رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

ایمنی و اثربخشی واكسن روسی كرونا

ایمنی و اثربخشی واكسن روسی كرونا رئیس سازمان غذا و دارو ضمن تشریح اقدامات انجام شده در حوزه تأمین واکسن کرونا، در عین حال از ثبت چند واکسن ایرانی در کووکس سازمان جهانی بهداشت اطلاع داد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز در نشست خبری ویدیوکنفرانسی در پاسخ به سوال ایسنا درباره جزئیات تأمین واکسن کرونا، اظهار داشت: در بحث تأمین واکسن کرونا، واقعا نگاه اصلی مان به تأمین واکسن از تولیدکنندگان داخلی است، به لحاظ میزان بسیار بالایی که باید برای کشور تأمین کنیم؛ اما تا زمانیکه از تولید داخلی مطمئن شویم و تولیدکنندگان مان بتوانند در حجم انبوه نیاز کشور را برطرف کنند، به واردات هم فکر کردیم. یکی از اقدامات مشارکت در سازوکار کووکس بود که ایران در آن عضو شد و علیرغم تحریم ها با هر زحمتی بود پول آنرا واریز کردیم و به آن سازوکار پیوستیم.

واکسن روسی از واکسن های خوش سابقه در دنیا
وی اضافه کرد: در عین حال خرید از سایر منابع معتبر و مطمئن را در دستور کار داشتیم و پیگیری کردیم. به صورتی که تلاش کردیم از توان و ارتباطات هم بخش های خصوصی و هم بخش های غیرخصوصی و دولتی بهره بردیم. بر این اساس نخستین محموله ای که برای واردات انتخاب شده، واکسن یکی از کمپانی های روسی است که طی این مدت یک واکسن بسیار مطمئن هم از بعد سلامتی و ایمنی و هم از بعد اثربخشی و ایمنی زایی بوده و از واکسن های خوش سابقه در دنیا بوده است. در حد چند میلیون دوز برای وارداتش صحبت کردیم.

منابع مورد نظر ایران برای خرید واکسن کرونا
وی اضافه کرد: البته تنها روی واکسن روسی حساب نکردیم، بلکه سبدی از واکسن های مختلف را در نظر داریم. یک قسمت از واکسن های هندی، چینی و نهایتا کوبا که در کوبا چیزی بین انتقال دانش فنی، تولید و بخشی هم احیانا واردات خواهد بود. این ها منابع معتبر و مطمئنی هستند که به کشورهای مختلف عرضه شده است.
شانه ساز افزود: البته گاها در فضای مجازی دیدم و شنیدم که چرا در کشور تابحال واکسن کرونا را دریافت نکردیم؟. حقیقت این است که که تا فاز سه مطالعات بالینی یک واکسن که آخرین مرحله ای است که هم اکنون در دنیا باید برای واکسن کرونا طی شود، انجام نشده باشد، اجازه واردات هیچ واکسنی را ندادیم. اینکه در بعضی کشورهای همسایه از حوزه خلیج فارس تا کشورهای نزدیک و یا دوردست، واکسن را زودتر دریافت نمودند، به این لحاظ بود که آنها در فاز سه مطالعات بالینی مشارکت کردند اما ما نخواستیم و سیاست، افکار عمومی، دولتمردان و... نظرشان این نبود که ما در مطالعات بالینی واکسن ها مشارکت نماییم.

آخرین وضعیت واکسن های ایرانی کرونا
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره وضعیت صدور مجوز جدید آغاز مطالعه بالینی برای دیگر واکسن های ایرانی کرونا، اظهار داشت: ازاین رو واکسن روسی که مورد نظر است یکی از منابع مطمئن و معتبری است که می تواند در پیشگیری و قطع انتقال بیماری کووید-۱۹ موثر باشد که به تعداد زیاد وارد می نماییم. در عین حال واقعا برآوردمان این است که نیازمان را از راه تولید داخلی واکسن تأمین نماییم.

