۳ خواسته پرستاران از رئیس جمهور آتی

سلامت همچون نان شب، اولویت دولت سیزدهم باشد

سلامت همچون نان شب، اولویت دولت سیزدهم باشد رییس شورای عالی سازمان نظام پرستاری با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به سیستم سلامت در دولت سیزدهم، 3 درخواست مهم جامعه پرستاری از رییس جمهور منتخب را تشریح نمود.


دکتر شمس الدین شمسی در پاسخ به ایسنا، درباره اقدامات دولت های یازدهم و دوازدهم در سیستم سلامت و همین طور مباحث در رابطه با پرستاران که در مناظره های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تا کنون مطرح شده، اظهار داشت: توسعه تخت های بیمارستانی، تخت های ویژه و مقداری توجه به اعتبارات سیستم سلامت از مواردی است که در این دولت به آن توجه شده است؛ ولی واقعیت این است که توجه کافی به ویژه در بخش عدالت در سیستم سلامت هنوز مغفول مانده است؛ البته قصد تخریب اقدامات دولت فعلی را نداریم این مساله تنها متوجه این دولت نیست و در مورد سایر دولت ها نیز صادق است. یکی از خواسته های مهم کارکنان سیستم سلامت همیشه موضوع عدالت در سلامت است که مورد غفلت قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: یکی از جنبه های عدالت در سلامت این است که تنها یک قشر خاص در تصمیم گیری ها موثر نباشند و به همه کارکنان سیستم سلامت در مدیریت ها، تصمیم گیری ها و... توجه گردد. جنبه دیگر عدالت در پرداخت ها در مجموعه سیستم سلامت است. اما با اهمیت ترین بخش عدالت در سلامت برخورداری یکسان مردم از خدمات است تا به شکل عادلانه به خدمات سلامت دسترسی داشته باشند که این هم مورد غفلت قرار گرفته است و همه مردم در همه نقاط کشور نمی توانند به شکل عادلانه به خدمات سیستم سلامت دسترسی داشته باشند. از طرفی پرداختی از جیب مردم بالا رفته است و این به شدت بر سلامت مردم اثرگذار می باشد.
وی مورد دیگر مغفول مانده در سیستم سلامت را توجه به امر پیشگیری خواند و اضافه کرد: درست است که مقوله درمان حساسیت ها و پیچیدگی های خودرا دارد و برای مردم هم ملموس تر است اما تا چه زمانی درمان باید در اولویت باشد و از پیش گیری از بروز بیماریها غافل شویم؟ متاسفانه به بخش بهداشت و پیشگیری در خط اول سیستم سلامت توجه کافی نمی شود؛ البته نمی گوییم هیچ کاری صورت نگرفته است و نمی خواهیم شرایط را به شکل مطلق سیاه ببینیم ولی اهمیت کافی به موارد ذکر شده داده نشده است و همچون سایر ادوار درمان در اولویت بود؛ در صورتیکه توجه کافی به امر بهداشت و پیشگیری کم هزینه تر و موثرتر است.
شمسی درباره رسیدگی به مطالبات پرستاران در دولت دوازدهم، اظهار نمود: در ضمن یکسال گذشته اتفاقات مثبتی رخ داد که البته تنها مختص پرستاران نبود بلکه شامل کادر درمان می شد. با پیگیری های سازمان نظام پرستاری توفیقاتی در پرداختی ها صورت گرفت که البته مربوط به بخش دانشگاهی بود. از طرفی به سبب شیوع ویروس کرونا استخدام های بیشتری صورت گرفت، اما مهم ترین انتظار ما از دولت این بود که قانون بر زمین مانده تعرفه گذاری خدمات پرستاری را به سرانجام برساند که این توفیق حاصل نشد. گرچه بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری اقداماتی در چند ماه اخیر صورت گرفت ولی بنظر می رسد در این دولت توفیق حاصل نخواهد شد و این گله مندی نسبت به عملکرد دولت در این بخش وجود دارد.
رئیس شورای عالی نظام پرستاری درباره تاثیر کرونا بر عدم دستیابی به اهداف تعیین شده سیستم سلامت در دولت دوازدهم، اشاره کرد: کرونا تمام ابعاد جامعه را تحت تاثیر قرار داد و جنبه های منفی بسیار زیادی داشت؛ ولی از طرف دیگر فکر می کنم سبب توجه بیشتر به امر بهداشت و درمان شد و محرز گشت که سلامت جزو مهم ترین مسائل کشور است و باید جزئی از اولویت های اصلی قلمداد شود. امیدوار هستیم کرونا هرچه سریعتر از جوامع به ویژه کشور ما رخت بر بندد، اما باید بدانیم کروناها و مشکلات دیگر هم می توانند به وجود آیند. سلامت برای مردم همچون نان شب است و نیازمند توجه کافی ۳ رکن اساسی دولت، مجلس و قوه قضائیه است.
وی اضافه کرد: از توقعات اصلی ما این است که سلامت، دسترسی همگانی به آن و کاهش هزینه و پرداختی از جیب مردم برای سیستم سلامت اولویت جدی دولت بعدی باشد. حوزه سلامت تنها برای قشر خاصی نیست. گله ما از تمام دولت های گذشته همین موضوع است که سیستم سلامت را تنها گروهی خاص نبینند و همه کارکنان سیستم سلامت را در امور مورد توجه قرار دهند.
وی اظهار داشت: در این میان جامعه پرستاری هم سه خواسته مهم دارد؛ یکی تامین نیروی انسانی پرستاری کافی است و دیگری تعرفه گذاری خدمات پرستاری است تا این قانون بر زمین مانده بالاخره در دولت آینده به سرانجام برسد. از طرف دیگر سومین خواسته ما اجرای کامل قانون ارتقای راندمان در سیستم سلامت است.1400/03/19
10:43:10
5.0 / 5
894
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است