معمای واكسن آنفلوآنزا

معمای واكسن آنفلوآنزا مستر لمون: اینكه چقدر واكسن داریم و چطور توزیع می شود، بحث اولیه ماجرای واكسن آنفلوآنزاست و بحث دیگر كه اتفاقا مهم تر از اولی ست این است كه با تاخیر در توزیع واكسن، زمان طلایی واكسیناسیون از دست می رود.


به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، جام جم نوشت: روز به روز به تعداد قربانیان کرونا در ایران اضافه می شود، در آستانه فصل سرد، حالا تعداد کشته های روزانه کرونا به ۲۰۷ نفر رسیده و داریم به رکورد مرگ و میر روزانه که قبل از این ۲۳۵ نفر بود، نزدیک می شویم، رنگ بندی استانها از مفهوم اولیه خالی شده و تقریباً تمامی ایران گرفتار ویروسی شده که دارد آرام آرام از پا می اندازدمان. وزیر بهداشت بعنوان فرمانده سلامت، گلایه از کم لطفی دولت می کند، دولت از شهروندانش گلایه دارد و شهروندان هم از حجم بالای ناکارآمدی ها. چرخه عجیب گلایه ادامه دارد و همه هم به دنبال مقصر. حالا اما در بزنگاهی هستیم که قبل از این درباره اش اخطار داده بودند، بزنگاهی که آنفلوآنزا هم به ویروس کرونا اضافه می شود و حتما مقرر است خانواده های بیشتری را سیاهپوش کند. موج تازه ای از ابتلای کرونا همراه با آنفلوآنزا می تواند خبر از فاجعه بزرگ تری داشته باشد. هنوز اما اگرچه در میانه زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا هستیم از خود واکسن خبری نیست، اما حرف ها درباره اش زیاد است. یکی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا به جام جم می گوید فقط ۶۰۰ هزار دوز توانسته ایم وارد نماییم، رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت اما می گوید ۵/۱ میلیون دوز تأمین شده و مقرر است به زودی توزیع شود. دبیر انجمن داروسازان تهران می گوید دیگر اعتمادی به اعداد و آمار ندارد. از تعداد آنکه بگذریم نحوه توزیع آن هم با هزار حرف و حدیث روبه روست. در صورتیکه رئیس انجمن داروسازان ایران گفته هنوز «واکسن آنفلوآنزا تحویل داروخانه ها نشده» شرکت پخش بهستان اعلام نموده که ۱۵۰۰ دوز از این واکسن را تحویل داروخانه مجلس داده است. این خبر با واکنش افکار عمومی روبه رو شد و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس اعلام نمود این مقدار را پس داد و چنین اخباری را ضربه به مجلس دانسته اما در همان روز کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام نمود: «نمایندگان مجلس جزو گروه های در معرض خطر هستند». در این میان شهروندان گرفتار در چرخه بیهوده نگران از دست نیافتن به واکسنی هستند که هنوز کسی از تعداد تأمین شده آن هم خبر ندارد. البته محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو عصر روز گذشته از این آگاهی داد که از امروز افراد پرخطری که نامشان در سامانه سیب ثبت شده است به همراه سالمندان بالای ۶۵ سال می توانند با در دست داشتن کارت ملی برای تزریق واکسن واکسن آنفلوآنزا به مراکز جامع سلامت رجوع کنند. وی همینطور اعلام نمود که ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسنی که برای گروه های پرخطر توزیع خواهد شد، مجانی است، اما قیمت واکسن هایی که علاوه بر این تعداد مقرر است در داروخانه ها توزیع شود، ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان خواهد بود. چقدر واکسن آنفلوآنزا داریم؟
حالا همه چیز به قبل و پس از ظهور کرونا تقسیم شده است. در حوزه بهداشت و درمان که این تقسیم بندی غیرقابل کتمان است. سال قبل که هنوز کرونا زندگی مان را تغییر نداده بود چیزی حدود پنج میلیون دوز میزان مصرف واکسن آنفلوآنزا در ایران بوده است.
این آمار را دبیر انجمن داروسازان تهران به جام جم گفته است. اما روزهای پیش رو روزهای متفاوتی است، میزان تقاضا برای تزریق واکسن آنفلوآنزا جهش هولناکی یافته و آن طور که محمدرضا دری می گوید، سال جاری تا هفت برابر سال قبل برای تأمین این تقاضا لازم است. اما رصد گفته های مسؤولان در این رابطه آمار ثابتی به دنبال ندارد. تنوع منابع اعلام کننده این آمار هم نشان از این دارد که باید به برآیندی کلی و با گمانه زنی به مقدار تامینی این واکسن پی ببریم.
بعنوان مثال یکی از اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا با ذکر این نکته که نامی از او برده نشود، به جام جم می گوید تابحال تنها ۶۰۰ هزار دوز این واکسن تأمین شده است. اما کمی پیش تر سخنگوی سازمان هلال احمر در یک نشست خبری اعلام نموده بود، قبل از این بنا بوده یک میلیون واکسن از جانب هلال احمر تامین گردد که با اقدامات انجام شده سازمان تدارک پزشکی دو میلیون دوز تأمین شده است.
روز گذشته هم محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت اعلام نمود: «قرار است حدوداً ۵/۱ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا در مرحله اول در اختیار معاونت بهداشتی قرار گیرد.» رصد حرف های نمایندگان مجلس هم حکایت از آمار و ارقامی دارد.
حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در میانه گفته هایش اشاره نموده است که «از ۱۶ میلیون واکسن درخواستی تنها کمتر از دو میلیون داریم» البته که در کنار آن مدت هاست که با وجود انتشار وعده ها، از واکسن آنفلوآنزای تولید داخل هم خبری نیست. خبری که از چند ماه پیش وعده داده شده بود و حالا از جانب همان وعده دهندگان مسکوت مانده است.