سبد چند واکسن ایرانی در سازوکار کووکس
شانه ساز اظهار داشت: مجوز دوم را برای یک موسسه که ارسال مدارک را انجام داده بودند، صادر کردیم و بزودی ظرف یکی دو هفته آینده ما مجوز آغاز مطالعات بالینی سومین تولیدکننده مان را هم صادر می نماییم. البته هر یک از این ها پلت فرم خاص خویش را دارند. چونکه برای تولید این واکسن در دنیا چهار تا پنج روش مدنظر است و در کشور هم هر یک از تولیدکنندگان با یک روش تولید را می خواهند انجام دهند و ما تنوعی از انواع واکسن هایی را که با روش های مختلف تولید می شود در ایران خواهیم داشت و امیدوارم بتوانیم ظرف مدت کوتاهی، بخشی از تولیداتمان را به کشورهای دیگر صادر نماییم. کمااینکه چندتا از تولیدکنندگان ما در سازوکار کووکس ثبت و پذیرفته شدند تا اگر تولید کافی صورت گیرد، از آنها خریداری هم انجام می شود.


وضعیت انبارهای دارویی

صرف ۷۰۰میلیون دلار از ارز دارو وتجهیزات پزشکی برای کرونا
شانه ساز در پاسخ به سوالی درباره وضعیت انبارهای موارد اولیه دارویی و نگرانی از کمبود آنها، اظهار داشت: ذخایر مواد اولیه ما مطمئن است، اما از آنجایی که مستمرا و به صورت مرتب باید این ذخایر جایگزین شود، نباید وقفه ای در تأمین و تدارک رخ دهد. مهم ترین بحث ما بحث ارز است. سال جاری بخش مهمی از ارز ۲.۵ میلیاردی که قرار بود به حوزه دارو و تجهیزات اختصاص داده شود، برای کرونا مصرف شد؛ برای داروهای مختلفی که در زمان کرونا آمد و داروهایی که به صورت روتین مصرف می شد، اما به علل گاها غیر مستند علمی در خط تجویز همکاران پزشک قرار گرفت که برخی از آنها بسیار گران قیمت و ارزبر بودند، اما ما وظیفه داشتیم که آنها را تأمین نماییم.
وی افزود: برآوردمان این است که چیزی حدود ۷۰۰ میلیون دلار از ۲.۵ میلیارد دلاری که برای دارو و تجهیزات در شرایط معمول تخصیص داده و تأمین می شد در حوزه کرونا مصرف شد که برای آن علیرغم اصرار وزارت بهداشت هیچ عدد و مبلغی تابحال عملا تأمین نشده است که این مورد برای ما دارد مشکل ساز می شود و اگر فکر عاجلی نکنیم، بحث تأمین داروها و تجهیزات ضروری را به شدت تهدید می کند.

بلاتکلیفی نرخ ارز دارو
شانه ساز اضافه کرد: این بخش می تواند بخش نگران کننده ای باشد. از سوی دیگر بلاتکلیفی قیمت ارز و اینکه آیا ارز دارو ۴۲۰۰ تومانی خواهد ماند یا اینکه قیمت تغییر خواهد کرد، هم یکی از چالش های ما است. البته به هر حال در شرایط تحریم و با کمک دشمنان کشور، توانستیم در زمینه تولید قدم های بسیار خوبی را برداریم.

سهم واردات از بازار ریالی داروی ایران
وی افزود: بازار وارداتی ما در سال ۱۳۹۷، ۳۰ درصد ریالی و سه درصد عددی بازارمان در اختیار واردات بود، در سال ۱۳۹۸ به سبب محدودیت هایی که دشمنان ایجاد کردند با برنامه ریزی و استفاده از توان داخلی قدم های بزرگتر برداشتیم و میزان عددی واردات به دو درصد و میزان ریالی واردات به ۲۲ درصد کاهش پیدا کرد. سال جاری هم تابحال ۱۵ درصد بازار ریالی به واردات اختصاص داشته است. بر این اساس از سال ۱۳۹۷ تابحال سهم واردات از بازار ریالی داروی کشور، نصف شده است که این کمکی بود که علیرغم نیت خبیثانه ای که پشت افکار تحریم گران بوده است، در کشور با وجود زیرساخت ها و خودباوری که وجود دارد، توانستیم به این دستاوردها دست یابیم.

