آیا دریافت واكسن تلفیقی از برندهای مختلف ایمنی بیشتری ایجاد می كند؟

آیا دریافت واكسن تلفیقی از برندهای مختلف ایمنی بیشتری ایجاد می كند؟ به گزارش مستر لمون خراسان رضوی نتایج اولیه مطالعه واکسن در انگلیس نشان داده است که ترکیب واکسن کرونا با برندهای مختلف می تواند پاسخ ایمنی محافظتی بیشتری در مقابل کووید-۱۹ ایجاد نماید. در این آزمایش، داوطلبان بعد از دریافت یک دوز واکسن فایزر- بیو ان تک (Pfizer-BioNTech) و یک دوز واکسن آسترازنکا-آکسفورد (AstraZeneca-Oxford) سطح بالایی از آنتی بادی و سلول های ایمنی تولید کردند.


به نقل از نیوز، دکتر متیو اسنیپ، متخصص واکسن در دانشگاه آکسفورد در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: استفاده از واکسن ها با هر ترتیبی امکان دارد محافظت بالایی ایجاد نماید. به نظر من میتوان ادعا کرد که هر یک از این برنامه های واکسیناسیون قابل استدلال بوده و پیشبینی می شود که موثر هستند. حتی نتایج گزارشی نشان داده است که ایمنی واکسن های ساخته شده توسط فایزر و مدرنا یک واکنش ایمنی مداوم در بدن بوجود می آورد که امکان دارد سال ها در مقابل ویروس کرونا قابلیت محافظت داشته باشد.
این یافته ها، عرضه کننده شواهد فزاینده ای در خصوص این است که اغلب افراد واکسینه شده با واکسن های mRNA امکان دارد تا زمانی که ویروس و انواع مختلف آن فراتر از اشکال فعلی رشد نکنند به تقویت کننده احتیاج نداشته باشند. حتی افراد بهبودیافته از کووید-۱۹ پس از واکسیناسیون اگر ویروس تغییر قابل ملاحظه ای نکند احیانا دیگر به دوز تقویت کننده نیاز ندارند.
محقق این تحقیق، علی البدی، ایمونولوژیست دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس امریکا اظهار نمود: «این نتایج حاکی از یک نشانه خوب در پایداری ایمنی واکسن هاست.»
در این تحقیق واکسن جانسون و جانسون مورد بررسی قرار نگرفت اما دکتر البدی اظهار داشت که وی انتظار دارد که پاسخ ایمنی آن از پایداری واکسن های mRNA کمتر باشد.
دکتر اسنیپ و همکاران وی آزمایش واکسن ترکیبی را با نام کام-کوو (Com-COV) در ماه فوریه شروع کردند. در مرحله اول مطالعه، آنان به ۸۳۰ داوطلب یکی از چهار ترکیب واکسن را تزریق کردند. بعضی از آنها دو دوز فایزر یا آسترازنکا دریافت نمودند و مشخص شد که هر دو در مقابل کووید-۱۹ موثر هستند. گروهی دیگر واکسن آسترازنکا دریافت نمودند و به دنبال آن یکی از فایزر و یا بالعکس تزریق شد.
در محله دوم داوطلبان چهار هفته بین دوزها منتظر ماندند. نتایج مطالعات نشان داده است که اگر دوز دوم واکسن آسترازنکا تا ۱۲ هفته با تاخیر تزریق شود، محافظت قوی تری ایجاد می کند، ازاین رو محققان یک آزمایش ۱۲ هفته ای جداگانه را هم انجام دادند که نتایج آن ماه آینده اعلام خواهد شد.
البته محققان دریافتند که داوطلبان نسبت به افرادی که دو دوز واکسن مشابه دریافت می کنند، لرز، سردرد و درد عضلانی بیشتری گزارش می کنند اما این عوارض جانبی کوتاه مدت هستند.
سپس دکتر اسنیپ و همکاران وی با کمک آزمایش خون پاسخ ایمنی در افراد داوطلب را ارزیابی کردند. آنان دریافتند، افراد دریافت کننده دو دوز واکسن فایزر و بیو ان تک، میزان آنتی بادی حدود ۱۰ برابر افرادی داشتند که دو دوز آسترازنکا دریافت کرده بودند. داوطلبانی که فایزر دریافت نمودند و به دنبال آن آسترازنکا تزریق شد، میزان آنتی بادی آنان حدود پنج برابر بیشتر از افرادی بود که دو دوز آسترازنکا تزریق کرده بودند. داوطلبانی که آسترازنکا و سپس فایزر دریافت نمودند میزان آنتی بادی آنان در حد افرادی بود که دو دوز فایزر تزریق کرده بودند.
دکتر اسنیپ اظهار داشت: این اختلافات در داوطلبانی که پس از ۱۲ هفته دوز دوم را هنگامی که واکسن آسترازنکا برای تقویت تاثیرات خود با فاصله زمانی بیشتری تزریق می شود، کاسته می شود.
نتایج این تحقیق نشان داد، استفاده از واکسن های مختلف نسبت به دریافت دو دوز واکسن مشابه، سطح بالاتری از سلول های ایمنی در مقابل ویروس کرونا بوجود می آورد. دکتر اسنیپ اظهار داشت: هنوز معلوم نیست که چرا ترکیب دو واکسن چنین ایمنی بوجود می آورد.


