکسن های پنوموکوک عمدتا در کشور آمریکا تولید می شدند و دسترسی به این واکسن برای کودکان کوبا و ایران ممکن نبود و بدین سبب تصمیم گرفتیم که این همکاری مشترک را رقم بزنیم تا واکسن پنوموکوک را برای کودکان دو کشور تولید نماییم.
رئیس انستیتو فینلای کوبا اضافه کرد: با شیوع کووید ۱۹ همه جهان شگفت زده شده بود و ما هم می دانستیم باید پاسخ سریعی به این پاندمی بدهیم و تجربه واکسن پنوموکوک را برای تولید واکسن کووید ۱۹ به کار گرفتیم و همکاری مشترک ما برای تولید واکسن با نام سوبرانا ۲ در کوبا و پاستوکووک در ایران شکل گرفت.
ویسنته درباره پلتفرم واکسن سوبرانا بیان کرد: این واکسن دو جز مجزای توکسوئید کزاز و پروتئین RBD نوترکیب دارد که با اتصال آنها به هم، سیستم ایمنی این دو جز را بعنوان یک قسمت واحد شناسایی می کند و موجب افزایش پاسخ سیستم ایمنی می شود.
وی در مورد واکسن سوبرانا ۲ اضافه کرد: هدف گذاری این واکسن پیش گیری از بیماری و انتقال ویروس می باشد. نتایج فعلی ما نشان دهنده اثربخشی خوب و بی خطر بودن این واکسن است. اثربخشی این واکسن در دو دوز تزریق ۶۵ درصد بوده است که با بهره گیری از دوز یادآور (سوبرانا پلاس) توانستیم آنرا به ۹۱.۲ درصد ارتقا دهیم و برمبنای یافته های مشترک ایران و کوبا در فاز سوم، مستندات قوی برای ارائه به سازمان جهانی بهداشت خواهیم داشت. وی ادامه داد: نکته مهم این است که زمانی که داشتیم کارآزمایی بالینی فاز ۳ را در کشور کوبا انجام می دادیم، ۷۴ درصد واریانت هایی که شناسایی کردیم از گونه آفریقای جنوبی بود که یک سوش واکسن گریز شمرده می شود.
ویسنته افزود: در عین حال فاز ۱ و ۲ بالینی واکسن کرونا را در کودکان آغاز نموده ایم و خوشبین هستیم تا آخر تابستان بتوانیم نتایج این مطالعه را داشته باشیم و این امیدوارکننده است که بتوانیم بچه های خودرا از پاییز با تزریق واکسن به مدرسه بفرستیم. بنظر می رسد در کودکان نیاز به مطالعه فاز سوم بالینی نباشد برای اینکه با بررسی میزان همبستگی ایمنی زایی در کودکان و بزرگسالان شواهد کافی را برای گرفتن مجوز مصرف اضطراری در کودکان خواهیم داشت.
وی همین طور اظهار داشت: هم اکنون درحال دنبال این ایده هستیم که از تک دوز "سوبرانا پلاس" بعنوان دوز یادآور در افرادی که سابقه ابتلای قبلی به بیماری را داشتند استفاده نمائیم و خوشحال هستم که بگویم با تزریق "سوبرانا پلاس" در این افراد، افزایش معنادار و ۱۰۰ برابری آنتی بادی را شاهد بوده ایم.
رئیس انستیتو فینلای کوبا در پاسخ به سؤالی در خصوص امکان استفاده از واکسن سوبراناپلاس (دوز یادآور واکسن) بعنوان دوز یادآور سایر واکسن ها، اظهار نمود: درحال انجام مطالعاتی هستیم تا مشخص شود که آیا این واکسن می تواند بعنوان دوز یادآور سایر واکسن ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد یا خیر.
ویسنته اضافه کرد: شاید ایمنی جمعی ناشی از واکسن بتواند برای واریانت های در گردش فعلی پاسخگو باشد اما این دغدغه جدی وجود دارد که واکسن ها برای واریانت های بعدی نتوانند کارایی داشته باشند، اما ظرفیت بازمهندسی واکسن کرونا برای "سوبرانا پلاس" وجود دارد که می توان با ایجاد تغییراتی، در مقابل واریانت ها و جهش های جدید نیز ایمنی ایجاد کرد.
رئیس انستیتو فینلای کوبا اظهار داشت: ما خوشبختانه همکاری علمی و فنی مشترک و مؤثری با ایران داشته ایم و مشارکت انستیتو پاستور ایران یک مشارکت جدی علمی در تولید واکسن فعلی بوده است و در هفته های آتی بالاترین مدال علمی کشور کوبا مقرر است به دکتر علیرضا بیگری رییس انستیتو پاستور ایران به پاس این همکاری مؤثر اهدا شود.
وینسنته اظهار داشت: اگر ظرفیت تولید واکسن پاستو کووک در ایران در ابتدا به حد مطلوب نرسد، نصف واکسن تولیدی در کوبا را به ایران می دهیم.
