واكسیناسیون تركیبی كرونا بی خطر اما با عوارض مقطعی بیشتر

واكسیناسیون تركیبی كرونا بی خطر اما با عوارض مقطعی بیشتر تحقیقات جدید نشان داده است که واکسیناسیون کرونا با دو نوع واکسن مختلف در دو مرحله نسبت به تزریق دو دز از یک واکسن واحد، عوارض جانبی کوتاه مدت بیشتری در افراد به وجود می آورد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، مطالعه کام-کاو (Com-Cov) که در ماه فوریه گذشته توسط متخصصان دانشگاه آکسفورد شروع شد در حال بررسی این است که تزریق مخلوطی از واکسن آکسفورد ـ آسترازنکا و واکسن فایزرـ بیوان تک چه سطحی از ایمنی به وجود می آورد.
این روش درمانی که تحت عنوان تقویت اولیه ناهمگن (heterologous prime-boost) نیز شناخته می شود، فقط می تواند با واکسن های مجاز اعمال شود و شامل استفاده از یک دز از دو واکسن مختلف است.
باتوجه به عدم دسترسی کافی به برخی واکسن ها و نیز تغییر در سفارش های پزشکی درباب واکسن آسترازنکا، پزشکان و مقام های بهداشتی در جهان به شکل روزافزونی معتقدند که در ماه های آتی استفاده از روش تقویت اولیه ناهمگن برای واکسینه کردن همگانی جمعیت ضروری خواهد بود.
باتوجه به این امر مطالعه کام-کاو به سرپرستی پروفسور "متیو اسنیپ" از دانشگاه آکسفورد، اهتمام کرده است پاسخ هایی درباب ایمنی و اثربخشی «مخلوطی مکمل» از واکسن های مختلف به دست آورد.
داده های اولیه این تحقیق که در نشریه پزشکی لنست انتشار یافته نشان میدهد که تزریق دز اول از واکسن آسترازنکا و به دنبال آن دز دوم از واکسن فایزر و بالعکس، «واکنش سیستمیک بیشتری» نسبت به تزریق دو دز از یک واکسن واحد به وجود می آورد.
در این آزمایش، تب و لرز، خستگی، سردرد، درد مفاصل و درد عضلانی بعد از دریافت دز دوم در بین کسانی که در مدت ۲۸ روز دو دز متفاوت دریافت کرده اند در مقایسه با افرادی که فقط دو دز یکسان از واکسن آسترازنکا یا واکسن فایزر دریافت کرده اند، بیشتر گزارش شده است.
این علایم عمدتاً «خفیف» بوده اما در بین داوطلبانی که واکسن را به روش تقویت اولیه ناهمگن دریافت کرده اند، عوارض «متوسط» و «شدید» نیز بروز کرده است.
بعد از بروز این علایم که مدت کوتاهی داشته است، هیچ کس نیاز به بستری در بیمارستان پیدا نکرده است. در نهایت مشخص شد که واکسینه کردن با دز مختلط بی خطر است.
در مجموع ۸۳۰ نفر از افراد ۵۰ سال به بالا در این مطالعه شرکت کردند. این گروه به دو قسمت تقسیم شدند: ۴۶۳ شرکت کننده در مدت زمان ۲۸ روز واکسن مختلط یا غیرمختلط دریافت نمودند و ۳۶۷ داوطلب با همان ترکیبات در مدت زمان بیش از ۱۲ هفته واکسینه شدند.
پژوهشگران این مطالعه گزارش می کنند که بروز عوارض جانبی بعد از واکسینه کردن در گروه های سنی جوان بالاتر بوده است.
انتظار می رود نتایج مربوط به سطح ایمنی حاصل از اختلاط واکسن های مختلف در اوایل ماه آتی گزارش شود.
پروفسور اسنیپ، متخصص اطفال و واکسن شناسی در دانشگاه آکسفورد، اظهار داشت: گرچه بخشی دومی از این آزمایش هنوز در دست انجام است، مهمست که مردم را درباره این نتایج آگاه نماییم، خصوصاً که واکسینه کردن جمعی با دزهای مختلط در چند کشور هم اینک در حال بررسی است.
او اضافه کرد: نتایج حاصل از این مطالعه نشان میدهد که واکسینه کردن با دز مختلط می تواند منجر به افزایش غیبت از کار در روز پس از تزریق واکسن شود. از ین جهت، مهمست که در برنامه ریزی برای واکسینه کردن کادر پزشکی به این روش این مساله در نظر گرفته شود.
اسنیپ اظهار داشت: نکته مهم تر این است که هیچ نگرانی ای درباره ایمنی واکسینه کردن با دز مختلط وجود ندارد، اما این به آن معنا نیست که ایمن سازی بیشتر یا کمتر خواهد بود. امیدواریم که نتایج درباره میزان اثربخشی این روش را در ماه های آتی گزارش نماییم.
او اظهار داشت: در عین حال، توانسته ایم با تغییراتی در طراحی این مطالعه بررسی نماییم که آیا استفاده بلافاصله و منظم از پاراستامول (استامینوفن) موجب کاهش دفعات بروز عوارض جانبی می شود یا نه.
به گزارش ایندیپندنت، پروفسور اسنیپ افزود که دفعات بروز عوارض بسته به نوع واکسنی که در ابتدا تزریق می شود از تفاوت چندانی برخوردار نیست.
وی اظهار داشت: نتایج بسیار شبیه است. در لرز یا خستگی، نتایج کمی متفاوت می باشد اما در نهایت عوارض آن تفاوت چندانی ندارد.

مطالعات اتریش: تزریق دو واکسن ناهمسان موثرتر است
از طرف دیگر نتایج یک پژوهش جدید در اتریش نشان داده است: که واکسیناسیون ترکیبی نه فقط ضرری ندارد بلکه می تواند ضریب محافظت را حتی در مقابل انواع جدید ویروس کووید بالاتر هم ببرد.
به گزارش دویچه وله، تحقیق جدیدی در دانشگاه پزشکی اینسبروکِ اتریش نشان میدهد که تزریق دو واکسن ناهمسان و دوزهای ترکیبی، اثربخشی و ایمن سازی بیشتری دارد به ویژه وقتی یکی از دو واکسن مثل آسترازنکا پایه ویروسی داشته باشد.
دوروتی فون لائر، دبیر پرژوه تحقیقی این دانشگاه به شبکه تلویزیونی سراسری اتریش گفته است: مصونیت ناشی از تزریق دو واکسن همسان بمراتب کمتر از وقتی است که فرد دو دز متفاوت دریافت کرده باشد.
دز ترکیبی به ویژه می تواند فرد را در مقابل ویروس های جهش یافته بهتر محافظت کند. بطور مثال، آسترازنکا مصونیت بالایی در قبال ویروس های جدیدتر و تهاجمی تر هم چون نوع آفریقایی B.1.351 به وجود می آورد اما بگفته لائر، اگر دومین دز با واکسن بیوان تک فایزر انجام گیرد، ضریب اطمینان و کارایی واکسیناسیون بیشتر می شود.
پژوهشگران دانشگاه اینسبروک اتریش هنوز نتایج قطعی و میدانی از ترکیب واکسیناسیون را نگرفته اند و مقرر است نتیجه را پاییز یا اوایل زمستان اعلام کنند. دانشگاه آکسفورد گزارش مقدماتی مطالعات خودرا هفته آتی عرضه خواهد کرد.1400/02/24
22:10:33
5.0 / 5
482
تگهای خبر: برنامه , پزشك , درمان , مكمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است