کمبود جدی دارویی نداریم
شانه ساز تصریح کرد: واقعا هم اکنون کمبود جدی دارو نداریم و از این بابت نگرانی نداریم، اگر بانک مرکزی و مراجع تصمیم گیر در زمینه تأمین ارز مورد نیاز برای تأمین مواد اولیه و مواد حد وسط کمک کنند که البته دراین زمینه هم بیشتر از گذشته روی پای خودمان ایستادیم، اما اگر کمک کنند و ارز آن تامین گردد، یقینا این اعداد و ارقام بهتر می شود. ضمن اینکه حالا بازارهای صادراتی خوبی هم داریم و علاوه بر تأمین نیاز کشور، زمینه صادرات هم داریم، اما مشکل عمده ما این است که پول دارویی که صادر می نماییم، نمی تواند به کشور بازگردد و بانکهای جهانی اجازه کار با بانکهای ما را ندارند و این یکی از مشکلاتی است که دشمنان تلاش کردند به این وسیله سرعت رشد تولید و توسعه کمپانی های دارویی و تجهیزاتی ما را بگیرند. بنا بر این مقداری اعداد صادراتی مان نتوانسته رشد لازم را داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تعرفه خدمات دارویی هم اظهار داشت: همیشه اعلام کردیم که تابع قانون هستیم و تابع آراء دیوان عدالت اداری هستیم و انجام می دهیم. منتها واقعا در این شرایط این اقدام بازی خطرناکی است. در شرایطی که دشمنان کشور، یکی از محورهای اصلی و روش های اعمال فشار را روی بحث دارو متمرکز کردند تا عرضه و فروش دارو را متشنج کنند، حال اینکه در داخل هم با چنین تصمیماتی به این کارها دامن زده که منجر به بر هم خوردن نظم در داروخانه ها شود، منطقی نیست. البته ما ضمن اینکه قانون را اجرا می نماییم و تابع اجرای قانون هستیم، اما از مسیرهای قانونی هم به دنبال حل این مشکل هستیم.
شانه ساز در پاسخ به سوالی درباره مسیر خرید واکسن کرونا، اظهار داشت: واردات سبدی از واکسن ها در زمینه کرونا از منابع معتبر و مطمئن در دستور کار سازمان غذا و دارو قرار دارد. البته با عنایت به اهمیت و بزرگی کار سایر بخش های وزارت بهداشت شامل هیات امنای ارزی، امور بین الملل و... و. دارند به ما کمک می کنند و این واکسنها بر مبنای یک رقابت قیمتی و کیفی مورد توجه قرار می گیرند. شرایط هم مهم می باشد. مثلا بحث فایزر مطرح می شد که حداقل یک دمای منهای ۶۰ درجه نیاز داشت که این مورد هزینه حمل و نقل را برای کشور بسیار بالا می برد. واقعا شرایط حمل و نقل و جابجایی فایزر دشوار می باشد و شاید یکی از علل عوارض گزارش شده از آن هم به سبب شرایط جابجایی این واکسن است، اما به هر حال واکسن های روسی که می خواهیم وارد نماییم، دمای منفی ۲۰ درجه را نیاز دارد که تأمین لجستیک آنها بسیار ساده تر است و همه این موارد بر روی قیمت و کیفیت اثرگذار می باشد.

قول بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برای تأمین ارز واکسن
وی اضافه کرد: آنچه ما داریم خرید می نماییم، همان اعداد و ارقامی است که عرف بین المللی است. بانک مرکزی هم در زمینه تأمین ارز و سازمان برنامه و بودجه هم در زمینه تأمین ریال آن قول هایی دادند و تابحال هم اجازه ندادند که این مورد لنگ بماند. ما هم مقداری از منابع سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت استفاده کردیم و مابقی را هم بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه در حوزه ارزی و ریالی بخش عمده کار را پیش می برند.