تعریف تازه ای برای گروه های پرخطر
قصه توزیع، ماجرای پرحاشیه تری است. فرمول اما همان فرمول تعداد واکسن آنفلوآنزاست. پر از تناقض و همراه با بی شمار اظهارنظر متفاوت. وجه اشتراک همه اظهارنظرها اما همراه با این کلیدواژه است که گروه های پرخطر اولویت دریافت واکسن هستند.
تعریف گروه های پرخطر از زبان زهرایی، رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت این است؛ «خانم های باردار، کارکنان بیمارستان ها و کارکنان حرفه های پزشکی که در رابطه با بیماران احتمالی هستند، در اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا قرار دارند». گروه های پرخطر از زبان سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت شامل افرادی است که بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به ویروس آنفلوآنزا باشند: «این دسته شامل گروه هایی مانند پرسنل بهداشت و درمان، سالمندان بالای ۶۵ سال، افراد با بیماری زمینه ای، زنان آبستن و نیروهای نظامی است.» اما تعریف متفاوت از گروه های پرخطر از جانب کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام گردید. وی در پاسخ به تسنیم در ارتباط با تخصیص این واکسن به داروخانه وابسته به مجلس شورای اسلامی اعلام نمود: «اگر این امر صورت گرفته باشد هم به هر حال نمایندگان مجلس گروه های در معرض خطر هستند.»