دکتر البدی و همکاران وی ماه گذشته در مطالعه تاثیرات طولانی مدت گزارش کردند: افرادی که از کووید-۱۹ بهبود یافتند، سلول های ایمنی که ویروس را تشخیص می دهند حداقل هشت ماه بعد از عفونت در مغز استخوان باقی می مانند. حتی نتایج مطالعه گروه دیگری نشان داد که سلول های به اصطلاح حافظه B حداقل تا یک سال بعد از عفونت به بلوغ و تقویت ادامه می دهند.
بر طبق این یافته ها، محققان اظهار کردند: امکان دارد در افرادی که آلوده و بعدا واکسینه شده اند، مصونیت سال ها و احیانا تا انتهای عمر ادامه داشته باشد. اما معلوم نیست که آیا واکسیناسیون به تنهایی امکان دارد به صورت مشابه اثری طولانی مدت داشته باشد یا خیر.
بعد از عفونت یا واکسیناسیون، یک ساختار تخصصی به نام مرکز جوانه زنی در غدد لنفاوی ایجاد می شود، این ساختار یک نوع آموزشگاه برگزیده برای سلول های B است. هر چه دامنه این سلول ها وسیع تر باشد و مدت زمان بیشتری برای تمرین داشته باشند، احتمال خنثی کردن انواع ویروس هایی که امکان دارد ظاهر شوند بیشتر است.
بعد از عفونت با ویروس کرونا، مرکز جوانه زنی در ریه ها تشکیل می شود اما بعد از واکسیناسیون، آموزش سلول ها در غدد لنفاوی زیر بغل، مکانی در دسترس محققان انجام می شود.
گروه دکتر اِلبدی دریافت که ۱۵ هفته بعد از نخستین دوز واکسن، مرکز جوانه زنی در تمام ۱۴ شرکت کننده بسیار فعال بود و تعداد سلول های حافظه ای که ویروس کرونا را تشخیص می دهند، کاهش نیافت.
دکتر البدی اظهار داشت: «درواقع واکنش ها حدودا چهار ماه بعد از واکسیناسیون ادامه داشت که نشانه بسیار بسیار خوبی است. فعالیت مراکز جوانه زنی معمولاً یک تا دو هفته بعد از ایمن سازی به اوج خود می رسند و سپس افول می کنند».
نتایج نشان داده است که اکثریت قریب به اتفاق افراد واکسینه شده در طولانی مدت -حداقل در مقابل انواع موجود- محافظت می شوند. اما افراد مسن، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف و افرادی که داروهای سرکوب کننده ایمنی مصرف می کنند امکان دارد به تقویت کننده نیاز داشته باشند. افراد بهبود یافته از کووید-۱۹ که واکسن دریافت می کنند، امکان دارد هیچگاه به تقویت کننده احتیاج نداشته باشند.
پیشبینی دقیق مدت زمان محافظت در مقابل واکسن های mRNA دشوار است. به قول کارشناسان، در صورت نبود جهش های مختلف که بر ایمنی سازی تأثیر داشته باشند، از نظر نظریه مصونیت می تواند یک عمر ادامه یابد اما ویروس به وضوح درحال تکامل است.1400/04/08
12:48:54
5.0 / 5
16109
تگهای خبر: آموزش , برنامه , تولید , حافظه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است