تهرانی ها خرداد ماه 24 روز هوای سالم تنفس كردند

تهرانی ها خرداد ماه 24 روز هوای سالم تنفس كردند مستر لمون: طی خرداد ماه هفت روز به سبب افزایش غلظت آلاینده «ازن» هوای تهران برای گروه های حساس در شرایط ناسالم قرار گرفت.به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا، هوای تهران در خرداد ماه، ۷ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و ۲۴ روز در شرایط سالم قرار داشت. علت آلودگی هوای پایتخت در هر ۷ روز افزایش غلظت آلاینده ازن بود.

آلاینده ازن حدود دو سال است كه در ماه های گرم سال در شهر تهران هوا را آلوده می كند البته ازن قبل از این نیز در هوای تهران وجود داشت اما طی چند سال اخیر به سبب دقیق تر شدن سیستم های سنجش كیفیت هوا و بهبود كیفیت هوا در تهران، از غلظت ذرات معلق كاسته شده است و در نتیجه آلاینده ای در هوا وجود ندارد كه با ازن واكنش نشان دهد و آنرا از بین ببرد.

آلاینده ازن بطور مستقیم تولید نمی گردد. برای مثال نمی توانیم بگوییم كه ازن از اگزوز خودرو ها یا دودكش كارخانه ها متصاعد می شود. این آلاینده در واقع آلاینده ای ثانویه است كه بوسیله واكنش شیمیایی بر اثر تابش آفتاب و برخورد با عناصری مانند تركیبات آلی فرّار (VOC) تولید می شود. می توان اظهار داشت كه بوی اطراف پمپ بنزین ها بوی آلاینده VOC است البته درست است كه خودرو ها بطور مستقیم آلاینده ازن تولید نمی كنند اما آلاینده «ناكس» - كه بوسیله احتراق خودرو های دیزل و موتورسیكلت ها متصاعد می شود =- در مجاورت نور شدید خورشید افزایش غلظت ازن در هوا را به دنبال دارد.

منبع آلاینده های VOC پمپ بنزین ها هستند همین طور اگر در باك خودرویی بعد از بنزین زدن محكم بسته نشود، آن خودرو آلاینده VOC تولید می كند. طی سال های گذشته طرحی به اسم «طرح كهاب» اجرایی شده كه هدف آن مهار بخارات بنزین در پمپ بنزین ها بوده است. هم اكنون این طرح با سرعت كمی در حال پیشرفت است و اگر قرار باشد كه آلاینده ازن در هوای تهران كنترل شود لازم است كه «طرح كهاب» با جدیت بیشتری توسط پمپ بنزین ها و شركت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ادامه پیدا كند.

بر اساس گزارش شركت كنترل كیفیت هوای تهران همین طور خودرو های دیزلی، فرسوده و موتورسیكلت ها سبب تولید آلاینده «ناكس» و در نتیجه ازن می شوند.

آلاینده ازن برای دستگاه تنفسی خطرناك می باشد و كسانی كه مشكلات تنفسی دارند، كودكان و زنان حامله بهتر است هنگام افزایش این آلاینده در هوا تردد خود در سطح شهر را كاهش دهند.
1398/04/03
14:24:02
5.0 / 5
4673
تگهای خبر: تولید , شكلات , كیفیت
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است