همزمان با روز داروساز مطرح شد

انتقاد از عرضه ماسك در خارج از داروخانه

انتقاد از عرضه ماسك در خارج از داروخانه به گزارش مستر لمون رئیس انجمن داروسازان تهران ضمن انتقاد از تعدد نهادهای تصمیم گیر در حوزه داروخانه ها اظهار داشت: جامعه داروسازی این گلایه را دارد كه در شرایطی كه در هر مغازه و ایستگاه مترو و... ماسك و ضدعفونی كننده با هر قیمتی و بدون كیفیت عرضه می شود، اما تمام نظارت ها بر روی داروخانه متمركز شده است. در حالیكه ما مدعی هستیم كه چرا سازمان تعزیرات و.... اجازه دادند كه ماسكی بیرون از داروخانه ارائه شود. فضاهای بیرون داروخانه باید كنترل می شد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر خویی در نشست خبری که به مناسبت روز داروساز برگزار شد، اظهار داشت: حذف تعرفه خدمات دارویی از اقداماتی بود که منجر به دلسردی و دلزدگی بسیار شدیدی را بخصوص در داروسازان جوان تر بوجود آورده است. متاسفانه ما با یک تعدد مراکز تصمیم گیری در حوزه داروسازی و خدمات دارویی در کشور مواجهیم. به خصوص مداخلات نهادهایی که عموما نقش نظارتی دارند، اما وارد مرحله سیاست گذاری شده اند و به شکلی وارد عرصه هایی شدند که جزو اختیارات وزارت بهداشت است. سیاست های اخیر که مهمترین آن حذف تعرفه خدمات فنی داروساز است از یک طرف و تغییر سیاست های توزیع داروخانه ها از سوی دیگر دو اتفاق مهم می باشد که خوب نیست.

نگرانی داروسازان از حذف فواصل و ضوابط تاسیس داروخانه
وی اضافه کرد: حذف فواصل و ضوابط تاسیس داروخانه ها منجر به تراکم داروخانه ها در مناطق بیشتر برخوردار و محرومیت مناطق کمتر برخوردار یا مناطق ضعیف تر اقتصادی از خدمات دارویی می شود. این اتفاقاتی است که جامعه داروسازی را به شدت نگران کرده است.

اقتصاد داروخانه ها
خویی افزود: علاوه بر اینکه بحث اقتصاد داروخانه ها هم مطرح است. با عنایت به این که دارو تنها کالایی است که در سالیان گذشته قیمتش ثابت مانده و به صورت مصنوعی پایین نگه داشته است. وقتی قیمت دارو پایین می ماند، به این معنا است که به شکلی بخشی از هزینه پایین نگه داشته شدن قیمت دارو از جیب داروساز پرداخت می شود و به همین نسبت اقتصاد داروخانه هم پایین نگه داشته می شود.

وضعیت توزیع کالاهای در رابطه با کرونا
رییس انجمن داروسازان تهران با اشاره به اظهار نگرانی جامعه داروسازی از نحوه و وضعیت توزیع کالاهای سلامت محور در رابطه با کرونا، اظهار داشت: از روز اول انتشار کرونا با نوسانات سیاست گذاری و تعدد مراکز سیاست گذاری در زمینه توزیع ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی کننده و... روبرو بودیم و هنوز هم هستیم. متاسفانه عملکرد صدا و سیما در زمنیه تبیین نقش داروساز در نظام سلامت و مدیریت کرونا در ماه های گذشته بسیار دلسردکننده بوده است. به کرات شاهد گزارش هایی از صدا و سیما بودیم که داروخانه ها به گران فروشی و احتکار متهم شدند و همه این موارد در شرایطی بود که در تمام ماه های گذشته حتی یک عدد ماسک هم با قیمت مصوب اعلام شده دولتی به داروخانه ها عرضه نشده بود.
خویی افزود: از یک طرف نهادی اعلام می کرد که هر ماسکی را با هر قیمتی اگر با فاکتور داشته باشید، قابل قبول است و یک نهاد دیگر می گفت قابل قبول نیست. یعنی سازمان تعزیرات، سازمان پشتیبانی از مصرف کننده، وزارت صمت و.... در این جریان مداخله کردند و تصمیم سازی را از اختیار مرکز اصلی که سازمان غذا و دارو است، می گرفت.
وی تصریح کرد: یکبار رسما اعلام گردید که مقرر است که داروخانه ها ماسک عرضه نکنند و این بدترین تصمیمی بود که گرفته شد. چونکه محل طبیعی، ایمن و موثر کالاهای سلامت محور داروخانه است. چونکه یک داروساز در آنجا حضور دارد و بر روی کیفیت کالا نظارت دارد. جامعه داروسازی این گلایه را دارد که در شرایطی که در هر مغازه و ایستگاه مترو و... ماسک و ضدعفونی کننده با هر قیمتی و بدون کیفیت عرضه می شود، اما تمام نظارت ها بر روی داروخانه متمرکز شده است. در حالیکه ما مدعی هستیم که چرا سازمان تعزیرات و.... اجازه دادند که ماسکی بیرون از داروخانه عرضه گردد، فضاهای بیرون داروخانه باید کنترل می شد.

