سطح پایه به ارائه خدمات نظام سلامت افزوده شد

سطح پایه به ارائه خدمات نظام سلامت افزوده شد به گزارش مستر لمون معاون بهداشت وزیر بهداشت از اضافه شدن یك سطح به سطوح ارائه خدمات نظام سلامت با عنوان ˮسطح پایهˮ اطلاع داد و اظهار داشت: بر این اساس با ابتكار وزیر بهداشت، از این به بعد علاوه بر سطح یك، دو و سه ارائه خدمات سلامت، سطح ˮپایهˮ هم به سیستم اضافه می شود. مطمئن باشید این اقدام یكی از دستاوردهای خوب این دوره خواهد بود و كمك بسیاری خواهد نمود.


به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در برنامه اعلام گسترش کشوری برنامه "هر خانه یک پایگاه سلامت" که به صورت ویدیو کنفرانس با دانشگاه های علوم پزشکی و از محل وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: امروز روز تاریخی و بزرگی خواهد بود و با اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت که البته پیش از این در دانشگاه های پیشرو شروع شده است، با دستور وزیر بهداشت، کشوری می شود.
وی ادامه داد: بیماری مرموز و سرسخت کرونا دنیا را گرفتار کرد و کشور ما هم گرفتار این بیماری است، اما در کشورمان با همت و پشتکار همه مدافعان سلامت که نشان دادند جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اعتقادات ملی، دینی و مذهبی و با دانش و استفاده از زیرساخت هایی که نتیجه تلاش پیشکسوتان حوزه بهداشت و سلامت بودند و همینطور با کمک مردم می توانیم مقابله خوبی با این بیماری داشته باشیم. اگر در حوزه مقابله با کرونا در ایران تفاوتی نسبت به دنیا می بینیم، نشانه همدلی و هماهنگی این سیستم است.
رئیسی با اشاره به اینکه شاید نخستین بار است که همه کشورها در مقابل یک پاندمی و بیماری جهانی به صورت برابر و نقطه سر خط کار را آغاز می کنند، اضافه کرد: در اینجا که همه کشورها در یک مسابقه و دفاع برابر باید اقدام نماییم، قدرت سیستم ها تعیین کننده است. باید توجه کرد که کرونا درس آموخته های زیادی برایمان داشت. همچون اینکه تخت بیمارستان، آی سی یو و ابزارآلات نمی تواند به تنهایی کمک نماید، گرچه که بسیار مهم می باشد. در عین حال تکیه بر سیستم مدیریتی قوی و سیستمی که بتواند با مردم ارتباط قوی برقرار کرده و مردم را به صحنه آورد، می تواند سیستم موفقی باشد. این درس آموخته هایی بود که شرایط کرونا این درس ها را به تمام دنیا داد.
معاون بهداشت وزیر بهداشت اظهار داشت: خیلی از کشورها که ابزارهای قوی، تخت ای زیاد و امکانات مالی بسیار زیادی در اختیار داشتند، در مقابل این بیماری به زانو درآمدند و نتوانستند خوب عمل کنند، اما در ایران مهمترین عامل موفقیت فعلی مان که فعلا یک موفقیت نسبی است و تابحال توانستیم با افتخار در بین کشورها سرمان را بالا بگیریم، استفاده و تکیه بر مردم است. این نکته کلیدی ماست. اگر به نظام شبکه افتخار می نماییم، به این علت است که نظام شبکه ابزاری است که تا دل روستاها و دورترین نقاط توانسته سیستمی ایجاد کند که با مردم ارتباط برقرار کند.
رئیسی تصریح کرد: ازاین رو درس آموخته بعدی ما این است که اگر بتوانیم همواره سلامت را برای مردم و همراه با مردم طراحی نماییم، بطور قطع می توانیم موفقیت های بسیار بزرگی داشته باشیم. یکی از ابتکارات برنامه هایی که بر اساس این اصول انجام شده، این است که همه ما می دانیم که سطح یک ما خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی هستند که در اقصی نقاط کشور، وجود دارند. حال با ابتکار آقای وزیر سطح جدیدی به نظام عرضه خدمات ما در حوزه سلامت اضافه می شود که یک سطح پیش از سطح یک قرار دارد و به آن سطح پایه می گوییم.
وی ادامه داد: این سطح پایه به درون خانواده ها و بعنوان "هر خانه یک پایگاه سلامت" منتقل شده است. ازاین رو از این به بعد علاوه بر سطح یک، دو و سه، یک سطح پایه هم به سیستم اضافه کردیم. طی این مدت که به صورت شبانه روزی درگیر کرونا بودیم، یکی از حسرت هایمان این بود که کاش این طرح را چهار ماه زودتر آغاز می کردیم تا پیش از کرونا اجرا می شد و مطمئن باشید که اگر این طرح چند ماه پیش از کرونا آغاز می شد، نتایج بسیار درخشانی را شاهد بودیم.
وی افزود: شاهد این مدعا طرح تحقیقاتی است که در این حوزه در چهار دانشگاه علوم پزشکی سمنان، کاشان، قزوین و همدان انجام شد که طرح پایش و ارزیابی کیفیت این طرح را انجام دادیم. یک طرح پایش هم در دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شد که در ارزیابی طرح اتفاقات خوبی رقم خورده بود و خروجی ها را که بررسی می کردیم، دیدیم که عملا خود دست اندکاران و روسای دانشگاه ها متوجه شدند که این طرح چقدر پرارزش است.
رئیسی افزود: شاخص دوم در اجرای موفق بسیج ملی مقابله با کرونا، این بود که دانشگاه هایی که این طرح را شروع کرده بودند، سریع تر توانستند غربالگری و پوشش کاملی را برای کرونا داشته باشند. ازاین رو می توانیم بر مبنای مستندات درباره نتایج طرح هر خانه یک پایگاه سلامت صحبت نماییم. خوشحالیم که این طرح شروع شده و باید قدر آنرا بدانیم.
رئیسی با اشاره به اینکه همه دانشگاه های علوم پزشکی باید برای اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، پای کار آیند، اظهار داشت: مطمئن باشید که این اقدام یکی از دستاوردهای خوب این دوره خواهد بود و کمک بسیاری می کند. ما همواره به جهت اینکه بعد اجتماع را قوی تر نماییم، یکی از اجزای اصلی UHC یا پوشش همگانی سلامت، این است که مردم بعنوان محور قرار گیرند. ما در شبکه بهداشت همواره به مردم توجه داشتیم و سال ها بحث رابطین بهداشت و داوطلبان سلامت را داشتیم که با طرح هر خانه یک پایگاه سلامت این کار نظم و شکل جدیدی می گیرد و مطمئن باشید که این اقدام یکی از قوی ترین ابزارها و سیستم ها برای عبور از PHC یا مراقبت های اولیه سلامت به سمت UHC یا پوشش همگانی سلامت است.
به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، طرح هر خانه یک پایگاه سلامت در چهار دانشگاه علوم پزشکی قزوین، کاشان، سمنان و همدان به صورت پایلوت اجرا شده است و امروز مقرر است این طرح با دستور وزیر بهداشت به صورت کشوری صورت گیرد.
منبع:

1399/03/12
22:17:22
5.0 / 5
2472
تگهای خبر: برنامه , بیماری , پزشك , خدمات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است