در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی؛

مركز خدمات طب سنتی ایران ویژه كرونا افتتاح شد

مركز خدمات طب سنتی ایران ویژه كرونا افتتاح شد به گزارش مستر لمون رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، راه اندازی مركز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران كرونایی را گامی در جهت تحقق سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری دانست و اظهار داشت: طب سنتی ایرانی بعنوان یك میراث غیرقابل ملموس ارزشمند باید مورد حمایت قرار گیرد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی در دانشکده طب سنتی دانشگاه با همکاری دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، شامل اتاق ویزیت حضوری و مشاوره تلفنی افتتاح شد. این مرکز با استفاده از به روزترین سامانه های مربوطه و رعایت پروتکل های بهداشتی برای مقابله با کرونا به کمک تمام ظرفیت های موجود در زمینه طب رایج و طب ایرانی آماده خدمت رسانی به مردم کشور است.
دکتر علیرضا زالی - رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، راه اندازی این مرکز را تحولی نوین در نظام سلامت دانست و بر ضرورت پاسخگویی به نیازهای مردم از راه سیستم علمی، متقن و مبتنی بر شواهد تصریح کرد.
وی افزود: در مهمترین سند بالادستی نظام سلامت کشور، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، به دو نکته بسیار مهم به صراحت و ابرام فنی اشاره شده است. یکی از این موارد، خودمراقبتی است و مورد دوم که سرفصلی جداگانه در سند دارد، بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی را اقدامی در جهت تحقق این بند از سیاست های کلی سلامت اعلام نمود و اضافه کرد: باید به پارادایم های موجود در طب ایرانی توجه کافی شود. در کمتر کشوری مشاهده می شود، چه در طب رایج و چه در طب سنتی آن کشور، نگاهی جامع نگر بن مایه اصلی طب باشد.
زالی اظهار نمود: پدیده قطعه قطعه شدن در طب نوین آفتی به حساب می آید که طب سنتی ایرانی گرفتار آن نیست. در طب سنتی ایران به بیمار بعنوان موجودی با کرامت و صاحب اشرافیت دردمند می نگرند که نگاهی کلی است.
وی خاطرنشان کرد: ۱۵ سال است که در دانشگاه های علوم پزشکی برای ایجاد لعاب منطقی آکادمیک مبتنی بر شواهد در دنیای پررقابت امروز ناشی از دگردیسی های علمی، دانشکده های طب سنتی تشکیل شده است. این اقدام سبب شد فارغ التحصیلان طب سنتی که هم پزشک هستند و هم به مکانیزم های طب نوین و کلاسیک اشراف دارند، به میدان بیایند و فضای علمی پالایش شود.
به گفته رئیس دانشگاه، دانشکده طب سنتی بعنوان ژنراتور اصلی تولید علم طب سنتی باعث زدودن فضای مخدوش و پرابهامی می شود که با فریب کاری گره خورده است.
زالی ضمن اشاره به سه دانشگاه علوم پزشکی پیشتاز در حوزه طب سنتی، اظهار داشت: دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران از بهترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور از لحاظ رنک علمی، پیشتاز راه اندازی دانشکده طب سنتی بودند، ازاین رو می توان به متخصصان این حوزه اعتماد کرد.
رئیس دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در چند رقابت ملی، رتبه اول در حوزه آموزش پزشکی را از آن خود کرده است و جایگاه ممتازی به دست آورد، پس مورد اعتماد است. شکل گیری دانشکده طب سنتی با بضاعت و قوه علمی صورت گرفت و فارغ التحصیلان آن با اطمینان از نظر سلایق علمی، عملی و حرفه ای قابل اقتدا هستند.
وی با بیان تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص استفاده و کاربست بهینه طب سنتی در بحرا ن کرونا، شرایط طب ایرانی را تکرارنشدنی خواند و اظهار داشت: باید با غرور ملی بیشتر از هر زمان دیگری بر احیای طب سنتی ایرانی و میراث آن پافشاری نماییم. یکی از مهمترین امتیاز ها در عرصه فرهنگی جهانی، میراث غیرقابل ملموس است؛ طب ایرانی بعنوان یک میراث غیرقابل ملموس ارزشمند باید مورد حمایت قرار گیرد و با نگاهی عمیق به این طب تحول گرا، عینی گرا و پویا توجه گردد.
