رییس اداره مراقبت از بیماری هپاتیت وزارت بهداشت اعلام كرد

تعهد ایران به حذف هپاتیت تا ۱۴۱۰

تعهد ایران به حذف هپاتیت تا ۱۴۱۰ به گزارش مستر لمون رئیس اداره مراقبت از بیماری هپاتیت معاونت بهداشت وزارت بهداشت شعار سال جاری روز جهانی هپاتیت را «آینده ای بدون هپاتیت» اعلام و بر ضرورت خدمات پیشگیری و درمان هپاتیتهای ویروسی حتی در طول پاندمی كووید-۱۹ تاكید نمود.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر رشید رمضانی دریاسری تصریح کرد: هفتم مرداد ماه (۲۸ جولای) مصادف با روز جهانی هپاتیت فرصتی کم نظیر در جهت افزایش حداکثری آگاهی عموم جامعه نسبت به راههای انتقال، پیشگیری و درمان هپاتیت های ویروسی است. شعار روز جهانی هپاتیت در سال ۲۰۲۰ از سوی WHO "آینده ای بدون هپاتیت "انتخاب شده است.
وی اضافه کرد: سال جاری سازمان جهانی بهداشت بر آزمایش جهت شناسایی بیماران شناخته نشده تمرکز کرده است به این علت که تنها ۱۰ درصد مبتلایان به هپاتیت B و ۱۹ درصد از مبتلایان به هپاتیت C از ابتلای خود به بیماری آگاهند. بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت ۲۹۰میلیون نفر درجهان با عفونت های ویروسی زندگی می کنند و از بیماری خود نا آگاهند.
وی سفارش های سازمان جهانی بهداشت درسال ۲۰۲۰ را چنین برشمرد: خدمات پیشگیری ودرمان هپاتیت های ویروسی از قبیل ایمنی نوزادان و خدمات برای کاهش میزان مبتلا شدن به هپاتیت های ویروسی و کنترل و درمان هپاتیت های مزمن B حتی درطول پاندمی کووید ۱۹ لزوم دارد. همه افراد جامعه باید به خدمات پیشگیری، آزمایش ودرمان هپاتیت دسترسی داشته باشند. ازجمله افراد تزریق کننده مواد مخدر، زندانیان، مهاجرین وافرادی که درمعرض بیشترین مواجهه هستند.
وی افزود: آزمایش بموقع و درمان هپاتیت های ویروسی می تواند از بروز سرطان کبد و سایر بیماریهای کبدی جلوگیری کند. همه نوزادان متولد شده بایستی ضد هپاتیت ب واکسن دریافت نمایند. همه زنان آبستن بایستی به صورت روتین آزمایش هپاتیت انجام دهند و درصورت ابتلا، احتیاج به مراقبت و درمان خواهند داشت.
رئیس اداره مراقبت از بیماری هپاتیت اظهار داشت: برای داشتن آینده ای بدون هپاتیت، باید از انتقال هپاتیت از مادر به نوزاد جلوگیری نماییم. برنامه ریزی جهت حذف هپاتیت های ویروسی B، C درایران جزو تعهدات و وظایف مهم وزارت بهداشت تا سال ۱۴۱۰ است که واکسیناسیون هپاتیت B، آموزش، پیشگیری و بهره گیری از داروهای موثر نقش بسزایی در کاهش شیوع هپاتیت های ویروسی درکشور دارد.
دکتر رمضانی اضافه کرد: کشور ایران هم همانند بیشتر از ۱۲۰ کشور جهان متعهد به حذف هپاتیت های ویروسی تا سال ۱۴۱۰ (۲۰۳۰میلادی) است. اهداف حذف عبارتند از کاهش ۹۰ درصدی موارد جدید مبتلا شدن به هپاتیت B، C وهمچنین دسترسی همگانی به درمان های کلیدی برای هپاتیت های مزمن تا ۸۰ درصد که این امر می تواند سبب کاهش ۶۵ درصدی مرگ های در رابطه با هپاتیت شود.
وی افزود: در این راستا تفاهم نامه همکاری درخلال سازمان انتقال خون ایران و مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت واکسیناسیون هپاتیت B در گروه اهدا کنند گان مستمر خون منعقد شد و این برنامه در کل کشور تداوم و استمرار دارد.
وی بیان داشت: همینطور تفاهم نامه همکاری با سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور درمورد واکسیناسیون اقشارزحمتکش شامل کارکنان آتش نشانی، پاکبانان، کارکنان و کارگران حوزه مدیریت پسماند و آرامستانها به منظور ارتقای سلامت این اقشار منعقد شده که بزودی اجرایی می شود.
رئیس اداره مراقبت از بیماری هپاتیت اظهار داشت: دور سوم برنامه دیده وری در زندانهای کشور در ۵ استان کشور انجام شد. این برنامه با همکاری معاونت بهداشت دانشگاه های استانهای آذربایجان غربی، اردبیل، سمنان، مرکزی، کردستان و سازمان زندان استانهای مذکور به منظور بیماریابی و درمان مبتلایان به هپاتیت های ویروسی انجام شد.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، رمضانی اضافه کرد: همینطور دور اول دیده وری در زندان زنان در استان تهران با همکاری مشاور محترم امور زنان و معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به صورت پایلوت شروع شده است که انشالله در آینده ای نزدیک در کل کشور اجرا می گردد.
وی افزود: با آموزش کلیه کارکنان بهداشتی درزمینه هپاتیت و انتقال آبشاری آموزش ها به محیطی ترین سطوح، به بخش عمده ای از عامه مردم اطلاع رسانی در زمینه این بیماری صورت پذیرفته و آموزش ها تداوم دارد.
وی اضافه کرد: به منظور شناسایی و درمان بموقع مبتلایان، برنامه ادغام هپاتیت در نظام سلامت کشور در پنج دانشگاه علوم پزشکی به صورت پایلوت شروع شده است که بعد از آن در کل کشور اجرا می گردد.
وی در انتها اظهار داشت: در دو-سوم دانشگاههای علوم پزشکی کشور واحدهای مشاوره هپاتیت به راه افتاده است و دیده وری هپاتیت های ویروسی برای زنان صدمه پذیر و کودکان کار وخیابان هم از اقدامات سال قبل و سالجاری است.1399/05/07
15:24:31
5.0 / 5
2082
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیماری , پزشك
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است