تولیدکنندگان ماسک، متقاضی صادارت هستند
شانه ساز در پاسخ به سوالی درباره نحوه تأمین تجهیزات پزشکی در دوران کرونا، اظهار داشت: واقعا یکی از بخش هایی که در کرونا خوش درخشید و برای کشور افتخارآفرینی کرد، حوزه تجهیزات پزشکی بود. از ماسک تولید ۱۵۰ هزار عددی حالا به تولید بالای ۴۰ میلیون عدد ماسک در روز رسیده ایم که با کیفیت بسیار مطلوب و خوب هستند. حتی ضوابط و مقررات مان را بازبینی کردیم و ضوابطمان را برای تولید ماسک سخت گیرانه کردیم که دارد اجرا می شود. در عرصه تولید کیت های آزمایشگاهی و رپید تست ها، کشور از واردات بی نیاز شده و الان بیشتر از ۱۰۰ هزار کیت روزانه مورد نیاز کشور را تولید می نماییم. در حالیکه در سال قبل در حد انگشتان یک دست و برای موارد خاص بود. در زمینه ونتیلاتور که بسیار برای بیماران بستری حیاتی می باشد، از اسفند ماهیانه ۱۰۰ عدد تولید می کردیم که هم اکنون به حدود ۱۰۰۰ عدد رسیده است که حتی تقاضاهای گوناگونی برای صادرات آن است. در حوزه دارو، مواد ضدعفونی کننده، کیت و... پیشرفت داشتیم. در زمینه ماسک ظرفیت تولیدی مان ۱۵ هزار و تولیدمان ۵۰۰۰ بود، اما از شهریور و مهر به بعد ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار ظرفیت تولید ماسک در روز داریم ک بیشتر از نیاز کشور است و تولیدکنندگان متقاضی صادرات هستند. ارگان ها و وزارتخانه های زیادی دراین زمینه کمک کردند. همینطور بحث تولید ایمپلنت دندانی برای نخستین بار در هفته گذشته در کشور صورت گرفت.
وی تصریح کرد: نمی خواهم شعاری حرف بزنم، اما در حوزه محصولات سلامت محور و تأمین آنها شامل دارو، تجهیزات، آرایشی و بهداشتی و... و. شاهد پیشرفت های سریعی هستیم و درخواست های بسیار زیادی وجود دارد. سرعت توسعه و رشد سریع شده است. در بخش تجهیزات پزشکی دستگاههای بسیار های تک، تصویربرداری که خیلی از آنها در مرز دانش است، در کشور از جانب جوانان متدین و مشتاق وطن تولید می شود و به آینده کشور بسیار خوشبین هستیم. یکی از دلایلش هم این است که تولیدکنندکان عموما جوان هستند و این نشان میدهد که در آینده تعداد زیادی دانشمند بعنوان مهم ترین ابزار توسعه و پیشرفت خواهیم داشت.

ارز تامین گردد، کمبود تجهیزاتی نخواهیم داشت
شانه ساز اظهار داشت: ما واقعا مسئله ای در زمینه تأمین تجهیزات نداریم و مشکل عمده ما بحث ارز است. اگر ارز مورد نیازمان با همان اعداد و ارقام پیشبینی شده، تامین گردد، مشکلی نداریم. در سال ۱۳۹۷ ارزمان حدود ۳.۷ میلیارد دلار بود که در سال ۱۳۹۸ به سه میلیارد و در سال جاری به ۲.۵ میلیارد رسید که اگر کرونا نبود، به خوبی نیاز کشور را رفع می کردیم. آنچه که به نیازهای ارزی ما بار اضافه تحمیل کرده، ارز برای اقلام کرونایی بوده که مصرف شده و اگر جبران شود، مشکلی نخواهیم داشت.
وی در بخشی از صحبت هایش درباره دستاوردهای سازمان غذا و دارو، اظهار داشت: فکر می کنم اگر در سالهای قبل پیرامون توفیقاتی که حاصل شده بود صحبت می کردیم، بسیاری از دوستان دیرباور و دشمنان مغرض صحبت های ما را زیر سوال می بردند و می گفتند که این توفیقات حاصل نشده است. به هر حال عرصه ویروس کرونا با همه ضرر و زیان هایی که برای حامعه بشری داشت، یک عرصه مسابقه بین المللی و رقابت بود که نشان دهد که در زمینه زیرساخت ها و توانمندی های تولید و تأمین نیازهای ضروری خصوصا در حوزه سلامت کدام کشور می تواند سریعتر و بهتر عمل کند.

