زعفران مرغزار، امیدی تازه برای مقابله با ویروس كرونا

زعفران مرغزار، امیدی تازه برای مقابله با ویروس كرونا مستر لمون زعفران مرغزار، امیدی تازه برای مقابله با ویروس کرونا


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، "کلشی سین" دارویی است قوی و ضدالتهاب که از مدت ها پیش در دنیای پزشکی شناخته شده است. این ماده دارویی از گیاهی به نام "زعفران مرغزار" یا "سورنجان" به دست می آید.
ماده دارویی به دست آمده از این گیاه در درمان چندین بیماری همچون نقرس، التهاب مفصل (آرتریت) یا پریکاردیت (التهاب آب شامه) به کار گرفته می شود.
گفتنی است که این ماده دارویی و گیاهی به علت سمی بودن، باید تنها با دوزی محدود استفاده گردد.
"زعفران مرغزار" سال ۲۰۱۰ عنوان "گیاه سمی سال" را به خود اختصاص داد.
حالا یک مطالعه بالینی گسترده در کانادا نشان داده است که کلشی سین در درمان کووید-۱۹ هم مؤثر است و عوارض بیماری را می کاهد. در توضیحی که مؤسسه تحقیقاتی قلب مونترال"ام اچ آی"، در اینباره منتشر نموده است، از این دارو بعنوان داروی خوراکی برای درمان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نام برده شده است.
داده هایی که این مؤسسه به آنها استناد می کند، در قالب پروژه ای معروف به COLCORONA جمع آوری شدند. این مطالعه از ماه مارس سال ۲۰۲۰ در کانادا، ایالات متحده، اروپا، آمریکای جنوبی و آفریقای جنوبی در جریان بود.
در ۴۱۵۹ مورد بیمار مبتلا به کووید-۱۹، کاربرد کلشی سین سبب شد شمار بیمارانی که باید در بیمارستان بستری می شدند تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کند. تجویز این دارو احتیاج به تنفس مصنوعی در بیماران مبتلا را تا ۵۰ درصد و شمار مرگ ومیر را هم تا ۴۴ درصد کاهش داده است.
پرفسور ژان کلود تردیف، مدیر مؤسسه پژوهشی "ام اچ آی" و سرپرست پروژه Colcorona از نتایج به دست آمده در اثر تجویز این دارو، بسیار راضی است.
او می گوید: فرضیه ما این بود که دلیل بروز عوارض شدید در بیماران کووید-۱۹، واکنش های عفونی بیش از اندازه است که گلبول های سفید بدن بیمار در پاسخ به حمله ویروسی از خود نشان می دهند.
پرفسور تردیف می گوید: حس ما این بود که با استفاده از دارویی مانند کلشی سین برای کاهش واکنش های عفونی بیش از حد که به "طوفان سیتوکین" معروف است، می توان از بروز عوارض شدید جلوگیری کرد.
نتایج تحقیقات، اثربخشی دارو را تأیید کرده است.
پرفسور تردیف اعتقاد دارد که با استفاده از داروهای کلشی سین می توان به طرز چشم گیری بر سلامت عمومی تأثیر گذاشت و از بروز عوارض ناشی از مبتلاشدن به کووید-۱۹ در میلیون ها بیمار جلوگیری کرد.
در ماه ژوئن ۲۰۲۰ هم تحقیقاتی مشابه اما بسیار محدود در مورد اثربخشی کلشی سین صورت گرفت که در قالب آن، این دارو بر روی ۱۰۵ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ آزمایش شد. در جریان آن تحقیق هم مشخص شد که این دارو بخصوص در مورد بیمارانی که بطور بالقوه روند بیماری در آنها شدیدتر است، مؤثر است.
در این میان یونان به استفاده از کلشی سین برای درمان کووید-۱۹ چراغ سبز نشان داده است. در این کشور پزشکان مجاز به تجویز این دارو برای درمان بیماران مبتلا هستند.
سرپرست مرکز تحقیقاتی "ام اچ آی" اعتقاد دارد که نتایج تحقیقات، بررسی سریع دستگاههای نظارتی و مسئول در این عرصه مانند "اما" (آژانس دارویی اروپا) و "اف دی اِی" (سازمان غدا و دارو آمریکا) را به دنبال خواهد داشت. به قول این پژوهشگر، این دارو الان هم در داروخانه ها موجود است و می تواند با مبلغ کم و به سرعت به کار گرفته شود.
هشدار: دارو سمی است!
سرعت دسترسی و بهای پایین این دارو همان چیزی است که برخی پزشکان اما نسبت به آن هشدار می دهند. مار گارسیا سائز، پزشک اسپانیایی، هرچند این دارو را قدیمی، شناخته شده و بسیار مطمئن و ارزانقیمت می داند، ولی ضمن اشاره به سمی بودن آن نسبت به خطر استفاده سرخود بیماران از این دارو هشدار می دهد.
این دارو می تواند در صورت داشتن مشکلات کلیوی به بروز عوارضی شدید در بیمار بینجامد و با دیگر روش های درمانی تداخل ایجاد نماید.
پزشک اسپانیایی با تاکید بر این موارد اعتقاد دارد که کلشی سین باید تنها با تجویز پزشک مصرف شود.
به گزارش دویچه وله، اما صرف نظر از این هشدارها، ژان کلود تردیف بر فواید این دارو تاکید می کند و می گوید: کشف ما نه تنها به درد کشورهایی مثل فرانسه و کانادا می خورد که برای کشورهای در حال توسعه یا در آفریقا و آسیا هم مفید است، بلکه این دارو مقرون به صرفه است و به شکل قرص خوراکی می تواند سریع استفاده می شود.
منبع:

1399/11/15
18:05:45
0.0 / 5
1082
تگهای خبر: بیماری , پزشك , خوراكی , دارو
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است