فروردین سخت كرونایی در فارس

فروردین سخت كرونایی در فارس به گزارش مستر لمون فارس به استناد آخرین گزارش آماری که هفته دوم اردیبهشت از جانب کمیته اپیدمیولوژی علوم پزشکی شیراز در مورد وضعیت کروناویروس در استان فارس انتشار یافته است؛ نوروز سال جاری، شهروندان شیرازی و فارسی، میزبانانی میهمان نواز برای کرونا بودند.


برپایه گزارش کمیته اپیدمیولوژی ستاد مدیریت بیماری کرونای دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سرعت شیوع، نرخ سرایت و میزان مرگ و میر کووید-19 در چهارمین موج، بسیار سنگین تر از موج های قبلی بود، موجی که هنوز ادامه دارد.
کرونا راضی از میهمان نوازی شیرازی ها
به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، نخستین نمودار مد نظر در گزارش اپیدمیولوژی انتشار کرونا در فارس، بررسی نرخ سرایت یا عدد R است، شاخصی برای اندازه گیری سرعت انتقال ویروس در جامعه،
این شاخص هرچه در یک منطقه بالاتر باشد، یعنی در آن منطقه ویروس سریعتر توسعه پیدا می کند. هرچند واضح است، این شاخص، واحد اندازه گیری ندارد و تنها یک شاخص است؛ شاخصی که برپایه الگوهای مشخص ریاضی به دست می آید.
به استناد این گزارش، عدد R در استان فارس، ابتدای سال کمتر از یک بود ولی در انتهای نخستین ماه سال 1400 این شاخص به 2.64 رسیده که می تواند بازگو کننده وضعیت باشد.
بر اساس گزارش، در ۱۰ روز آخر فرودین، هر روز بیشتر از ۲۲۰۰ مورد ابتلای جدید در استان فارس شناسایی شدند. دانشگاه علوم پزشکی شیراز مهم ترین دلیل این افزایش موارد مبتلا شدن را انتقال انفجاری بیماری در شرایط ازدحام در محیط سربسته می داند. به عبارت ساده یعنی لیدیز اند جنتلمنز، در مکان های بسته ازدحام نکنید لطفا!
به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، باید توجه داشت که در مباحث آماری، خیلی اوقات اعداد در ازای هر صد هزار نفر ذکر می شوند. این یک مفهوم پیچیده نیست و در خیلی از آمارهای اجتماعی از آن استفاده می شود. برای مثال اگر یک جایی سی میلیون نفر جمعیت دارد، و پنجاه هزار نفر در آن به کرونا مبتلا شوند، می گوییم در آن ناحیه ۱۵۰۰ نفر به در هر صد هزار نفر به کرونا مبتلا شده اند.
در گزارش کمیته اپیدمیولوژی علوم پزشکی شیراز هم مقادیر مبتلا شدن به کرونا، و مرگ بر اثر آن در استان فارس و کل کشور (نه میانگین کشوری) با یکدیگر مقایسه شده و میزان بروز بیماری کرونا در استان فارس در هر صدهزار نفر، از ایران بیشتر برآورد شده است.
"در تاریخ ۳۱ فروردین که طبق اعلام وزارت بهداشت ۲۵۴۹۲ مورد جدید کرونا شناسایی شدند، با یک حساب سرانگشتی پی می بریم که آن روز میزان بروز کرونا در هر صد هزار 31.89 و در فارس 41.78 بوده، یعنی ویروس کرونا در فارس سریعتر از سایر نقاط کشور، مردم را مبتلا کرده است.
به استناد این گزارش، در تیر و مرداد ۹۹، درحالی که کرونا در ایران وضعیتی ثابت داشت و رشدی در آمار مبتلایان دیده نمی شد، میزان ابتلای اهالی استان فارس به ناگاه بالا رفت! همینطور در آبان با وجود افزایش کلی درصد مبتلایان در کشور و شروع موج سوم کرونا، این میزان در فارس خیلی بیشتر از کل کشور نرخ صعودی داشت.
به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، علوم پزشکی شیراز هیچ گاه ارزیابی کارشناسانه در این خصوص عرضه نکرده و بیشتر به انتقال آمار بسنده کرده است، اما شاید یکی از علل شرایط ویژه فارس در مبحث شیوع کروناویروس، سفرهای زیاد اهالی استان های مجاور به شیراز، برای رفتن به پزشک و دسترسی به خدمات درمانی، باشد. سفرهایی که با اوج گیری موج های کرونا متوقف نمی گردد و بسیاری حتی برای گرفتن خدمات درمانی غیراورژانسی، نظیر جراحی های زیبایی از اقصی نقاط ایران و کشورهای همسایه، به فارس و شیراز سفر می کنند.
برپایه گزارش اپیدمیولوژیک عرضه شده، آمار مرگ و ابتلا، هر دو بلافاصله بعد از اتمام تعطیلات عید افزایش یافتند و میزان این افزایش در فارس، در هر دو مورد، بیشتر از کشور بود. هرچند که در کل از آغاز شروع پاندمی کرونا در ایران تا آخر فرودین سال جاری، درصد کشندگی کرونا در فارس، کمتر از کل کشور بوده است. در فارس از هر هزار بیمار کرونایی ۱۷ نفر جان باخته اند، و در ایران ۳۰ نفر! پس معلوم می شود تجهیزات پزشکی در این استان، وضعیت بهتری نسبت به اغلب نقاط دیگر کشور دارند.
باید به این نکته اذعان داشت که آمار و تحلیل های آماری نشان دهنده آنست که میزان مرگ بر اثر مبتلا شدن به کرونا در استان فارس به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت، از کل کشور بالاتر است و در صورتی که این شاخص برای کشور عدد 7.42 نفر در هر یک میلیون نفر را نشان می دهد، این عدد 4.86 نفر به ازای یک میلیون نفر بوده است.
منبع:

1400/02/10
13:27:55
5.0 / 5
672
تگهای خبر: بیماری , پزشك , جراحی , خدمات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است