انتقاد از عرضه کالاهای سلامت محور در خارج از داروخانه
خویی اظهار داشت: ما نسبت به عرضه کالاهای سلامت محور در خارج از داروخانه هم به شدت انتقاد داریم و هم به شدت اظهار نگرانی می نماییم. چونکه اگر ماسک ها در شرایط استانداردی تهیه نشده باشند، خودشان می توانند عامل انتشار کرونا باشند.

خبری از ماسک دولتی در داروخانه ها نیست
وی تصریح کرد: بارها اعلام گردید که میان نهادهای سیاست گذار توافق شده که روزی دو میلیون ماسک در داروخانه ها عرضه کنند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. با وجود اینکه در دو هفته اخیر جلسات گوناگونی گذاشته و اعلام گردید که از شش میلیون ماسکی که روزانه تولید می شود، دو میلیون ماسک با قیمت مصوب در اختیار داروخانه قرار گیرد، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. این درحالیست که از صدا و سیما اعلام نمودند که مردم بروند و ملزومات بهداشتی خویش را از داروخانه ها دریافت نمایند، این اقدام همکاران ما را در معرض تعرض، تعدی و فحاشی مراجعین قرار داد. ما مقصر این تعرض ها را نهادهایی می دانیم که اطلاعات غلط به مردم می دهند.

4 شهید مدافع سلامت در حوزه داروسازی تهران
خویی با اشاره به اینکه اغلب اصناف در ماه های اسفند و فروردین و حتی اردیبهشت فعالیت شان را متوقف کردند، اظهار داشت: حتی خیلی از مطب های پزشکی، آزمایشگاهی و... تعطیل شد، اما داروخانه ها حتی 24 ساعت هم تعطیل نشد و خدمات دارویی را به مردم عرضه می کردند. حتی در نوروز که داروخانه های غیرشبانه روزی می توانند تعطیل باشند، حدودا همه این داروخانه ها باز بودند و خدمات شان را به مردم عرضه می کردند. متاسفانه این مورد در جایی دیده نشد. استمرار خدمت رسانی در داروخانه ها منجر گردید که برخی همکاران مان جان شان را از دست بدهند. در استان تهران چهار نفر در حوزه داروسازی به علت ادامه فعالیت شان در داروخانه ها و مبتلا شدن به کرونا از دست دادیم.
خویی درباره اعتراض به حذف حق فنی داروسازان، اظهار داشت: ما جلسات گوناگونی با دیوان عدالت اداری داشتیم و جلسات گوناگونی هم در سازمان غذا و دارو داشتیم. از زمانی که ترکیب جدید مجلس تشکیل شد، دو جلسه با نمایندگان داروساز مجلس در این حوزه برگزار کردیم. وزارتخانه هم از اعتراض داروسازان به خوبی حمایت کرد، اما متاسفانه دیوان عدالت اداری انعطافی در این حوزه نشان نمی دهد و برای ما هنوز مبنای مخالفتش با تعرفه قابل درک نیست.

