رییس انستیتوپاستور ایران:

مطمئن نیستیم كه واكسنی برای كرونا وجود داشته باشد

مطمئن نیستیم كه واكسنی برای كرونا وجود داشته باشد مستر لمون: رئیس انستیتوپاستور ایران درباره واكسن كرونا توضیحاتی را ارائه كرد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا بیگلری در نشست خبری ویدئوکنفرانسی با اشاره به آزمایشهای pcr کرونا، اظهار داشت: انجام این آزمایش ها فقط تا مرحله ای که نمونه ستاندن شده ارزش دارد و پس از آن ممکنست فرد در معرض قرار گرفته باشد. بدین سبب انجام این آزمایش ها اندیکاسیون ها و شاخصه هایی دارد که باید به جا به کار برده شود.
وی در ادامه صحبت هایش درباره نقش واکسن در پیش گیری از بیماری ها اظهار داشت: همانطور که همه مردم می دانند به آسانی ثابت شده که در یکصد سال قبل عمده کاهش مرگ و میر در جوامع بشری ناشی از تاثیر واکسن ها بوده و واکسن ها با تحریک سیستم ایمنی عامل موثری در پیش گیری از بیماری ها هستند.
بیگلری درباره واکسن کرونا نیز اظهار داشت: با توجه به این که کووید ۱۹ بیماری پیچیده ای است و مهم ترین بعد آن ناشناخته بودن آن است و معلومات و دانش دنیا درباره این بیماری بسیار کمتر از ندانسته هاست، بدین سبب در مورد ساخت واکسن ضد این بیماری هم باید عمیق تر و منطقی تر فکر نماییم. چند سوال هست که باید در ذهن افراد باشد؛ ابتدا اینکه اصلا مطمئن نیستیم که این بیماری حتما واکسن داشته باشد؛ چونکه ابتلای مجدد در بهبودیافتگان این بیماری داریم. بدین سبب ممکنست عملا واکسن موثری برای این بیماری نداشته باشیم. مبحث دیگر آن است که اگر واکسن داشته باشیم و تاثیر داشته باشد، مدت زمان تاثیر و ایمنی این واکسن چقدر خواهد بود؟
وی افزود: با توجه به این که امروزه اضطرار جهانی وجود دارد، بنا بر این شرکت ها و گروهای مختلفی مشتمل بر بیش از ۲۰۰ گروه در دنیا مشغول مطالعه ساخت واکسن کرونا هستند.
وی افزود: بعد از آن که واکسن ساخته و کار آزمایشگاهی آن تمام می شود، باید از دو منظر مورد توجه قرار گیرد؛ در فاز اول مطالعات انسانی، بر روی تعداد اندکی انسان تست می شود تا بی خطر بودن آن بررسی شود. در فاز دوم واکسن بر روی تعداد بیشتری از افراد داوطلب( ۲۰۰ یا ۳۰۰ نفر) تست می شود تا هم بی خطر بودن و هم کارایی مورد مطالعه قرار گیرد. پس از تایید در این مرحله وارد فاز سه می شود و تعداد داوطلبان به هزاران برابر می رسد و در فاز سه بعنوان مثال ۳۰هزار مورد بررسی می شوند و اگر در این مرحله هم نشان داده شد که بی خطر و موثر است، می تواند وارد اجتماع شود و به صورت وسیع در جوامع انسانی استفاده گردد.
بیگلری افزود: به همین خاطر نکته مهم این است که گروه هایی که به تولید واکسن اشتغال دارند در بهترین حالت در یک تا دو سال آینده واکسنی را تامین کنند که بتواند پوشش مورد نیاز افراد را فراهم آورد.
وی درباره اقدامات ایران برای تولید واکسن کرونا اظهار داشت: در کشور ما نیز پا به پای دنیا تعداد زیادی از گروهای علمی در شرکتهای دانش بنیان و موسسات دولتی مشغول ساخت واکسن هستند و پیش بینی می شود یکی از راه هایی که دنیا پیموده و در ایران هم مشابه آن دارد اقدام می شود، به نتیجه برسد و واکسن ایرانی به نتیجه برسد. در مجموع در ایران یک یا دو شرکت نسبت به سایر شرکتها خوب پیش رفته اند و مطالعات حیوانی در حال انجام می باشد و به محض اختتام این مطالعات، می توانند فاز انسانی را بگذرانند که فاز انسانی سه مرحله دارد و به مدت زمان کافی نیاز است.
رییس انستیتو پاستور ایران همین طور اظهار داشت: نکته دیگر آن است که حتی اگر تمام شرکتهای واکسن سازی در دنیا هم وارد تولید برای واکسن کرونا شوند، نخواهند توانست حدود هشت میلیارد انسان را در یک یا دو سال آینده پوشش دهند. بنا بر این نیاز است در داخل کشور هم گروه هایی به این عرصه وارد شوند. اگر کشوهاری دیگر هم توانستند موفق شوند ما هم افراد و تیم هایی داریم که تجربه کافی در انتقال تکنولوژی و مهندسی معکوس دارند و دراین زمینه نیز اقدام خواهد شد.
وی اضافه کرد: نکته اساسی که نیازمند توجه جدی هموطنان است آن است که مطمئن نیستیم که واکسن برای کرونا وجود داشته باشد و موثر باشد. از طرفی هم مسلم آن است ساخت واکسن طول خواهد کشید. همه ما باید بدانیم که حداقل در دو سال آینده مهم ترین نکته رعایت پروتکلهای بهداشتی، زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی است. تجربه نشان داد که کشورهایی که در آنها نظم اجتماعی و فرهنگ حکم می کند و انسانها تعهد اجتماعی را حفظ کنند در امر مبارزه با کوید ۱۹ موفق بودند.
ادامه داردمنبع:

1399/05/26
14:20:21
5.0 / 5
1638
تگهای خبر: بیماری , تولید
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است