نوری به مستر لمون خبر داد

دپوی لوازم قابل اشتعال در پلكان پشت بام سینا اطهر

دپوی لوازم قابل اشتعال در پلكان پشت بام سینا اطهر مستر لمون: رئیس كمیته ایمنی شورای شهر تهران اعلام نمود كه بر اساس گزارش اولیه آتش نشانی اشكال در سیستم برق نگهداری سیلندرهای اكسیژن علت وقوع حادثه كینیك سینا اطهر بوده است.


زهرا صدراعظم نوری در گفت و گو با ایسنا، در مورد حریق شب گذشته در کلینیک سینا اطهر اظهار داشت: متأسفانه شب گذشته شاهد حریق در ساختمان پنج طبقه مرکز درمانی سینا اطهر بودیم که منجر به فوت برخی از همشهریان و مصدوم شدن تعدادی دیگر از همشهریان و آتش نشانان شد.
وی ضمن تسلیت به خانواده های داغدار اشاره کرد: این حادثه بر اثر رعایت نکردن ایمنی و عدم توجه به دستورالعمل و استانداردها رخ داده است و می بینیم خودخواهی و منفعت طلبی ذینفعان چگونه به جان همشهریان مان اختتام می دهد.
رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران اضافه کرد: خوشبختانه آتش نشانی پنج دقیقه ای به محل حادثه می رسد و تیم های امدادونجات به سرعت مبادرت به مهار شعله های آتش که از در ورودی و طبقه همکف و زیرین می کنند و اجازه سرایت آتش را به ساختمان های مجاور و ضلع شرقی و جنوبی را ندادند و آنرا مهار کردند و با آنکه شاهد انفجارهای پی درپی سینلدرهای اکسیژن بودیم اما خوشبختانه حریق توسعه نیافت.
وی با اعلان اینکه بلافاصله تیم های عملیاتی به جست وجوی افراد در طبقات پرداختند اما متأسفانه ۱۹ نفر جان خودرا در این حریق از دست دادند، اظهار داشت: هنوز علت دقیق این حریق مشخص نشده است اما تیم های آتش نشانی طبق گزارشات اولیه اعلام نمودند که اشکال اصلی در سیستم برق نگهداری سیلندرهای اکسیژن بوده است.
نوری با اعلان اینکه این ساختمان همچون ساختمان های ناایمنی بوده که وضعیت نامناسب شبکه برق داخلی ساختمان را در آن شاهد بودیم، اظهار داشت: اتاقک انباری غیراصولی برای نگهداری سیلندرهای اکسیژن در مجاورت ورودی و محل دسترسی به ساختمان استفاده می شده است و این در حالیست که لوازم قابل اشتعال در پلکان دسترسی به پشت بام دپو شده بود که این مسئله امکان تردد مناسب را سلب کرده و سبب توسعه حریق شده بود.
وی با اعلان اینکه در پشت بام فضایی را با کاربری انباری به وجود آورده بودند، اظهار داشت: پلکان دوربند کافی نداشت و این مسئله موجب انتقال سریع دود به طبقات بوسیله راه پله شده بود.
نوری با تاکید بر اینکه این ساختمان پنج طبقه ۱۴۰۰ مترمربع زیربنا داشت، اظهار داشت: این ساختمان ایمنی لازم را نداشته است به شکلی که آتش نشانان در سال ۹۴ اخطاریه ای را برای این واحد صادر کرده و دستورالعمل هایی را نیز در امتداد ایمن سازی به آن اعلام می کنند اما مورد توجه مالک قرار نمی گیرد.
رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه در سال ۹۶ سازمان آتش نشانی با توجه به این که در این ساختمان دستورالعمل های ایمنی قبلی رعایت نشده بود باردیگر ضمن تذکر به مالک، نامه استنکاف از دستورالعمل های ایمنی را باردیگر ابلاغ می کند، اظهار داشت: در سال ۹۷ یکی از واحدهای بازرسی آتش نشانی باردیگر هشداری به ساختمان می دهد که متأسفانه تمکین نمی کند و نهایتا در سال ۹۸ شهرداری منطقه یک ضمن ابلاغ دستورالعمل ها در اخطار جدی به مالک اعلام می کند که اگر اقدامی در این خصوص صورت نگیرد ذینفعان باید در مقابل حوادث احتمالی پاسخگو باشند. هر چند که مالک اقداماتی ناقص همچون نصب خاموش کننده آتش یا اجرای سیستم اعلام و اطفای حریق را انجام می دهد اما این اقدامات به صورت ناقص اجرا شده و دستورالعمل را به صورت کامل اجرا نکردند.
وی با اعلان اینکه لازم است مراکزی که دستورالعمل های ایمنی را رعایت نمی کنند ولی از سویی مرکز مراجعه مردم هستند بوسیله مراجع قضایی پیگیری برای پلمب آنها صورت گیرد، اشاره کرد: بر طبق گزارشی که در صحن شورای شهر عنوان شد، حدود ۳۳ هزار واحد پرخطر در تهران شناسایی شده است که برخی از آنها مراکز آموزشی، اداری، مذهبی و درمانی هستند که ذینفعان این ساختمان ها باید به شکلی موظف شوند که دستورالعمل های ایمنی را اجرایی کنند و لازم است که در قانون بازبینی شود و مالکان و ذینفعان در مقابل اقداماتی که سبب می شود که هم وطنان مان از نظر جانی و مالی گرفتار لطمه شوند، پاسخگو باشند.
وی اضافه کرد: باید سازوکاری فراهم گردد که اگر ذینفعان ساختمان های غیراستاندارد به قوانین تمکین نکنند برخورد قاطع تری با آنها صورت گیرد.
نوری با اعلان اینکه آتش نشانان بعد از اعلام حریق بلافاصله در محل حاضر شدند اما اگر دسترسی لازم و کافی وجود نداشته باشد اساسا مشکلاتی ایجاد می شود، اظهار داشت: به یاد داریم که در همین دوره مدیریت شهری پیگیری هایی برای خرید تجهیزات آتش نشانی انجام شد و نرده بان هایی که در این دوره شورای شهر خریداری کردیم شب گذشته به کار آمد و برخی از همشهریان و محبوس شدگان را نجات داد به شکلی که ۱۱ نفر بوسیله ساختمان شمالی و ۹ نفر از طبقات پایین تر به خارج از کلینیک انتقال داده شدند.
منبع:

1399/04/11
23:00:46
5.0 / 5
2300
تگهای خبر: آموزش , خرید , درمان , سلامت
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است