اچ آی وی مثبت ها به كرونا مبتلا می شوند؟

اچ آی وی مثبت ها به كرونا مبتلا می شوند؟ به گزارش مستر لمون گلستان كارشناس ایدز مركز بهداشت گلستان با اعلان اینكه تا حالا در استان هیچ موردی از ابتلای مبتلایان ویروس HIV به كرونا نداشتیم، اظهار داشت: درمان هایی كه برای بیماران مبتلا به HIV انجام می گیرد سبب تقویت سیستم ایمنی بدن آنها می شود و همین مورد سبب شده كه این افراد كمتر در معرض عفونت های فرصت طلب همچون ویروس كرونا قرار می گیرند.فاطمه مجنونی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: HIV یک بیماری عفونی قابل کنترل است که عامل آن ویروسی با نام نقص ایمنی انسانی است. این ویروس علاقه خاصی به سلول های سیستم ایمنی بدن دارد و به گلبول های سفید بدن لطمه می زند.

وی اشاره کرد: در جهان ۳۶ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در دنیا مبتلا به HIV داریم که فقط ۷۰ درصد آنها از بیماری خود آگاه هستند. از این میان ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مبتلایان را خانم ها و یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را کودکان می سازند. در ایران تخمین زده شده که ۶۰ هزار و ۴۰۰ بیمار مبتلا به HIV در کشور داشته باشیم اما کل موارد شناسایی شده تا به امروز ۴۱ هزار و ۸۷۶ نفر است. از این میان ۲۲ هزار و ۴۰۶ بیمار زنده داریم و ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر تحت درمان قرار دارند.

کارشناس ایدز مرکز بهداشت گلستان با اعلان اینکه در کشور ۸۲ درصد موارد شناسایی شده HIV را مردان می سازند، اظهار داشت: بررسی روند آماری مبتلایان به این بیماری در ایران طی چند ساله اخیر نشان میدهد که تعداد مبتلایان زن نسبت به مرد درحال افزایش است. در شش ماهه اول امسال، ۳۰ درصد موارد شناسایی شده جدید را زنان تشکیل دادند.

وی اشاره کرد: در گلستان ۲۵۴ بیمار مبتلا به HIV داریم که ۸۰ درصد آنها برای دریافت خدمات به مراکز ارائه خدمت به این بیماران مراجعه کردند و ۶۸ درصد تحت درمان قرار گرفتند.

مجنونی در ادامه با اشاره به اینکه الگوی انتقال HIV بوسیله روابط جنسی محافظت نشده درحال بالا رفتن است، اظهار داشت: علاوه بر این مورد، استفاده مشترک از سرنگ و وسایل تزریق آلوده، خون و فراورده های خونی، انتقال از مادر به کودک و استفاده از وسایل غیر استریل در انجام تاتو، خالکوبی و حجامت از دیگر راه های انتقال این ویروس می باشد. عفونت HIV نمی تواند بوسیله اشک، بزاق، ادرار، مدفوع و استفراغ فرد مبتلا به دیگران منتقل شود مگر اینکه این ترشحات آغشته به خون فرد مبتلا باشد.

کارشناس ایدز مرکز بهداشت گلستان بیان کرد: خوشبختانه درمان های جدید علاوه بر افزایش طول عمر بیماران و کیفیت زندگی آنها شده است، موجب کاهش تولید ویروس در بدن آنها و کاهش دفع ویروس در مایعاتی مانند خون و مایعات جنسی می شود. افراد مبتلا به شرط اینکه تحت مشاوره و مراقبت باشند می توانند ازدواج کنند و بچه دار شوند.

مجنونی با تاکید بر اینکه شناسایی افراد مبتلا به HIV در جامعه اهمیت خیلی زیادی دارد، اشاره کرد: با تشخیص زودهنگام مبتلایان می توانیم آنها را سریع تر به خدمات درمان متصل نماییم و با این کار هم درمان بهتری را به آنها ارائه می نماییم و هم از انتقال بیماری به سایر افراد جامعه جلوگیری نماییم.

وی اظهار داشت: از زمان آلودگی فرد به ویروس HIV تا مبتلاشدن به بیماری ایدز حدود ۱۰ تا ۱۵ سال طول می کشد. فرد آلوده به ویروس HIV اگر زود شناسایی شود، احتمال ابتلای او به بیماری ایدز بسیار کم است.

کارشناس ایدز مرکز بهداشت گلستان با اعلان اینکه تنها راه تشخیص HIV انجام آزمایش است، اشاره کرد: مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری در تمامی شهرستان های استان فعالیت دارند و خدماتی همچون مشاوره، آموزش، آزمایش و خدمات مراقبتی و درمانی در آنها ارائه می شود. تمامی خدمات در این مراکز کاملاً محرمانه و به صورت رایگان است.

مجنونی با اعلان اینکه تا حالا در استان گلستان هیچ موردی از ابتلای مبتلایان HIV به ویروس کرونا نداشتیم، اظهار داشت: درمان بیماران HIV سبب تقویت سیستم ایمنی بدن آنها می شود. تنها مبتلایان HIV که شناسایی نشده اند، در معرض خطر هستند.

منبع:

1399/09/11
13:30:15
5.0 / 5
1034
تگهای خبر: آموزش , بیماری , تولید , خدمات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است