افزایش ۲۰ برابری تولید ضدعفونی کننده ها در کشور
رییس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: در کشوری که سال ها تحریم های ظالمانه را فراهم نموده بود و همه دنیا منتظر بودند که شاهد به زانو در آمدن ملت ایران به سبب نیازشان در این روزها باشند، واقعا تولیدکنندگان، جوانان، نخبگان و شرکتهای دانش بنیان ما خوش درخشیدند. در این ایام تحریم و کرونا تولید ماسک سه لایه را از حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار عدد به ۴۰ میلیون عدد در روز رسانده ایم. در بخش ضدعفونی کننده ها افزایش ۱۵ تا ۲۰ برابری داشتیم. در زمینه دارو و هر دارویی که بعنوان کمک به درمان کرونا عنوان شد، ظرف کمتر از سه ماه آنرا در داخل کشورمان تولید کردیم. همینطور در زمینه کیت های آزمایشگاهی، ونتیلاتور و... و. آخرین اقدامی هم که اتفاق افتاد، در زمینه تولید و ساخت واکسن کرونا است که دانشمندان مان به سرعت این اقدام را پیش می برند و امیدواریم که تا اواخر بهار تولید مناسب واکسن باکیفیت ایرانی را داشته باشیم. در این فاصله هم به لحاظ اینکه سلامت مردم مان برایمان حائز اهمیت می باشد، داریم از راه منابع معتبر و مطمئن بین المللی که حداقل فاز سه مطالعات بالینی را پشت سر گذاشته باشند و در تعداد زیادی از کشورها بخصوص کشورهای معتبر و رگولاتور ثبت شده باشد، آنها را به صورت مجانی در اختیار هموطنان عزیزمان قرار دهیم.
رییس سازمان غذا و دارو درباره نظارت بر مسؤلان کنترل کیفی محصولات و فراورده ها و ورود این مورد به بحث نانوایی ها، اظهار داشت: با همکارانمان در حوزه معاونت بهداشتی و سایر بخش ها، سال ها در زمینه نظارت مسئولین فنی که بخشی از این سیاست برون سپاری می شود را پیگیری می نماییم. امیدواریم در قانون بودجه ای که کلیاتش هم رد شد، ردپای این مورد گذاشته شود و به این بحث به درستی پرداخته شود. این مورد می تواند هم در زمینه نظارت مستمر بر تولیدات مواد غذایی و حتی کالاهای سلامت محور موثر باشد و هم اینکه احتیاج به بازرسی های موردی را می کاهد. البته در زمینه بحث نانوایی ها و آرد چندین ارگان دخالت دارند که یکی از آنها وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است، این را باید در شورای هماهنگی که زیر نظر استاندار در استان ها فعالیت می کند، پیش برد و اگر به صورت مکتوب پیشنهادی دراین زمینه برسد، ما استقبال کرده و پیگیری می نماییم. ما آماده جلسه هستیم و اگر پیشنهادی به صورت مکتوب و در چارچوب پروپوزال به بنده برسد، حتما کار را پیگیری خواهیم کرد.

چه تعداد واکسن روسی به کشور وارد می شود؟
شانه ساز در پاسخ به سوالی درباره میزان دوزهای وارداتی واکسن روسی، اظهار داشت: اینکه عدد دقیقی را اعلام نمی کنم، این است که هم اکنون تقاضای ما با آنچه که کمپانی ها قادر به تأمین آن هستند، متفاوت می باشد. هم اکنون یک نیاز گسترده جهانی برای واکسن کرونا وجود دارد، اما توان و زیرساخت محدودی در دنیا بوجود آمده است. تقاضای ما معمولا تقاضای بالاتری است و با آنچه که شرکتهای سازنده و معتبر طبق برنامه زمان بندی می توانند در اختیار بگذارند، همخوانی ندارد. فعلا روی اینکه ۵۰۰ هزار دوز به صورت قطعی به ما داده شود، مذاکره شده است. البته تقاضای ما از هر یک از کمپانی هایی که دارند تولید می کنند، تقاضای چند میلیون دوزی بوده است، اما چانه زنی و صحبت درباره برنامه زمان بندی است که وجود دارد و اینکه در چه بازه زمانی می توانند به ما تحویل دهند. طبیعتا ما هم مانند سایر کشورها اصرارمان بر این است که زودتر این اعداد تحویل داده شود و آنها زمان بیشتری را از ما طلب می کنند. این بحث ها بر روی میزان و تعداد واکسنی که می خواهیم و حتی روی قیمت واکسن موثر است. هرچه ما سریع تر بخواهیم، قیمت بالاتر می رود و این الزامات بازار تجاری و تجارت است.

