وزیر بهداشت:

اجازه ندادیم وزارت بهداشت سیاسی شود، پول نداریم، قانون تصویب نكنیم

اجازه ندادیم وزارت بهداشت سیاسی شود، پول نداریم، قانون تصویب نكنیم مستر لمون: وزیر بهداشت ضمن اشاره به قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری تصریح كرد: مهم تر از تصویب قانون، اجرای آن است و اگر پول نداریم، قانونی تصویب نكنیم.به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، دكتر سیدحسن هاشمی در همایش بزرگداشت روز پرستار كه بامداد امروز برگزار شد، ضمن درود به روح شهدای پرستار، اظهار نمود: امیدوارم رئیس سازمان نظام پرستاری و معاون پرستاری مبحث شهید خدمت نامیدن شهدای پرستاری را پیگیری كنند؛ چه آنهایی كه اخیرا شهید شده اند و چه كسانی كه سال های قبل جان خویش را از دست داده اند، باید حقوق شان استیفا شود.

وی ادامه داد: ما در مسیری قدم می زنیم كه پیمودن آن جز با دانش امكان پذیر نیست و نباید از استانداردهای خود كوتاه بیاییم. همینطور نباید اجازه دهیم كمیت گرایی در پرستاری به اصل مبحث این حرفه صدمه زند.

وزیر بهداشت همینطور افزود: صبوری، مقاومت، صلابت و متانت بخشی از كار پرستاری است كه به آن افتخار می نماییم. می توان اظهار داشت كه مشاغل حوزه علوم پزشكی ویژه هستند و در تمام جوامع احترام ویژه ای برای این شغل ها در نظر گرفته می گردد.

هاشمی با اشاره به اینكه نباید در حوزه آموزش پرستاری به آنچه داریم، قانع شویم، اضافه كرد: هم اكنون ۱۹۳ دانشكده پرستاری و ۶۰ هزار دانشجو و استاد پرستاری در كشور حضور دارند. حدود ۱۴۰ هزار پرستار هم مشغول به كار هستند و بخش عمده ای از نیازهای این حوزه را با همه محدودیت ها و مشكلات برطرف می كنند و رفع برخی از آنها هم در توان ما نیست.

وی همینطور ابراز امیدواری كرد كه مطالبات پرستاران، پیش از آخر سال جاری پرداخت شود.

هاشمی افزود: ما حتما باید رویكرد صرفه جویی را در برنامه های خود تا جایی كه به سلامت مردم صدمه نزند، مد نظر قرار دهیم. برای ادامه مسیر هیچ راهی به جز همدلی و همراهی نیست. من خدا را شاكر هستم كه جامعه پرستاری بالاخره كنار یكدیگر قرار گرفتند.

اجازه ندادیم وزارت بهداشت به شیوه سیاسیون اداره شود

هاشمی تصریح كرد: ممكن نیست كا دولت و وزارتخانه ها بدون همكاری مردم و صنف ها به سرانجام برسد. پیش از ریاست جمهوری آقای روحانی به رئیس سازمان نظام پزشكی حتی اجازه داده نمی شد در مورد مشكلات شان درد دل كنند. ما تا جایی كه توانستیم اجازه ندادیم كه وزارت بهداشت به شیوه سیاسیون اداره شود. این وزارتخانه تخصصی است و از هر كسی با دین یا بی دین و یا حتی دشمنان مان مراقبت می نماییم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینكه صنف پرستاری امكان ندارد بدون كمك دولت و مجلس به اهداف ملی خود برسد، بیان كرد: هم اكنون شرایط كشور آنطوری كه در خلوت یا آشكار می گوییم نیست. گاهی افراط و خودزنی می نماییم. نباید كفران نعمت كرد. باید به نعمت هایی كه داریم اعتراف نماییم و در كنار آن مشكلات خویش را هم بگوییم.

پول نداریم، قانون تصویب نكنیم

هاشمی تصریح كرد: بحث های داخل خانواده نباید به تریبون ها كشانیده شود. باید شرایطی تولید نماییم كه بتوان مطالبات را مطرح كرد. یكی از مطالبات حوزه پرستاری تعرفه گذاری خدمات پرستاری است، در این باره باید اظهار داشت كه مجلس هر چقدر بخواهد، قانون تصویب می كند، اما اجرای آن مهم است. نباید مردم را مقابل خود و دولت قرار دهیم و اگر پولی نداریم، قانون تصویب نكنیم.

وی اضافه كرد: بی عدالتی در نظام پرداخت از ۳۰ سال پیش شروع شده است، ایكاش مدل ظالمانه فی فور سرویس راه نمی افتاد. در آن زمان سراغ این مورد رفتند كه بیمارستان ها با محوریت افراد و روش خودگردانی بیمارستان ها اداره شود. ما این روش را نمی پسندیم اما تغییر آن هم كار ساده ای نیست.