زمان طلایی تزریق واکسن
اینکه چقدر واکسن داریم و چطور توزیع خواهد شد، بحث اولیه ماجرای واکسن آنفلوآنزاست و بحث دیگر که اتفاقاً مهم تر از اولی است این است که با تاخیر در توزیع این واکسن، زمان طلایی واکسیناسیون از دست خواهد رفت. زمانی که حالا همزمانی اش با کرونا می تواند خسارت بیشتری از تعداد دوز واکسن یا نحوه توزیعش به بار آورد. قبل از این هم اعلام شده بود از آنجاکه بعد از تزریق واکسن حدود دو تا چهار هفته طول می کشد تا ایمنی ایجاد شود، بدین سبب از ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا است. امروز اما پنجم مهر است و هنوز خبری از توزیع این واکسن در داروخانه ها نیست. هر چند رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفته «فرآیند توزیع ممکنست چند روز طول بکشد اما، موضوعی که واضح است این است که تا امروز شنبه (۵ مهرماه) واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشتی برای تزریق توزیع نخواهد شد.» در ایده آل ترین شرایط وقتی توزیع عمومی هم صورت بگیرد، خیلی از افراد زمان طلایی واکسیناسیون را از دست خواهند داد. اما تاکید روی این زمان به چه دلیل است؟ اگر این زمان از دست برود، چه اتفاقی می افتد؟ چقدر از تاثیرگذاری این واکسن کاسته می شود؟ محمدرضا دری، دبیر انجمن داروسازان تهران به جام جم می گوید: «در واکسیناسیون عوامل محیطی هم موثر است. آنفلوآنزا هم از آن دسته بیماری هایی است که به برودت هوا بسیار وابسته است. به این مفهوم که شرایط رشد این ویروس در زمان سرمای هوا بیشتر می شود. بدین سبب باید قبل از آغاز فراگیری این بیماری مبادرت به واکسیناسیون کرده باشیم. هرچقدر بیشتر این زمان طول بکشد، از ارزش واکسیناسیون کاهش می یابد. چون که میزان گسترش این بیماری زیاد می شود و برای پیش گیری از ابتلای بیشتر به واکسیناسیون گسترده تری نیاز است.» این باور را می توان در گلایه های روز گذشته علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس هم دید. او هم در این رابطه اعلام نموده است «این واکسن فقط در دو هفته ابتدای مهر تأثیر دارد و پس از آن دیگر کارایی ندارد.» اما آن طور که زهرا عبدی، متخصص بیماری های عفونی به جام جم می گوید، خطی کشی و تعیین زمان دقیق برای تعیین تزریق واکسن آنفلوآنزا به لحاظ علمی درست نیست. او می گوید: «تعیین زمان معمولاً بواسطه تشکیل آنتی بادی در بدن و ایمن ساختن آنها در مقابل ویروس مصطلح شده است و این زمان را بواسطه آغاز فصل سرما در این بازه معین کرده اند، در صورتیکه در خیلی از شهرها قبل از کرونا پیک آنفلوآنزا در ماه های دی و بهمن است. به این مفهوم که قبل از این تاریخ هم تزریق واکسن آنفلوآنزا کارایی لازم را خواهد داشت». نکته دیگر در تسریع تزریق واکسن در نحوه تشخیص پزشکان است. آن طور که محمدرضا دری می گوید: «تزریق این واکسن می تواند به تشخیص درست پزشکان میان آنفلوآنزا و کروناهم کمک نماید. به این مفهوم که اگر واکسیناسیون انجام شده باشد، به سبب علایم مشابه این دو بیماری پزشکان آسان تر می توانند نوع بیماری را تشخیص دهند.»