وی بیان کرد: باید توجه داشت در وضعیت کرونائی مسافرت دشوار است و اگر من به ایران آمده ام برای این است که به شبهات پاسخ دهم و باید بگویم نتیجه همکاریهای ثمربخش این است که جواب حاصل جمع "یک" و "یک"، جوابی بیشتر از ۲ می شود و نتیجه همکاری ما نیز این طور بوده است که از آن خشنود هستیم.
ویسنته درباره ارزیابی تیم کوبا از سایت کارآزمایی بالینی ایران بیان کرد: تیم بالینی ما در یک هفته گذشته از بازدیدهایی که از مراحل کارآزمایی بالینی در ایران داشتند، هیجان زده شدند. انجام کارآزمایی بالینی باتوجه به چالش های آن بسیار پیچیده است و آنچه همکارانم اعلام نمودند این بود که استانداردهای بکارگرفته شده در کارآزمایی بالینی ایران در حد استاندارهای جهانی بوده است و همین طور به من گفتند خیلی چیزها از این کارآزمایی بالینی یاد گرفته اند که از این بابت بسیار خوشحالم.
وی درباره پیش بینی از زمان باقی ماندن کرونا در جهان اظهار داشت: عوامل سیاسی و پذیرش مسؤولیت مشترک می تواند در زمان کنترل کرونا تأثیرگذار باشد. متأسفانه تا حالا واکسن توزیع عادلانه ای نداشته است و کشورهای فقیر دسترسی مناسبی به آن ندارند و در نتیجه ویروس این فرصت را دارد که در کشورهای فقیر گردش و جهش بیشتری داشته باشد و این جهش های جدید می تواند به کشورهایی که واکسن زده اند بازگردد و آنها را گرفتار چالش کند. بدین جهت دسترسی همه کشورها به واکسن بسیار اهمیت دارد و برخلاف باور عموم، جنگ فعلی، جنگ شرکت های واکسن ساز نیست بلکه جنگ این ویروس و بشر است و شرکت های تولید کننده واکسن همدیگر را حمایت می کنند تا بتوانند واکسن های مؤثرتر و بیشتری تولید کنند.
علیرضا بیگلری رییس انستیتو پاستور ایران هم در این جلسه با اشاره به اینکه انستیتو پاستور ایران سابقه ۱۰۰ ساله دارد، گفت: از روزهای ابتدایی گزارش کرونا بار اصلی تشخیص بر انستیتو پاستور ایران بود اما هم اکنون ۴۰۰ آزمایشگاه تشخیص کرونا در سراسر کشور با محوریت انستیتو پاستور ایران و وزارت بهداشت شکل گرفته است؛ بعد از تشخیص کرونا، به سراغ ساخت واکسن رفتیم و برای واکسن کرونا چندین شرط داشتیم همچون آنکه بتوان از زیرساخت های موجود در انستیتو پاستور ایران بهره برد و زیرساختی فراهم گردد که اگر کووید ۱۹ به اتمام رسید، آن زیرساخت برای پروژه های دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد و با بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که با کوبا همکاری نماییم.
علیرضا بیگلری با اشاره به اینکه تصمیم داریم با تکمیل شدن اطلاعات، مستندات این واکسن را به سازمان جهانی بهداشت ارائه دهیم، اظهار داشت: ۱۲۰ هزار دوز از این واکسن به وزارت بهداشت تحویل شده است که از این هفته وارد واکسیناسیون عمومی می شود.
بیگلری اشاره کرد: کارآزمایی بالینی علاوه بر کوبا در ایران نیز باکیفیت خوبی در ۸ شهر کشور برای ۲۴ هزار نفر از هموطنان اجرا شده است.
وی اضافه کرد: نصب خط اول صنعتی این واکسن، شهریورماه شروع می شود و امیدواریم در اوایل پاییز با ظرفیت ۳ میلیون دوز به بهره برداری برسد و در انتهای پاییز نیز خط دوم با ظرفیت مشابه به بهره برداری خواهد رسید. خط تولیدی که راه اندازی می شود علاوه بر تولید واکسن کرونا، می تواند در تولید سایر واکسن ها نیز به کار رود.
وی با اعلان اینکه در کوبا با ۲ دوز استفاده از این واکسن ۶۵ درصد اثربخشی مشخص شد و نشان داده شد که اگر جهش های قابل توجه داشته باشیم، یک دوز یادآور کارایی واکسن را به ۹۱.۲ درصد ارتقا می دهد و سه دوز واکسن در ۷۵ درصد موارد جلوی انتقال ویروس را هم گرفته است و قریب به ۱۰۰ درصد موارد از مرگ بیماران جلوگیری می کند.


منبع:

1400/05/08
12:15:52
5.0 / 5
264
تگهای خبر: بیماری , تولید , سایت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است