اما و اگرهای نسخه پیچی الکترونیک
وی درباره وضعیت نسخه پیچی الکترونیک در داروخانه ها، اظهار داشت: ما بعنوان انجمن داروسازان تهران معتقدیم که این امکان باید به صورت مرحله به مرحله صورت گیرد. ضمن اینکه امیدواریم این طرح موفق شود، اما هنوز درباره موفقیتش نگرانیم. پیشنهاد ما این بود که ابتدا این کار در حوزه داروهای خاص آغاز شود و سپس به سراغ سایر داروها رویم. البته کمی روش سازمان های بیمه گر و به صورت مشخص بیمه سلامت در زمینه اجرای این کار حرفه ای نبود و بیشتر بر تهدید و گروکشی مبتنی است. در عین حال جامعه داروسازی همکاری کرد و انعطاف خوبی نشان داد. الکترونیک شدن نسخ هم برای داروسازان زمانبر است هم هزینه های بیشتری دارد، اما متاسفانه هنوز این هزینه ها دیده نشده است.
خویی در پاسخ به سوالی درباره علت متفاوت بودن قیمت ماسک در داروخانه ها، اظهار داشت: داروخانه اجازه هیچ دخل و تصرفی در قیمت ندارد. هر کالایی یک قیمت سه گانه دارد، قیمت فروش به پخش، قیمت فروش به داروخانه و قیمت فروش به مصرف کننده و داروخانه اجازه تعیین قیمت ندارد؛ بلکه بر مبنای قیمت مصرف کننده و فاکتوری که دارد، کالا را به فروش می رساند.
به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر جنیدی - عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران، اظهار داشت: معتقدم خط اول مبارزه با کرونا داروخانه ها بودند. بیماران به علت نگرانی از مبتلا شدن در درمانگاه ها یا اورژانس ها، معمولا داروخانه را مقداری امن تر می دانند و در ابتدا به داروخانه رجوع می کنند. حال خیلی از این افراد می توانند ناقلین کرونا باشند.
وی اضافه کرد: سرویس دهی به بیماران سرپایی که در داروخانه ها انجام می شد، خدمتی بود که مورد توجه قرار نگرفت. یکی از مواردی که باید بعنوان دغدغه نظام دارویی کشور، به آن توجه کرد، عدم ثبات در قوانین و ضوابط امور داروخانه هاست که طی 20 ساله گذشته به صورت سلیقه ای اتفاق افتاده و عملا برای بخش خصوصی موسس داروخانه امکان ایجاد چشم انداز را سلب کرده است. به تبع آن بزرگ کردن بخش دولتی هم وجود داشته و شرایط به نحوی است که هم اکنون نگرانیم که درصد داروخانه هایی که از نظر اقتصادی از سر به سر می افتند و امکان متضرر شدن شان وجود دارد، افزایش یابد.
جنیدی افزود: در عین حال باید توجه کرد که متولی امر درمان، بهداشت و دارو در کشور وزارت بهداشت است. منتها به نظر می آید در امر داروخانه ها سایر وزارتخانه ها هم ورود می کنند و نظراتی را می دهند. خدمات دارویی در ایران در خلال 42 سال قبل تغییرات رو به جلویی داشته است. عرضه خدمات یکسان در داروخانه های کل کشور با پرداخت از جیب و بیمه یکسان، موضوعی است که در خیلی از عرصه های سلامت رخ نمی دهد و این نشان داده است که وزارت بهداشت و داروسازان در این عرصه موثر بودند.

3 علت کاهش گردش مالی در داروخانه ها
وی اضافه کرد: یکی از دغدغه های داروسازان در داروخانه ها این است که با افزایش هزینه های داروخانه ها به علت تورم و کرونا، گردش مالی آنها کاهش یافته است که سه دلیل عمده می توان برایش برشمرد؛ یکی اینکه قیمت دارو به نسبت تورم افزایش پیدا نکرد، مراجعین به داروخانه ها کاهش پیدا کرد و تعطیلی مطب ها هم کاهش ورورد بیمار به داروخانه ها را تشدید کرد که این سه دلیل منجر به کاهش گردش مالی در داروخانه ها شده است.
جنیدی اظهار داشت: یکی از مواردی که در سال 1399 باید مورد توجه قرار گیرد، کاهش ضریب مالیاتی داروخانه ها است. در عین حال امیدوارم با تخصیص بموقع ارز برای تأمین دارو و ترخیص بموقع از گمرک و عدم کمبود دارویی و نگرانی در میان مردم بتوانیم شش ماهه دوم سال را به بهترین نحو بگذرانیم.
به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر آرش محبوبی- عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران هم در این جلسه اظهار داشت: هر سال در روز پنجم شهریور از زحمات داروسازان تشکر می نماییم، اما سال جاری باید توجه به شرایط ویژه ای که وجود دارد و اتفاقاتی که رخ داده، فکر می کنم علاوه بر اینکه باید به زحمتکشان عرصه دارو و درمان خسته نباشید بگوییم، باید به نکاتی هم دقت کنیم.
وی اضافه کرد: در حوزه دارو و داروسازی با چند نگاه متفاوت مواجهیم که گاها غالب شدن نگاه کالا محور به بحث دارو صدمه رسان می شود. در اوایل بحران کرونا بعنوان یک بحران سلامت، با نگاه کالا محور به ماسک، دستکش و... سبب شد که این اقلام از دسترس خارج شد. نتیجه ممنوعیت عرضه این اقلام در داروخانه ها بحرانی بود که در جامعه به وجود آمد. پس از برداشتن محدودیت ها مشکل در حوزه ضد عفونی کننده ها حل شد و این مواد در دسترس هستند. این نبود مگر با همت داروسازان کشور. ما هنوز در حوزه ماسک مشکل داریم؛ چونکه هم تولید آن کم است و هم توزیع آن از حیطه وزارت بهداشت خارج شده است.

