دبیر علمی دومین كنگره بین المللی نوروژنتیك اعلام كرد

ام اس در چه كسانی شایع تر است؟

ام اس در چه كسانی شایع تر است؟ مستر لمون: دبیر علمی دومین كنگره بین المللی نوروژنتیك اظهار داشت: در سال های اخیر فركانس بیماری ام.اس بخصوص در نیمه شمالی كشور افزایش یافته است.


مرتضی سعیدی در گفت وگو با ایسنا و در حاشیه برگزاری دومین كنگره بین المللی نوروژنتیك و دهمین همایش ملی نوروژنتیك، با اشاره به اینكه بیماری ام. اس در ایران با فركانس افزاینده ای مواجه می باشد، اظهار داشت: در گذشته شیوع بیماری ام. اس در ایران ۸ الی ۳۰ نفر در هر هزار نفر بود و جزو مناطق متوسط و پایین از لحاظ مبتلایان به ام. اس در دنیا محسوب می شدیم، اما در سال های اخیر فركانس این بیماری بخصوص در نیمه شمالی كشور افزایش یافته است و شهرهایی همچون تبریز، تهران، اصفهان و مشهد میزان افراد مبتلا به ام. اس بیشتری دارند. هم اكنون شیوع ام، اس در ایران به سطح اروپا نزدیك می گردد.

وی ادامه داد: در نیمه جنوبی كشور فركانس بیماری ام. اس پایین می آید و در كشورهای حاشیه خلیج فارس میزان مبتلایان به این بیماری نسبت به ایران بسیار كمتر است.
دبیر علمی دومین كنگره بین المللی نوروژنتیك اظهار داشت: حدود ۴هزار و ۵۰۰ نفر بیمار مبتلا به ام. اس در خراسان رضوی وجود دارد. شناخت عوامل تولید كننده و رفع این عوامل می تواند در كاهش میزان مبتلا شدن به این بیماری موثر باشد. اصلاح فاكتورهای تغذیه ای، اصلاح شیوه زندگی و كاهش استرس ها همچون این عوامل است. كمبود ویتامین دی هم یكی از مشكلات زمینه ساز این بیماری است. ویتامین دی با استفاده از آفتاب و مصرف مواد غذایی كه حاوی این ویتامین هستند، جذب می گردد.
سعیدی تصریح كرد: فاكتورهای مبتلا شدن به بیماری ام. اس بسیار است، ازاین رو علت بروز بیماری مشخص نمی باشد، اما یكسری از فاكتورها در بروز بیماری نقش دارند. برای نمونه بیماری ام. اس شیوع بیشتری در بین بانوان نسبت به آقایان دارد، در جوانان ۲۰-۳۰ سال بیشتر دیده می گردد و امكان ابتلای افرادی كه پوست روشنی دارند نسبت به كسانی كه رنگین پوست هستند هم بیشتر است؛ در واقع فاكتورهای نژادی در بروز این بیماری اثرگذار است.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینكه شرایط محیطی در افزایش میزان بیماری ام، اس موثر است، اضافه كرد: میزان شیوع بیماری در مكان هایی كه تماس بیشتری با آفتاب وجود دارد، نسبت به مناطق دیگر كمتر است. همینطور عفونت های ویروسی دوره كودكی و نوجوانی می توانند زمینه ساز بروز بیماری باشند.

دبیر علمی دومین كنگره بین المللی نوروژنتیك خاطرنشان كرد: مساله بسیار مهم تغییر الگوی زندگی افراد در خلال سال های اخیر است. زندگی ها بیشتر آپارتمانی شده و كودكان در فضای بسته فعّالیت می كنند. در شیوه زندگی هم استفاده از فست فودها بسیار افزایش یافته است و همه این عوامل نقش موثری در بروز بیماری دارند.
وی با اشاره به اینكه شیوع بیماری ام، اس در بین زنان یك خصوصیت جهانی است، خاطرنشان كرد: مبتلا شدن به بیماری ام، اس در بین بانوان نسبت به آقایان در سراسر دنیا حدود ۱.۵ تا سه برابر بیشتر است. دولت مرتبط با بیماری ام. اس گام های موثری را برداشته است. ام. اس جزء بیماری های خاص طبقه بندی شده و خیلی از داروهایی كه در درمان آن مصرف می شوند، مجانی است.

دبیر علمی دومین كنگره بین المللی نوروژنتیك ادامه داد: بیماری ام. اس بیماری التهابی در سیستم اعصاب مركزی است كه مغز و سیستم عصبی را درگیر كرده و با یك التهاب آغاز می گردد. درنهایت كانون هایی از التهاب در مغز، اعصاب و بینایی تولید می شوند. بعد از اینكه التهاب كانون ها فروكش كرد، بافت هم بند آن ها شكل می گیرد. بسته به این كه كانون های التهاب در چه قسمت هایی از مغز باشند نشانه های بالینی بیماری هم تفاوت خواهد نمود.

سعیدی اضافه كرد: هم اكنون اساس پیشگیری در اطلاع رسانی است تا بتوانیم فاكتورهایی ایجادكننده این بیماری را رفع نماییم. ورزش و فعالیت های بدنی در فضای باز بسیار نتیجه بخش است؛ چراكه فضای باز و وجود نور آفتاب در جلوگیری از بیماری ام، اس اثرگذار است.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: داروهایی كه در درمان ام. اس استفاده می شوند برندهای معتبر جهانی هستند كه در ایران هم تولید می گردد و حدودا از لحاظ بازدهی تفاوت عمده ای با برندهای خارجی ندارند.

وی با اشاره به اینكه صدا و سیما نقش مؤثری در اطلاع رسانی دارد، اظهار داشت: باید در مورد این بیماری اطلاع رسانی جامعی صورت گیرد. ام. اس آنچنان كه نام وحشت انگیزی دارد، بیماری حادی نیست. درمان های بسیار ارزشمندی برای این بیماری وجود دارد. مبتلایان ام. اس می توانند طول عمر عادی و كیفیت زندگی مناسبی داشته باشند به شرطی كه بیماری به موقع تشخیص داده شود و درمان مناسب صورت گیرد.1396/12/05
20:58:25
5.0 / 5
4777
تگهای خبر: بیماری , درمان , مغز
مطلب مسترلمون را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مستر لمون

مستر لمون


مستر لمون یا آقای لیمو : همه چیز درمورد غذا و فست فودmrlemon.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مستر لمون محفوظ است