انتقال تجارب مقابله با كرونا بین ایران و آذربایجان

انتقال تجارب مقابله با كرونا بین ایران و آذربایجان به گزارش مستر لمون وزیر بهداشت در گفتگوی تلفنی با همتای آذربایجانی خود اظهار داشت: برای مقابله با كرونا در ایران، تخت های بیمارستانی كافی را در 31 استان و 66 دانشگاه و دانشكده علوم پزشكی كشور آماده كردیم و آماده ایم تا تجارب خود در كاهش مرگ و میر بیماران كووید19 و كنترل این بیماری را در اختیار جمهوری آذربایجان قرار دهیم.به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در گفت وگوی تلفنی با شیر علی اف وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان، گفت: از دولت جمهوری آذربایجان که در اوج شیوع ویروس کرونا در ایران کمک هایی به ما داشتند، تشکر می کنم و ما مشتاقیم که روابط دو کشور همسایه که مراودات و مشترکات زیادی از دیرباز داشته اند، گسترش پیدا کند.

وی اضافه کرد: آماده ایم که تجارب موفق ایران در مبارزه با کرونا را به آذربایجان انتقال دهیم و از تجارب این کشور نیز استفاده نمائیم. به همین خاطر دکتر اسدی لاری مدیرکل امور بین الملل وزارت بهداشت بعنوان نماینده وزارت بهداشت دراین زمینه، آماده انتقال تجربیات است.

وزیر بهداشت اشاره کرد: ایران تجارب بهادار ای در راه مبارزه با کرونا به دست آورد و در کمتر از ۵۰ روز، میزان مرگ و میر و بستری در بیمارستانها با اقداماتی که انجام شد، کاهش قابل توجهی یافت. همین طور با غربالگری ۷۸ میلیون نفر در مرحله اول و ۲۲ میلیون نفر در مرحله دوم توانستیم موارد جدید سرپایی بیشتری را در کشور شناسایی و از هجوم به بیمارستانها جلوگیری نماییم.

نمکی اشاره کرد: ایران توانست با هزینه بسیار اندک، دستاوردهای بسیار بزرگی را به دست آورد. این در حالیست که در شرایط سخت تحریمهای ظالمانه آمریکا هم قرار داریم. در شرایط کنونی، ۷۵ پروتکل تشخیصی و درمانی با بهره گیری از ظرفیت دانشمندان و متخصصان ایران بررسی و اجرا شد و پروژه های تحقیقاتی زیادی در حوزه کرونا همچون ساخت واکسن در حال انجام می باشد.

وی تصریح کرد: با تدوین پروتکلهای فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند، توانستیم علاوه بر کاهش موارد مرگ و میر، رونق اقتصادی را به کشور بازگردانیم و حاضریم که این تجارب را در اختیار جمهوری آذربایجان قرار دهیم و از تجارب باارزش اساتید و دانشمندان آذری استفاده نمائیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: به لطف خدا در عرض کمتر از دو ماه از یک کشور وارد کننده به یک کشور تولید کننده و سپس صادر کننده در حوزه ماسک، لباس های محافظتی، کیت های تشخیصی و محلول های ضدعفونی کننده تبدیل شدیم و هم اکنون ونتیلاتور مورد نیاز را در کشور می سازیم.

نمکی اضافه کرد: خوشحالیم که جمهوری آذربایجان پیشرفت هایی در بیماریابی و افزایش آزمایش های تشخیصی در جهت سلامتی بیشتر مردمانش داشته و اطمینان داریم که این کشور در کنترل و مهار کووید۱۹ موفق خواهد بود و امیدواریم که با همکاریهای نزدیک دو کشور در زمینه مدیریت کرونا، دستاوردهای منطقه ای قابل توجهی داشته باشیم.


ایران دستاوردهای زیادی در مبارزه با کرونا داشته است


اوقتای شیر علی اف وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان نیز اظهار داشت: میدانیم که حجم جمعیت و متخصصان ایران زیاد است و ایران دستاوردهای زیادی در مبارزه با کرونا داشته است. پیشنهاد ما این است که جلسات مشترکی بین متخصصان و اپیدمیولوژیستهای دو کشور برای تبادل اطلاعات مداوم در زمینه مدیریت کرونا اجرا شود.

وی تصریح کرد: خیلی خوشحالیم که ما و ایران برای مبارزه با کرونا، هم قدم در یک راه هستیم و در آذربایجان البته نه اندازه ایران اما روزانه ۵ تا ۶ هزار آزمایش تشخیصی روزانه انجام می شود و تعداد مبتلایان در کشور ما، کاهش قابل توجهی داشته است.

بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان تصریح کرد: بتازگی اجلاس کشورهای عدم تعهد انجام شد و جمهوری آذربایجان ریاست این دوره از اجلاس را بر عهده داشت و موضع گیری رسمی ما این بود که در شرایط پاندمی کرونا، اعمال تحریمهای جدید، غیر قابل قبول است.

شیر علی اف اشاره کرد: درباب دستاوردهای باارزش ایران در مقابله با کرونا اطلاع داریم که متخصصان و کادر بهداشتی و درمانی ایران، چه اقدامات مناسبی انجام دادند و اطمینان داریم که ایران از این مرحله نیز همانگونه که توانسته در موقعیتهای سختتر، مردم خودرا به ساحل امن بکشاند، با موفقیت عبور می کند. بدین سبب آماده ایم که حداقل هر هفته یکبار شاهد انتقال اطلاعات و اشتراک گذاری تجارب بین دو کشور باشیم.

منبع:

1399/03/09
10:06:40
5.0 / 5
2527
تگهای خبر: بیماری , پزشك , تولید , درمان
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است