معاون مركز پزشكی حج و زیارت هلال احمر تشریح كرد

آخرین خبرها از حج سال جاری و واكسیناسیون حجاج

آخرین خبرها از حج سال جاری و واكسیناسیون حجاج مستر لمون: معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در تشریح تدابیر اتخاذ شده جهت مراسم حج سال جاری با عنایت به اظهاراتی از جانب مقامات عربستان، اظهار داشت: وزیر بهداشت قول دادند که در صورت برگزاری مراسم حج و اعزام حجاج ایرانی، تأمین واکسن کرونا برای حجاج را بدون نوبت انجام داده و واکسن برایشان تامین گردد.دکتر طاهر درودی در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت اعزام حجاج به مراسم حج سال جاری، اظهار داشت: اتفاقی که درباره حج افتاده، این است که وزارت حج عربستان سعودی چند روز پیش اعلام نمود که سال جاری حج با حضور کشورهای اسلامی برگزار می شود، اما هنوز اعلام نکردند که حج با چه ترکیبی، چه درصدی و با چه شرایطی برگزار می گردد. در عین حال وزارت حج عربستان اعلام نموده که جزئیات شرایط و پروتکلهای بهداشتی و این که چه افرادی و با چه سن و سالی می توانند به حج روند و... را وزارت صحه عربستان باید مشخص نماید. البته تابحال وزارت بهداشت سعودی چیزی در این حوزه اعلام نکرده است. همینطور وزارت حج عربستان هم هنوز با طرف ایرانی و عمده کشورهای اسلامی مذاکره مستقیمی را در خصوص عدم برگزاری یا برگزری مراسم حج نداشته است. در حالیکه در سالهای قبل چند ماه پیش از موسم حج، کشورهای اسلامی تفاهمنامه های حج شان را با وزارت حج سعودی امضا کرده بودند، اما سال جاری هنوز تکلیف معلوم نیست.

وی اضافه کرد: قاعدتا از آنجایی که متولی این مورد در ایران سازمان حج و زیارت است، ما منتظریم تا سازمان برای اجرا یا عدم اجرای مراسم حج و شرایط آن تعیین تکلیف کند تا پس از آن، ما وارد بحث اجرا شویم. فعلاً هنوز اتفاقی نیفتاده است.
وضعیت واکسیناسیون حجاج ضد کرونا
دروردی درباره آمادگی هلال احمر برای واکسیناسیون حجاج ضد کرونا در صورت برگزاری مراسم حج و اعزام حجاج ایرانی، اظهار داشت: واکسیناسیون های روتین که جزو تعهدات هلال احمر بوده و سالهای قبل انجام می شده، در صورت اعزام حجاج ایرانی به حج امسال هم صورت خواهد گرفت. مبحث حساس تر واکسن کووید-۱۹ است. در این حوزه، چند ماه قبل دکتر مرعشی-رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر و دکتر رشیدیان- رئیس سازمان حج و زیارت مشترکا با وزیر بهداشت جلسه ای داشتند که دکتر نمکی قول دادند در صورت برگزاری مراسم حج، با عنایت به این که تعداد افرادی که اعزام می شوند حداکثر ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر است که البته این میزان برای سال جاری بعید است، تأمین واکسن حجاج را بدون نوبت انجام داده و واکسن برایشان تامین گردد.

وی اضافه کرد: در عین حال با عنایت به این که مقدار قابل توجهی واکسن خارجی وارد می شود و واکسن ایرانی هم وارد بازار می شود، از این بابت نگرانی نداریم. فعلاً اصل مبحث یعنی برگزاری یا عدم برگزاری حج و حضور یا عدم حضور حجاج ایرانی به صورت قطعی مشخص نشده و وضعیت قطعی آنرا سازمان حج و زیارت بعنوان متولی، اعلام خواهد نمود. پس از اعلام موضوع، ما پیگیری مباحث درمانی، واکسیناسیون و پیشگیری و... را انجام می دهیم.

وی اظهار داشت: البته واکسن های کرونایی هم که از جانب هلال احمر وارد می شود، در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد.
۳ سناریو برای برگزاری اربعین
معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر درباره وضعیت برگزاری مراسم اربعین با عنایت به افزایش سرعت واکسیناسیون کرونا در کشور، اظهار داشت: هلال احمر و وزارت بهداشت بعنوان متولی های اصلی بهداشت و درمان زائرین، جلسات گوناگونی داشتند و طی دو ماه گذشته چندین جلسه در این حوزه برگزار شده است و ادامه هم دارد.

درودی اضافه کرد: در زمینه مراسم اربعین احتمال اجرای سناریوهای مختلفی وجود دارد؛ سناریوی اول این است که مراسم اربعین اصلا برگزار نشود، سناریوی دوم این است که با تعداد محدود برگزار گردد و سناریوی سوم هم این است که با شرایط عادی مانند سالهای قبل برگزار گردد. اجرای سناریوی سوم با عنایت به این که در شهریور و مهر عاشورا و اربعین را داریم، مقداری بعید به نظر می آید. گرچه ممکن هم هست اتفاق افتد.

وی افزود: شرایط محتمل تر برگزاری با شرایط محدودتر و تعداد کمتر زوار است که کارشناسان ما در حال بررسی هستند و جلسات گوناگونی برگزار شده است و کارشناسان حوادث و بلایا با تیم های بهداشت و درمان و مدیریت بیماری ها در حال انجام ارزیابی خطر و تعیین میزان نیازهای بهداشتی و درمانی هستند. با این حال باید صبر نماییم تا مقداری زمان جلوتر رود و در نهایت هم ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور است که تصمیم نهایی را اتخاذ می کند. هلال احمر و وزارت بهداشت بعنوان کمیته های عضو ستاد اربعین که اختصاصا بحث بهداشت و درمان را پیگیری می نماییم، گزارشات فنی و کارشناسی مان را به ستاد مرکزی تقدیم می نماییم و در نهایت تصمیم گیری نهایی برگزاری یا عدم برگزاری مراسم اربعین با ستاد مرکزی خواهد بود که قاعدتا دستورالعمل های ستاد ملی کرونا هم در آن دخیل است.

وی اضافه کرد: اگر قرار بر اعزام زوار اربعین باشد، مشخص می نماییم که به چه ظرفیت ها و زیرساخت های بهداشت و درمانی چه داخل مرزها و چه خارج از مرزها نیاز خواهیم داشت که این موارد در حال بررسی و محاسبه است و طی هفته آینده گزارش آنرا مشترکا به ستاد مرکزی اربعین عرضه می دهیم تا تصمیم گیری کنند.

وی درباره واکسیناسیون کرونا برای زوار اربعین هم اظهار داشت: در زمینه واکسیناسیون زائرین اربعین با عنایت به این که تعدادشان قاعدتا قابل توجه تر از حجاج است، هنوز هیچ قول قطعی و مستقیمی را وزارت بهداشت نداده و مذاکراتش هم انجام نشده و نمی توان در این حوزه اظهارنظر کرد تا زمانیکه تکلیف مشخص شود.
1400/02/25
11:01:49
5.0 / 5
631
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است