تولید روزانه 600 هزار نسخه الكترونیك

تولید روزانه 600 هزار نسخه الكترونیك به گزارش مستر لمون مشاور مدیرعامل و مدیر پروژه نسخه الکترونیک سازمان تأمین اجتماعی اعلام نمود: مشارکت پزشکان در نسخه نویسی الکترونیک در سال ۹۹ در زمستان نسبت به پاییز ۱۷۹ درصد رشد کرده است. تا آخر اسفند ۹۹ تعداد نسخ ثبت شده در هر روز به ۳۸۰ هزار مورد می رسید و در ماه پایانی سال چهار میلیون نسخه الکترونیک تولید شد اما امروز روزانه ۶۰۰ هزار نسخه الکترونیک تولید می شود.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا صفی خانی در نشست نگاهی به راهبردها و دستاوردهای سازمان تامین اجتماعی در حوزه سلامت و نسخه الکترونیک که با همکاری موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی و مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری انجام شد با اعلان اینکه خاستگاه نسخه نویسی الکترونیک، سیستم سلامت است اظهار نمود: سلامت خودش حوزه پیچیده ای است و مخاطب آن جان انسان ها هستند. مقرر است خدمات و کالای سلامتی به افراد ارائه شود. ارائه کنندگان کالای سلامت هر کدام کارکرد، نقش و اهدافی دارند و هنر سیستم سلامت این است که انگیزه بازیگران سیستم سلامت را طوری همسو کند که به ارتقای سلامت مردم بینجامد.
وی ادامه داد: ارائه خدمات سلامت دارای فرایندهایی است که خرید خدمات سلامت یکی از حلقه های پایانی این زنجیره است و باید آگاهانه صورت پذیرد تا بهترین بهره مندی از خدمات سلامت برای مردم برقرار شود. از خرید خدمات سلامت آگاهانه تحت عنوان خرید راهبردی یاد می شود و اینجاست که پای سازمان های بیمه گر به این عرصه باز می شود. ایجاد قابلیت خرید و ارتقای خرید آگاهانه همچون تکالیف سازمانهای بیمه گر است که در پروسه ارائه خدمت دنبال می شود.
مشاور مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اعلان اینکه الکترونیکی کردن فرایندها به تسهیل امور کمک می نماید، برخی الزامات و قوانین بالادستی نسخه الکترونیک را برشمرد و اظهار داشت: گام نخست استحقاق سنجی بود که انجام آنرا از سال قبل بصورت غیرحضوری و الکترونیکی شاهدیم. دوم اینکه باید پایگاه برخط اطلاعات ایرانیان ایجاد می شد که محقق شده است. همین طور قرار بود پرونده الکترونیک سلامت شکل بگیرد که شاکله اصلی آن به وجود آمده است.
صفی خانی با اشاره به وجود سامانه های مختلف در سازمان تامین اجتماعی که خدمات الکترونیک در مراکز ملکی ارائه می کردند اظهار داشت: اگر می خواستیم با همین معماری پیش برویم با راههای موازی با سازمان های بیمه گر دیگر روبرو می شدیم و عملا امکان پذیر نبود که هر بیمه یک سامانه داشته باشد و آنرا در اختیار مراکز طرف قرار داد قرار دهد و پزشک برای نوشتن هر نسخه ای بخواهد به یک سامانه متصل شود.
وی ادامه داد: بدین سبب ما استراتژی را تغییر دادیم و واسطه های کاربری توسعه نرم افزاری تحت عنوان «ای پی آی» ها را تعریف کردیم که چند هدف داشتند نخست سهولت در کار پزشک بود که برمبنای آن پزشک می تواند از هر سامانه ای که از وزارت بهداشت مجوز دارد استفاده نماید. دوم آنکه تبادل اطلاعات با پرونده الکترونیک شکل می گیرد و داده ها همه به پرونده الکترونیک سلامت منتقل می شوند و سوم آنکه برخی قوانین را در همین ای پی آی ها پیاده سازی نماییم.
مدیر پروژه نسخه الکترونیک سازمان تامین اجتماعی با اعلان اینکه همچون دیگر اهداف ای پی آی ها توسعه کسب وکارها بود اظهار نمود: با بیش از ۲۰۰ شرکت تولید نرم افزار مواجهیم که اگر انحصار ایجاد می کردیم کسب و کارشان مختل می شد. اما حالا خیلی از سامانه ها، ای پی آی ما را پیاده سازی کرده اند و پزشک می تواند از سامانه های مختلف استفاده نماید. در شورای هماهنگی بیمه ها نیز هماهنگی هایی ایجاد کردیم که قواعد یکپارچه ای پیاده سازی شوند. کوشیدیم یک سیستم تهاتری شکل دهیم که متولی آن وزارت بهداشت است. در سامانه های سازمان هم ارتقای فعالیت داشته ایم. هم اکنون ۲۴۱ سامانه بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده اند که ای پی ای سازمان را پیاده سازی کنند. به سامانه هایی گواهینامه می دهیم که گواهی تبادل را قبلا از وزارت بهداشت ستاندن کرده باشند.