وزیر بهداشت همینطور پیشنهاد داد: اگر دولت بتواند سال آینده طرحی كه مورد نظر رئیس جمهور هم است را اجرایی كند، ما می توانیم اعتبارات مربوط به حوزه سلامت را در هر استان در اختیار رئیس دانشگاه علوم پزشكی بگذاریم و بگوییم با آن پول باید خدماتی بیشتر از سال قبل عرضه شود. تا امروز ۳۰۰ راهنمای بالینی تدوین شده اما پول دست بیمه است و این در حالیست كه اگر نیروها همكاری نكنند، این راهنماهای بالینی اجرا نمی گردد.

سازمان برنامه و بودجه بگوید كه وزارت بهداشت در سال ۹۷ چقدر پول دارد؟

وزیر بهداشت با اشاره به اینكه سازمان برنامه و بودجه به ما بگوید در سال ۹۷ چقدر پول داریم، تصریح كرد: توقع نداریم پول زیادی به ما بدهند، هر چه می خواهند بدهند، اما كاغذی نباشد. آنچه روی كاغذ درباره منابع نوشته می گردد با آنچه به دستمان می رسد زمین تا آسمان فرق دارد.

شركایمان مردانگی كنند و به قول شان عمل كنند

وی در انتها صحبت هایش اظهار داشت: پیامی كه گروه پزشكی به جامعه می دهد به جز احترام به مردم و محبت به آنها نباشد. امیدواریم در دولت دوازدهم شركای ما مردانگی كنند و به قول خود عمل كنند. رشته های پزشكی چهار درصد دانشكده های كشور را به خود اختصاص داده اند، اما ۳۸ درصد تولید علمی را بر عهده دارند. با این وجود مسئولیت مراقبت از سگ ولگرد تا موش و خرگوش بر عهده مسئول بهداشت و درمان است.
به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، وزیر بهداشت همینطور در حاشیه مراسم گرامیداشت روز پرستار و در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینكه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری كه مصوب مجلس است، اعتبار مالی ندارد، تصریح كرد: از سازمان برنامه و بودجه انتظار داریم كه این قانون را مطالعه كند. مجلس قوانینی تصویب كرده كه باید اعتبار آن هم تصویب شود و بین مردم انتظار تولید نشود. وظیفه شورای نگهبان هم این است كه در این زمینه نظارت كند و قوانینی را تصویب كند كه بار مالی آن را بتواند تحمل كند.
وی اضافه كرد: امسال پیشنهادی برای بودجه اجرای قانون تعرفه گذاری در دولت نبود. پیشنهاد آن هم در كمیسیون تلفیق تصویب نشد كه تصور می كنم مربوط به تامین منابع باشد.

درخواست از دولت و مجلس برای تامین نیروی پرستاری
وی یكی از مهم ترین مشكلات این صنف را كمبود نیرو دانست و اظهار داشت: پرستاران با فشار كاری بالایی هم روبرو هستند. در مورد استخدام این نیروها ما از دولت و مجلس مطالبه داریم؛ به خصوص اینكه 24 هزار تخت بیمارستانی راه اندازی شده و نیازمند تامین پرستار است. نیروی پرستاری نه در حد استانداردهای بین المللی بلكه به اندازه حداقلی باید برای ما تامین گردد.
وی ادامه داد: هم اكنون به علت كمبود پرستار، بخشی از خدمات توسط خود مردم انجام و پرستاران كار چند نفر را متقبل می شوند. همینطور اعلام كردیم كه مطالبات معوق شش ماهه اول امسال نیروهای پرستاری به صورت یكجا تا دو ماه آینده پرداخت می گردد.

بودجه 97، كاغذی نباشد
وزیر بهداشت با تاكید بر اینكه امیدواریم بودجه سال آینده كاغذی نباشد، خاطرنشان كرد: اگر بودجه سال آینده یك سوم بودجه امسال هم باشد همان مقدار مصوب پرداخت شود تا بتوانیم حوزه دارو، پزشكی و پرستاری را حمایت نماییم.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه نظام پرداخت عادلانه نیست، اظهار داشت: امیدوارم با كمك صنف تدابیری اتخاذ شود تا این بی عدالتی برطرف شود.
وزیر بهداشت در مورد عوارض همپوشانی بیمه ها هم توضیح داد و اظهار داشت: اگر یك نفر دو دفترچه بیمه داشته باشد، هزینه اضافه ای به سیستم وارد می گردد. منابع مالی باید در یكجا تجمیع شوند و همه با یك دفترچه واحد یا كد ملی خدمت دریافت كنند. ما قانونی برای این مورد داریم، اما در اجرا ضعیف عمل كرده ایم.
1396/11/02
14:12:13
5.0 / 5
4804
تگهای خبر: پزشك , خدمات , سلامت , شكلات
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است