چندین سال واکسن آنفلوآنزا را از روسیه وارد کردیم
شانه ساز با اعلان اینکه هم اکنون اتحادیه اروپا اعلام نموده که واکسنی که در اتحادیه اروپا تولید می شود، فقط در اتحادیه اروپا باشد، اظهار داشت: عده ای هم واقعا یا از سر صداقت، اما بی اطلاعی و یا از سر شیطنت اظهاراتی را مطرح می کنند که واقعا خواهشم این است که ابتدا اطلاعات شان را نسبت به ابعاد مختلف مبحث کامل کنند و سپس اطلاع رسانی کنند. امکان دارد گروهی در رشته های دیگر تخصص داشته باشند، اما در حیطه تولید واکسن و واکسن سازی اطلاعاتی ندارند و نمی دانند و مباحثی را طوطی وار مطرح می کنند. باید توجه کرد که ما چندین سال واکسن آنفلوآنزا را از روسیه وارد کشور کرده ایم و مصرف شده و عارضه خاصی از آن گزارش نشده است.
وی افزود: بعضی از زیرساخت های واکسن سازی که در روسیه، هند، کوبا و... است، خبر ندارند و از روش و باور غلطی که دارند. همه این موارد استانداردهای بین المللی دارد و ملی نیست. خیلی از کشورهایی که اسم شان آورده می شود، پروژه های تولیدشان را به دلایلی مانند عدم ایمنی، اثربخشی و... و. متوقف کردند. باید توجه کرد که حیطه واکسن یک بحث تخصصی است و کشاندن آن به حوزه افکار عمومی و مردم نتیجه ای جزو تشویش اذهان عمومی نخواهد داشت. چونکه کاملا تخصصی است. با کمال عذرخواهی از افرادی که در رشته خودشان افراد دانشمندی هستند، عرض می کنم که در این عرصه هیچ اطلاعی ندارند و ابتدا اطلاعاتشان را تکمیل کرده و سپس اظهار نظر کنند.

سازمان غذا و دارو، مرجع تایید واکسن
شانه ساز درباره تفاوت کیفیت واکسن های هندی، چینی و روسی، اظهار داشت: یقینا مرجع تایید این بحث سازمان غذا و داروی ایران است و هیچ مرجع دیگری نمی تواند اظهارنظر کند. اگر کس دیگری اظهارنظر می کند یا به ما کمک فکری می کند و یا نظر شخصی اش را مطرح می کند. در شرایط معمول یک واکسن به جهت اینکه بتواند به مصرف عام و عموم برسد، فرایند ۵ تا ۱۰ ساله دارد. دارو را به یک فرد بیمار می دهیم، اما واکسن را به فرد سالمی می دهیم تا بیمار نشود و به همین لحاظ حساسیت واکسن، بسیار بیشتر از داروست. در بحث کرونا با توجه به این که ویروس تلفات زیادی را گرفته است، دستگاههای نظارتی و رگولاتوری دنیا، تلاش کردند که تا حد ممکن فرایند صدور مجوز این واکسن ها را کوتاه کنند و یکسری ریسک هایی را پذیرفتند. بعنوان مثال ما چهار فاز مطالعات بالینی داشتیم، اما دنیا پذیرفت که این فازها را به سه فاز تقلیل دهد و در عین حال به ضروری ترین مدارک و مستندات اکتفا کردند. ما هم EUL خودمان را در کشور چند ماه است که نوشتیم تا هر چه زودتر این واکسن ها وارد چرخه مصرف عمومی شده و بتوان چرخه انتقال این ویروس را قطع کرد. ضمن اینکه این واکسن به لحاظ نوع ویروسی که می خواهد با آن روبرو شود، بیشتر از یک دوز تزریق دارد و دو دوزی است. فاز چهار آ ن هم در دنیا انجام نشده است.