یک شرکت نورچشمی و کم کاری دولت
در کشور بیش از ۱۳ هزار داروخانه وجود دارد که از این تعداد، ۲۹۰۰ داروخانه در پایتخت است. هنوز و با وجود عبور از زمان طلایی تزریق این واکسن، از توزیع عمومی آن خبری نیست. در سال های گذشته اما این روند به شکل بهتری مدیریت شده و سال جاری که اتفاقاً سال حساس تری است، همچنان در گیرودار توزیع و عدم توزیع قرار داریم.
متهم ردیف اول این مشکل البته که تحریم هاست. چونکه برخلاف ادعای دروغین غرب در خصوص تحریم نبودن دارو، همین مشکل دلیل اصلی عدم تأمین واکسن آنفلوآنزا بوده است. محمدرضا دری معتقد می باشد یافتن راهی برای انتقال پول خرید واکسن آنفلوآنزا خیلی مشکل شده و حتی ارز به بانکهای طرف ما هم وارد شده است اما کشورهایی نظیر کره جنوبی و ترکیه همکاری لازم را برای تأمین این واکسن صورت نداده اند.
در این میان، روز گذشته عضو هیات رئیسه مجلس انتقادهای تندی را ضد دولت بیان نمود. علیرضا سلیمی حاشیه سازی های اخیر ضد مجلس را «پوشش کم کاری های دولت» عنوان نمود و در ارتباط با عدم تأمین مقدار لازم واکسن آنفلوآنزا به فارس، اظهار داشت: «حدود ۵۸ میلیون دلار به یک شرکت خاص اعطا شده که واکسن آنفلوآنزا خریداری کند که البته این پول به کشور ترکیه رفته و هنوز نتوانسته اند واکسن را وارد کشورمان کنند.
این در حالیست که ارز اعطایی به این شرکت با نرخ ۴۲۰۰ تومانی بوده و مجلس اساسا در این زمینه پیگیری های نظارتی را انجام خواهد داد. بایستی در باره اعطای این حجم ارز از کشور به یک شرکت خصوصی و نور چشمی شفافیت لازم از جانب سازمان غذا و دارو و آقایان واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور و نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه صورت گیرد و آنها پاسخ دهند چرا تابحال این واکسن به کشور وارد نشده است.»


واکسن آنفلوآنزا چطور توزیع می شود؟
فارغ از تعریف گروه های پرخطر برای تزریق واکسن حالا خود روند توزیع واکسن هم مشکل ساز شده است. دبیرکل انجمن شرکت های پخش دارو گفته است ۲۵ روز است که واکسن آنفلوآنزا وارد انبارهای شرکت های پخش دارو شده و با دستور وزیر بهداشت این واکسن تنها در اختیار معاونت بهداشت قرار می گیرد. همان روزها اما رئیس مجمع عمومی نظام پزشکی در نامه ای به معاون اول رئیس جمهور، از انبار شدن طولانی مدت واکسن های آنفلوآنزا در انبار شرکت های پخش دارو انتقاد کرده است.
محسن عبدا…زاده، دبیر انجمن شرکت های پخش دارو هم آب پاکی را روی دست بسیاری ریخته و اعلام نموده «این محموله از واکسن قرار نیست بوسیله داروخانه های سراسر کشور توزیع شود.» صحت این اظهارنظر در گفته های محمدباقر ضیا، رئیس انجمن داروسازان ایران قابل مشاهده می باشد. چونکه او هم اعلام نمود: «واکسن آنفلوآنزا هنوز تحویل داروخانه ها نشده است» اما در همان روزها نامه منتشرشده در فضای مجازی، حکایت از تحویل ۱۵۰۰ دوز از این واکسن به داروخانه مجلس شورای اسلامی داشت که خیلی زود هم از جانب رئیس سازمان غذا و دارو صحت آن تایید شد. واکنش رئیس کمیسیون بهداشت مجلس به این ماجرا انتقاد از «برجسته سازی» این خبر بود! حسینعلی شهریاری به خانه ملت اظهار داشت: «یک عده از این مجلس خوش شان نمی آید و ضد آن فضاسازی می کنند، هرچند در این مقطع زمانی و با توجه به این شرایط موافق دریافت واکسن آنفلوآنزا توسط مجلس نبودم.» بعد از این اتفاق اما شهلا میرگلوبیات، مدیرکل سلامت مجلس اعلام نمود: «تخصیص واکسن آنفلوآنزا به داروخانه وابسته به مرکز بهداشت مجلس شورای اسلامی مطابق روال سال های گذشته صورت گرفته است. هرچند مقرر شد به سبب شرایط خاصی که سال جاری وجود دارد این ۱۵۰۰ واکسن به سازمان غذا و دارو جهت استفاده دیگر مراکز درمانی بازگردانده شود.»

1399/07/05
14:09:06
5.0 / 5
1607
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است