صنعت ملی داروسازی
محبوبی افزود: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ما در صنعت دارو کاملا به خارج از کشور وابسته بودیم، اما حالا به مفهوم واقعی کلمه صنعت ملی داروسازی داریم و علیرغم تمام تحریم هایی که در کشور وجود داشته، یکی از حوزه هایی که کمترین صدمه را مردم از آن حس کردند، دارو بوده است. درست است که داروهای وارداتی امکان دارد کم و زیاد شده باشد اما کسی به علت نبود دارو گرفتار مشکل عمده نشده است. یکی از نگرانی های ما در این عرصه نگاه کالا محور در حوزه واردات مواد اولیه و... است که در بانک مرکزی و وزارت صمت وجود دارد و می تواند در حوزه تخصیص ارز برای صنایع دارویی مشکل ایجاد کند. خواهشم این است که نگاه کالایی از حوزه دارو برداشته شود، چونکه دارو کالایی استراتژیک است و با جان مردم ارتباط دارد.
وی با اشاره به دیده نشدن خدمات داروسازان در چند ماه اخیر، اظهار داشت: تابحال ندیدم از داروسازان تقدیر شود، اما به وفور در گزارش ها برخوردهای بدی را با داروسازان داشته اند و حداقل خدمات جامعه داروسازی هم در کنار خطاهایی که امکان دارد وجود داشته باشد، دیده شود. در دسترس ترین محل رجوع بیمار، داروسازی است که در داروخانه مشغول خدمت است.
به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا دری هم اظهار داشت: وقتی از توزیع روزانه دو میلیون ماسک در داروخانه ها صحبت می نماییم، به ظاهر عدد بزرگی است اما باید توجه کرد که در کشور حدود 13 هزار داروخانه وجود دارد و این عدد را اگر تقسیم کنید، به هر داروخانه 150 عدد ماسک می رسد. اگر داروخانه ای بخواهد پرسنل خویش را جوابگو باشد، نمی تواند. چونکه ماسک طول عمر دارد و بین هشت تا 10 ساعت می توان از آن بهره برد و بعد هم باید به صورت بهداشتی دور ریخته شود.
وی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره وضعیت عرضه تسهیلات کرونایی به داروخانه ها و مراکز درمانی که به علت انتشار کرونا گرفتار مشکلات اقتصادی شده اند، اظهار داشت: در ابتدا به واسطه اینکه خیلی از همکاران مان صدمه دیده بودند، مبحث را پیگیری کردیم اما تا این لحظه متاسفانه صنف داروسازی را از سیستمی که باید این تسهیلات را عرضه نماید، جدا کرده اند. علیرغم تمام صدمه هایی که داروخانه ها دیده اند، اما هیچ تسهیلاتی به آنها عرضه نشده و حمایتی نشدند.
دری در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره اینکه آیا شهدای حوزه داروسازی هم شهید خدمت تلقی می شوند، اظهار داشت: شهدای داروسازی در تهران چهار نفر هستند اما در کل ایران تعداد شهدای داروسازی بسیار بیشتر است. فکر می کنم هنوز این اتفاق نیفتاده که این افراد شهید خدمت تلقی شوند، اما انجمن داروسازان وظیفه خودش می داند که این مورد را از راه سازمان غذا و دارو و ارگان های مختلف پیگیری می نماییم.
وی در پاسخ به سوالی درباره تاسیس داروخانه های زنجیره ای اظهار داشت: ما در زمینه راه اندازی داروخانه های زنجیره ای به شدت مخالفیم و معتقدیم که این مورد می تواند صدمه بزند، ایجاد رانت کند و به شدت با این مورد مخالف هستیم.
منبع:

1399/06/06
23:33:12
5.0 / 5
1717
تگهای خبر: بیمه , پزشك , تولید , خدمات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است