فاکتورهایی که برای واردات واکسن کرونا لحاظ شده است
وی اضافه کرد: در عین حال ما در صدد تبلیغ کسی نیستیم، بلکه بر مبنای مستنداتی که کمیسیون ماده ۲۰ بعنوان بالاترین مرجع قانونی که متشکل از برخی از متخصصان است، بررسی نموده و پس از پاسخ کمیته مطالعات بالینی، اجازه تولید و واردات واکسن را می دهد. برای واردات چند فاکتور را در نظر گرفتیم؛ اولا باید حتما در کشور سازنده مصرف شده باشد، دوما فاز سه کلینیکال ترایال را پشت سر گذاشته باشد. سوما باید در حوزه رگولاتوری تعداد زیادی از کشورها که در میان آنها کشورهای دارای قوانین سخت در حوزه رگولاتوری هستند، صادر شده باشد. این واکسن روسی همه این مراحل را گذرانده است. بالاخره به میزان ۱.۵ میلیون دوز در روسیه مصرف شده است و کشورهای شناخته شده ای در عرصه داروسازی مانند آرژانتین، برزیل و... خریداری کردند و سفارش دادند و ما هم یکی از این کشورها هستیم و فکر می کنم که شانزدهمین کشوری هستیم که سفارش دادیم.

تا کنون عارضه نگران کننده ای از واکسن روسی گزارش نشده است
شانه ساز اظهار داشت: واکسن روسی، واکسنی است که از نظر ایمنی زایی مطمئن و خوب عمل کرده و بالای ۹۰ تا ۹۵ درصد ایمنی زایی یجاد می کند و ایمنی بالایی دارد و عوارضش بسیار ناچیز است و تابحال عارضه نگران کننده ای از آن گزارش نشده است. متاسفم که بعضی از همکاران ما که تخصصی در این عرصه ندارند، اظهاراتی را مطرح می کنند که من بعنوان معاون وزر بهداشت باید بیایم و در پاسخ به این اظهارات مجبور به عرضه توضیحاتی شوم که شاید بعنوان تبلیغ از جانب یک مقام رسمی تلقی شود و شاید اصلا نیازی به عرضه این توضیحات نبود. رسانه ها باید فرهنگسازی کنند که کسی تا زمانی که اطلاعات کافی ندارد، اظهاراتی نکند که من بعنوان مسئولی که باید دنبال تأمین واکسن و دارو و تجهیزات پزشکی برای مردم باشم، قرار باشد این توضیحات را مطرح کنم.

تاثیر واکسن ایرانی کرونا بر ویروس جهش یافته
وی در پاسخ به سوالی درباره تأثیر واکسن ایرانی کرونا بر ویروس جهش یافته کرونا، اظهار داشت: ما بعنوان یک سازمان رسمی تا چیزی را مطمئن نشویم، مطرح نمی نماییم، اما طبق گزارشات اولیه ای که داشتیم این بوده که خوشبختانه درباره ویروس جهش یافه انگلیسی هم می تواند ایمنی را ایجاد نماید. البته ما نمی توانیم مانند تولیدکننده و سایر افراد دراین زمینه اظهار نظر نماییم و باید بررسی دقیق تری شود. یکی از نگرانی های ما بحث جهش ویروس و عدم تأثیر واکسن است که بر روی این مورد دارند کار می کنند و بر اساس گزارش اولیه واکسن ایرانی بر روی نوع جهش یافته موثر بوده اما همانطور که گفتم احتیاج به بررسی های دقیق تر دارد.
ادامه داردمنبع:

1399/11/15
13:22:46
0.0 / 5
1020
تگهای خبر: برنامه , بیماری , پزشك , تولید
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است