زالی همینطور اقلیم بسیار پیچیده، بکر و استثنایی ایران را غیرقابل چشم پوشی دانست و خاطرنشان کرد: همینطور باید در پاسخ دهی نظام سلامت بگونه ای عمل شود که کارکرد مغایر با خواست مردم نباشد، چونکه اقبال و جستجوگری در طب سنتی ایران در نهاد همه هموطنان نهفته است و اقدام علمی، یافتن پاسخ درخور است. اگر متخصصان وارد عمل نشوند، فریبکاران گوی را در دست می گیرند، الان هم فضای مجازی مملو از ادعاهای بی مورد است.
رئیس دانشگاه تشکیل تیم فعال علمی با پشتوانه آکادمیک بعنوان منبعی با اصالت را گامی هوشمندانه خواند و اظهار داشت: کارشناسانی که در این مرکز آغاز به فعالیت می نمایند، پیش از این در سامانه ۴۰۳۰ خدمت عرضه کرده اند، ازاین رو از دانش اجتماعی خوبی برخوردار می باشند. طبق گزارشات، بالغ بر ۴۰ درصد تماس گیرندگان سامانه ۴۰۳۰ در مورد داروهای طب سنتی سوال می کنند، این مرکز پاسخ به همین خواسته هاست.
وی افزود: قوه مدبره، واژه ای است در طب سنتی که به سیستم ایمنی در طب نوین شبیه سازی می شود. ارتقای قوه دژ مستحکمی در مقابل ویروس کووید-۱۹ است. از طرفی بیماری کرونا مزمن و فرسایشی شده است و همه مردم پذیرفته اند که باید به یک الگوی زیستی با تغییرات شگرف در تغذیه و مراودات اجتماعی برسیم؛ این مورد هم با مبانی طب سنتی ایرانی گره خورده است که در جهت اصلاح سبک زندگی حرکت می کند.
فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران، اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی هم اعلام نموده است که دارو یا روش مداخله ای در طب سنتی هر کشور به شرط ایمن بودن، اثربخش بودن و داشتن کنترل کیفی، پشتوانه علمی و سیاسگذارانه دارد.
زالی از در جریان بودن بالغ بر ۸۰ کارآزمایی بالینی در دانشگاه های علوم پزشکی کشو بخصوص دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری متخصصین اپیدمیولوژیست، متدولوژیست، متخصصین مختلف بالینی و متخصصین طب سنتی اطلاع داد و اظهار داشت: همکاری این افراد خبرهای خوشی را به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: اگر کسی در حوزه طب سنتی برای مقابله با کرونا ادعایی دارد، به قول مقام معظم رهبری نباید به سخره گرفته شود، باید آنها را به طرح مبحث دعوت نماییم و ادعای آنها را ارزیابی و پاسخ دهیم.
آغاز فعالیت مرکز طب سنتی ایرانی ویژه بیماران کرونایی از فردا
همینطور دکتر رسول چوپانی - رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه، ضمن اعلام آمادگی ۲۵ کارشناس برای عرضه خدمات مشاوره ای تلفنی و ۲۵ پزشک فعال در ۵ اتاق ویزیت حضوری، خاطرنشان کرد: تمامی خدمات این مرکز هیچ تداخلی با طب رایج ندارند و تابع قوانین وزارت بهداشت و پروتکل های ابلاغی است.
وی هدف از تاسیس این مرکز را افزایش کیفیت زندگی، کاهش شدت بیماری و کاهش طول بیماری اعلام نمود و اظهار داشت: شروع به کار این مجموعه از فردا ساعت ۸ بامداد تا ۸ شب در ایام شنبه تا جمعه خواهد بود.
چوپانی اظهار داشت: اطلاعات تمامی بیمارانی که با مرکز ارتباط برقرار می کنند، ثبت و در صورت نیاز وضعیتشان پیگیری می شود.
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه اظهار نمود: هم اکنون همه باید در کنار هم برای مقابله با کرونا تلاش نماییم و این بهترین فرصت برای نشان دادن اثربخشی طب سنتی در کنترل بیماری هاست. امیدواریم اتحاد و همدلی دو طب بتواند مشکلی از کشور را حل کند.
در این مراسم دکتر زهرا الهیان نماینده مردم تهران و نایب رئیس فراکسیون طب سنتی مجلس شورای اسلامی، زهرا شیخی رئیس کمیته طب سنتی و سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و دکتر نفیسه حسینی یکتا مدیر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت حضور داشتند و بر نقش طب سنتی ایرانی در پیشگیری، کاهش میزان بستری و ورودی بیمارستان ها در بحران کرونا تاکید نمودند.
منبع:

1399/08/18
20:27:28
5.0 / 5
1164
تگهای خبر: آموزش , بیماری , پزشك , تغذیه
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است