صفی خانی گام دیگر اجرای نسخه الکترونیک را ایجاد خدمات قواعد الکترونیک دانست و اظهار داشت: این سرویس ها حالا شکل گرفته اما بنظر می رسد یک کار ملی است که باید با همکاری بیمه ها و وزارت بهداشت پیاده سازی شود.
بگفته وی مجموعه این اقدامات موجب شد مشارکت پزشکان در سال ۹۹ در زمستان نسبت به پاییز ۱۷۹ درصد رشد کند. تا آخر اسفند ۹۹ تعداد نسخ ثبت شده در هر روز به ۳۸۰ هزار مورد می رسید اما امروز روزانه ۶۰۰ هزار نسخه الکترونیک تولید می شود. از با اهمیت ترین عوامل این توفیق، مشارکت همکاران پزشک، داروخانه ها و آزمایشگاه ها است. به عبارت دیگر در اسفند ۹۹ بیش از چهار میلیون نسخه الکترونیک تولید شد و با روندخوبی که طرح دارد هم اکنون روزانه ۶۰۰ هزار نسخه تولید می شود.
مشاور مدیرعامل و مدیر پروژه نسخه الکترونیک سازمان تامین اجتماعی افزود: یک خبر خوب اینکه یکی از سامانه های اصلی سطح یک، یعنی مراکز ارائه کننده خدمات بهداشتی روستایی بتازگی توانسته ای پی آی سازمان را پیاده سازی کند و برای نخستین بار نسخ تولید شده الکترونیک توسط پزشکان خانواده در سطح یک در استان فارس قابل تبادل است و بنظر می رسد می توانیم با پیاده سازی اش در استان های دیگر به اهداف سیستم سلامت نزدیک شویم.
صفی خانی همین طور از الکترونیکی شدن اسناد بیمارستانی ظرف سه ماه آتی آگاهی داد و اظهار داشت: حجم هرکدام از اسناد بیمارستانی بطور متوسط ۶۸ برگه است. حداقل حسن الکترونیکی کردن این است که حجم کاغذ کمتری مبادله می شود.
وی همین طور با اعلان اینکه ۲۴ هزار و ۷۶۴ مرکز طرف قرارداد تراکنش الکترونیکی انجام می دهند اظهار داشت: ۱۵ هزار و ۸۸۰ مرکز غیرطرف قرارداد با تامین اجتماعی نیز نسخه الکترونیک می نویسند که قابل توجه است و در حقیقت بستری فراهم شده که حتی اگر پزشکی طرف قرار داد هم نیست، بتواند به این طرح بپیوندد.
مشاور مدیرعامل و مدیر پروژه نسخه الکترونیک سازمان تامین اجتماعی همین طور به ضرورت کدینگ دارو و تجهیزات اشاره نمود و اظهار داشت: چند الزام داشتیم که یکی از انها کدینگ دارو و تجهیزات است. کدینگ، شاه کلید ارتباط بین سامانه های مختلف است. در عرصه سلامت همه چیز باید کد داشته باشد. در تامین اجتماعی با همکاری بیمه سلامت و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح کدینگی را توسعه دادیم و پیاده سازی کردیم که جلوی خیلی از عدم انطباق ها را گرفت. البته کدینک داینامیک است و باید دائم اصلاح گردد. طی رایزنی که با رئیس سازمان غذا و دارو داشتیم قرار شد دبیرخانه کدینگ دارو در معاونت غذا و دارو تشکیل گردد و سرویس را به همه ارائه کنندگان خدمت عرضه نماید.
صفی خانی همین طور به مشکلات بیمه های تکمیلی اشاره و اظهار نمود: با رئیس کل بیمه مرکزی جلسه ای داشتیم. ما یک ای پی آی اختصاصی برای بیمه های تکمیلی تولید کردیم و تا کنون دو شرکت آنرا پیاده سازی کرده اند. اگر با حمایت بیمه مرکزی و همکاری شرکت های بیمه تجاری، ای پی آی را در سطح بیمه های تکمیلی پیاده سازی نماییم ارتباط بیمه های پایه و تکمیلی هم برقرار می شود.
وی افزود: مشارکت بخش دولتی را تقاضا می نماییم. یکی از دلیلهای عقب افتادگی ما که به عدد صددرصد نرسیدیم مراکز دولتی وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی هستند. باوجود همکاری وزارت بهداشت، سامانه های ما در این بیمارستانها باید تبادلشان را با ما شروع کنند. ما قسمتی از اسناد را پیش پرداخت دادیم تا بتوانند زیرساخت های الکترونیکی خودرا تقویت نمایند. طی دوماه اخیر ۲۶۰ میلیارد تومان برای این امر پرداخت شده است.
منبع:

1400/01/30
21:00:57
5.0 / 5
876
تگهای خبر: بیمه , پزشك , تولید , خدمات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است