معاون كل وزارت بهداشت:

روند نزولی كرونا شكننده و صدمه پذیر است

روند نزولی كرونا شكننده و صدمه پذیر است به گزارش مستر لمون معاون كل وزارت بهداشت، درباره آخرین وضعیت ویروس كرونا در كشور و روند برنامه های كنترلی و بهداشتی در مقابله با این بیماری، توضیحاتی عرضه داد.به گزارش مستر لمون به نقل از مهر، ایرج حریرچی، روز شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از محل ستاد مقابله با کرونا در وزارت بهداشت برگزار شد، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
وی در ابتدا با اشاره به روند مدیریت بیماری کرونا در کشور و سیر نزولی بیماری در بعضی از استان ها و شهرستان های کشور، در عین حال از افزایش باردیگر موارد ابتلاء به کرونا در بعضی مناطق ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: اگر به فاصله گذاری و رعایت پروتکل های بهداشتی پایبند نباشیم، شاهد شیوع مجدد بیماری خواهیم بود.
حریرچی با اشاره به زحمات کادر درمانی در دو ماه اخیر برای کنترل بیماری کرونا در کشور، اضافه کرد: مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت ها شرایط عادی شده و از رعایت پروتکل های بهداشتی اجتناب کنند.
وی اضافه کرد: پیشبینی این است که با رعایت موارد بهداشت فردی و جمعی و انجام بیماریابی و تست های تشخیصی بیشتر، روند نزولی کاهش بیماری ادامه پیدا کند. اما، متأسفانه احتمال افزایش موارد بستری در بعضی استان ها وجود دارد.
حریرچی اظهار داشت: روند نزولی بیماری در کشور، شکننده و صدمه پذیر است.
وی در ادامه به تبعات اقتصادی بحران کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: بخش خصوصی در این دو ماه صدمه زیادی دیده است.
معاون کل وزارت بهداشت، اظهار داشت: همه مراکز دولتی و خصوصی، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، آماده پذیرش بیماران غیر کرونایی هستند و مردم، نیازهای درمانی خویش را به تأخیر نیندازند.
حریرچی با عنوان این مطلب که هیچ تبعیضی بین فقیر و غنی جامعه در عرضه خدمات درمانی کرونا وجود ندارد، اضافه کرد: البته این مشکل در معیشت مردم قابل مشاهده می باشد.
معاون کل وزارت بهداشت، در ادامه پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.
وی در مورد بازگشایی اماکن مذهبی در مناطق سفید، اظهار داشت: مناطق سفید و زرد و قرمز، بر اساس میزان ابتلاء و بستری، ارزیابی می شود. اگر فردا در جلسه ستاد ملی کرونا تصویب شود، در شهرستان های سفید به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کمتر از یک بستری داشته ایم، می توان شاهد بازگشایی اماکن مذهبی بود.
حریرچی اضافه کرد: البته همه چی منوط به تصویب در جلسه روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۹ در ستاد ملی مقابله با کرونا است. ضمن اینکه بازگشایی اماکن با شرایط تعریف شده صورت می گیرد. به صورتی که برگزاری نماز جماعت در مساجد بدون سخنرانی خواهد بود و اینکه هر نمازگزاری برای خودش مهر و جانماز می برد.
وی اضافه کرد: در مورد مناطق قرمز فعلاً هیچ صحبتی نداریم و برای مناطق زرد هم در ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گیری خواهد شد.
معاون کل وزارت بهداشت، در ارتباط با آمار فوتی های کرونا در کشور، اظهار داشت: آمار ما خیلی شفاف تر از کشورهای دیگر است که اعلام می کنند.
وی در مورد طرح ترافیک، اضافه کرد: موضع وزارت بهداشت در این خصوص انفرادی نیست و با هماهنگی دستگاه های دیگر اعلام می شود. در شرایطی که مجبور هستیم بازگشایی هایی انجام دهیم، خودرو های شخصی می توانند ایمن تر باشند.
حریرچی در مورد کاهش تعداد شهرستان های سفید، اظهار داشت: هر روز ما دو هفته گذشته آن شهرستان را در نظر می گیریم و ارزیابی ها هم هر ۵ روز صورت می گیرد. لذا، در بازه های زمانی مختلف، متغیر خواهد بود.
وی در مورد جریمه برای عدم استفاده از ماسک در کشور، اضافه کرد: ما نباید نظرات شخصی خودمان را به مردم نسبت ندهیم. عملکرد مردم ما در جهان کم نظیر بوده است. همین طور در مورد کسبه هم ۸۱ درصد پروتکل ها را رعایت می کنند.
حریرچی افزود: کاهش روند ابتلاء ناشی از همین رعایت بهداشت فردی و جمعی بوده است. فعلاً در ستاد ملی مقابله با کرونا برای عدم استفاده مردم از ماسک جریمه مطرح نشده است. ضمن اینکه محدودیت های مردم را می دانیم. زیرا، همین تهیه ماسک برای بسیاری از مردم یک هزینه است که شاید توان تهیه آنرا نداشته باشند.
وی در مورد برگزاری کنکور، اظهار داشت: نوعاً محل نشست افراد در کنکور با فاصله بوده و امکان دارد در ورود و خروج ازدحام وجود داشته باشد که با رعایت پروتکل های بهداشتی، نسبت به برگزاری کنکور در زمان مقتضی اقدام خواهد شد. البته این نکته را باید گوشزد کنم که تصمیم گیری در این حوزه با هماهنگی سایر دستگاه ها صورت می گیرد.
حریرچی در ارتباط با وضعیت برگزاری مسابقات ورزشی، اضافه کرد: مشکل اصلی در ورزش های دسته جمعی و تیمی، رختکن ها است. امکان آلودگی و انتقال بیماری از این مکان ها بیشتر است. اما اغلب لیگ های ورزشی تعیین تکلیف شده و فقط لیگ برتر فوتبال مانده که در حال بررسی آن هستیم.

1399/02/13
23:54:31
5.0 / 5
2542
تگهای خبر: برنامه , بیماری , خدمات , درمان
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است