معاون وزیر بهداشت:

كنترل عوامل خطر ابتلا به بیماری ها در انحصار وزارت بهداشت نیست

كنترل عوامل خطر ابتلا به بیماری ها در انحصار وزارت بهداشت نیست مستر لمون: معاون بهداشت وزیر بهداشت تصریح كرد كه هم اكنون برای بسیج كردن جامعه در زمینه پیشگیری از بیماری ها نیاز به تلاش بیشتری وجود دارد.به گزارش مستر لمون به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت، علیرضا رئیسی در نشست هم اندیشی آموزش سلامت در ستاد وزارت بهداشت اظهار داشت: در زمینه كنترل بیماریهای واگیر اقدامات خوب و موثری انجام شده است. ایران در كنترل بیماری های واگیر زبانزد جهان است، اما با تغییر چهره بیماریها و سبك زندگی، اوضاع بیماری ها و سلامت تغییر كرده است.

وی اضافه كرد: دو دهه پیش ۷۰ درصد جمعیت در روستاها و ۳۰ درصد در شهرها ساكن بودند، اما این مورد هم اكنون برعكس است. روستاییان از نظر سطح سلامت، تسهیلات و دسترسی به سلامت در دو دهه پیش عقب بودند اما امروزه سواد و سطح دسترسی روستاییان به خدمات نسبت به قبل بهبود قابل توجهی داشته است. امروز بیش از ۷۳ درصد از مرگ ها به علت شیوع بیماریهای غیرواگیر است و راه مداخله در این زمینه پرداختن به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت است.

وی با اشاره به اینكه كنترل عوامل خطر دیگر در انحصار وزارت بهداشت نیست، اظهاركرد: ما در زمینه بسیج كردن جامعه برای پیشگیری از بیماری ها نیاز به تلاش بیشتری داریم. باید سازو كاری فراهم نماییم كه سیستم دچار اختلال در خدمت رسانی نشود.

رییسی افزود: برخی آموزش ها در حوزه بهداشت در قالب بسته های خدمتی و شامل سفارش های آموزشی است. افزون بر آن توانمندسازی نیروهای حوزه بهداشت مانند آموزش بهورزی، كلاس های ضمن خدمت و آموزش های توجیهی برای بسته های خدمتی است و مرحله آخر آموزش اجتماعی در سطح جامعه است كه در این زمینه نیاز به تلاش مضاعف داریم.

معاون بهداشت تصریح كرد: آموزش باید هدفمند و ساختارمند باشد. گاهی حتی مدیران سایر دستگاه های اجرایی دراستان ها هم باید آموزش ببینند. این امر باید به شكل مداوم صورت گیرد. برای ارزیابی یك سیستم باید آن را كلی دید. باید حوزه آموزش هم در كل سیستم ارزیابی شوند.

وی در انتها بیان كرد: تمام حوزه های سلامت شامل بهداشت محیط، بیماریهای واگیر، سلامت مادر و كودك و... وجه اجتماعی دارند و هر برنامه ای باید پیوست اجتماعی داشته باشد.
1397/04/25
21:05:47
5.0 / 5
4563
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است