چند نكته ضد كرونایی هنگام استفاده از كولرهای گازی

چند نكته ضد كرونایی هنگام استفاده از كولرهای گازی به گزارش مستر لمون به منظور جلوگیری از شیوع ویروس كرونا، در كنار رعایت سفارش های بهداشتی از قبیل فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسك، شستن و ضدعفونی دست و گندزدایی سطوح، توجه به نكات بهداشتی مربوط به كولرهای گازی می تواند نقش مهمی در كاهش انتقال ویروس بخصوص در مكان های عمومی سربسته داشته باشد.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از آنجاکه در فصول گرم سال تهویه با استفاده از انواع سیستم های خنک کننده هوا نظیر کولرهای گازی، کولرهای آبی، چیلر و پنکه انجام می شود، با عنایت به انتشار کرونا باید در این حوزه نکاتی رعایت شود.
طبق سفارش انجمن سرمایش و گرمایش آمریکا فضاهای بدون تهویه امکان دارد باعث استرس حرارتی شده و سبب کاهش مقاومت افراد به عفونت شود و ازاین رو عدم استفاده از وسایل خنک کننده هوا برای پیشگیری از انتشار ویروس پیشنهاد نمی گردد اما تهویه به تنهایی قادر به پوشش دادن همه جنبه های کنترل بیماری نیست.
کولرهای گازی هوای اتاق را داخل پنل به جریان می اندازند و با جذب رطوبت و گرمای محیط، هوا را خنک کرده و در واقع هوای داخل محیط را به گردش در می آورند.
همینطور از آنجاکه انتقال ویروس کرونا عموما از راه قطرات تنفسی انجام می شود و این قطرات به علت وزن بالا به سمت پایین حرکت می کنند و به علت اینکه هوای ورودی کولرگازی از بالا گرفته می شود، عموما در داخل کولر گازی نمی چرخد، اما هوایی که کولر گازی جا به جا می کند امکان دارد منجر به جابجایی ویروس شود.
ازاین رو اگر برای خنک کردن دمای محیط از کولرهای گازی استفاده می کنید به نکات زیر توجه کنید:
- دمای محیط را بین ۲۴ تا ۳۰ درجه سانتی گراد و رطوبت را بین ۴۰ تا ۷۰ درصد نگه دارید.
- سیستم تهویه مکانیکی را در آشپزخانه و سرویسهای بهداشتی تعبیه و روشن کنید.
- در زمان استفاده، پنجره ها به میزان کمی باز گذاشته شود. (چرخش هوای خنک توسط دستگاهها باید با ورودی هوای آزاد از راه پنجره کمی باز صورت گیرد و بگونه ای هوا در جریان قرار داشته باشد.)
- بهترین سرعت دستگاه ها را انتخاب کنید. (با توجه به وضعیت، در صورتیکه فقط گردش داخلی انجام می شود، بهتر است سرعت فن را بالا انتخاب نکنید تا هوای در گردش با شدت کمتری در محیط جریان یابد و سرعت حرکت فن را در آرامترین حالت قرار دهید.
- فیلترهای کولرگازی مورد استفاده در فضاهای عمومی به صورت روزانه شست و شو و تمیز شود.
- بهتر است دریچه های کولر را طوری تنظیم کنید که باد مستقیم به طرف افراد پرتاب نشود.
- اگر در فضاهای عمومی از این سیستم استفاده می شود، افراد حاضر از ماسک استفاده کنند.
- در فضاهایی که هیچ گونه پنجره و دریچه ای برای تأمین هوا از بیرون وجود ندارد، وضعیت انتقال ویروس خطرناک می باشد و تا جای ممکن نباید از این نوع خنک کننده بهره برد و استفاده از ماسک توسط همه افراد حاضر الزامی است.
- در زمان استفاده از کولرهای گازی در اماکن عمومی حداقل یک ساعت قبل از شروع ساعت کاری دستگاه را روشن کرده و حداقل یک ساعت پس از اتمام ساعت کاری آنرا خاموش کنید.
منبع:

1399/05/01
13:58:06
5.0 / 5
2558
تگهای خبر: بیماری , پزشك , سرویس
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است